Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

EasyJet, çalışmakta olduğu bir start-up Amerikan şirketiyle birlikte on yıl içerisinde tam elektronik uçaklar geliştirme planlarının olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz sene kimyagerler ve mühendislerin çalıştığı bir ekipten oluşan Wright Electric 335 mil uçabilen elektronik bir uçak tasarlama planları yapıyor.

Yolcuların uçuşlarını daha kolay ve sürdürülebilir yapma amacıyla başlanılan bu projenin easyJet’in bugünkü yolcularının %20sini kapsayacağı şirket tarafından Bloomberg’de açıklandı.

Wright Electric bu sene eni teknolojinin iki kişilik hafif bir uçakta çalıştığını göstermek için yaptığı reklam oranlarını artırmak amacıyla easyJet’le birlikte çalıştı.

EasyJet’in uçuş süresi genel olarak iki saat civarında veya daha az olduğu için sınırlı batarya uçuşları easyJet’in skalasını çok etkilemeyebilir.

Havayolu şirketi, bu sistemin benzinden tasarufun yanısıra doğaya gaz salınımını keserek ekolojik dengeye de fayda sağlayacağını belirtti.

EasyJet CEO’su Carolyn McCall projeyle ilgili şunları söyledi;

“İlk defa jet yakıtı gerektirmeyen bir projeyi tasavvur edilebiliyor ve biz de bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Artık sıra elektirkli uçakların sadece kısa süreli değil de uzun süreli uçuşlar için ne zaman mümkün olacağını beklemekte.”

Wright Electric CEO’su Jeffrey Engler da EasyJet‘in görüşlerini çok değerli bulduğunu belirtti.

Şirket Massaschutets, Harvard ve Y incubator gibi şirketlerden ekonomik destek aldı.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz