Dünyanın En Muhteşem 7 Metro İstasyonu 0

İnsanların günlük yaşantılarında bir metro istasyonunu kalabalık ve bir an önce çıkmak istedikleri, stres dolu yerlerden başka bir şey olarak görmeleri son derece zor olsa da, dünya çapında, göz alıcı güzellikte tasarlanmış, her yanı muhteşem sanat eserleriyle taçlandırılmış metro istasyonları yaratmak için ellerindeki kaynakları fedakarca kullanan bir kaç şehir de vardır. Bu yazıda dünyanın en muhtşem yedi metro istasyonuna uğrayacağız.

Kievskaya İstasyonu, Moskova, Rusya

Kievskaya İstasyonu, Moskova, Rusya

Kievskaya İstasyonu, Moskova, Rusya

Avizeler… yer altında mı? Cömertçe kullanılmış ışıklandırmalar, mermer sütunlar ve rengarenk mozaikler ile Moskova ihtişamlı zenginliği oldukça yükseklere (hmm, derinlere) taşıyor. 1954 yılında inşa edilmiş olan istasyon adeta 19. yüzyıl banyolarını günümüzde yaşatıyor.

T-Centralen İstasyonu, Stockholm,İsveç

T-Centralen İstasyonu, Stockholm, İsveç.

T-Centralen İstasyonu, Stockholm, İsveç.

T-Centralen İstasyonu baştan başa kabaca oyulmuş duvarlar ve pırıl pırıl duvar kağıtları ile tarih öncesi çağlara ait mağaralara benzetilmiştir. Sanatçı Vera Nilsson ve Siri Derkert tarafından ortaya konan bu fikir, İsveç’te sanatı ve toplu taşımayı bir bütün haline getirmiştir.

Toledo İstasyonu, Napoli, İtalya

Toledo İstasyonu, Napoli, İtalya.

Toledo İstasyonu, Napoli, İtalya.

Yakın bir geçmişte yeniden düzenlenen Napoli’deki Toledo İstasyonu’nun seyrine doyum olmaz. Ziyaretçilerin kendilerini su altında veya uzayın derinliklerinde hissetmelerini sağlayan, mavi ve beyaz Bisazza mozaikleri ile kaplanmış duvarlar, tavanlar ve diğer yüzeyleri ile Toledo İstasyonu görülmeye değer.

Bund Gezi Tüneli, Shanghai, Çin

Bund Gezi Tüneli, Shanghai, Çin.

Bund Gezi Tüneli, Shanghai, Çin.

Pekala, teknik olarak burası bir istasyon değil. Pu nehrinin altında, Puxi ve Pudong arasında yer alan Bund Gezi Tüneli teleferik ile ziyaret edilebilir ve nefes kesici bir ışık gösterisi sunar.

Formosa Bulvarı İstasyonu, Kaohsiung Tayvana

Formosa Bulvarı İstasyonu, Kaohsiung, Tayvan.

Formosa Bulvarı İstasyonu, Kaohsiung, Tayvan. Fotoğraf: Obiwanno

Dünyanın en etkileyici halka açık sanatsal kurulumlarından birisi olan “Işık Kubbesi” Formosa Bulvarı İstasyonu’nun üst bölümünü taçlandırır. Bu görkemli Işık Kubbesi oldukça geniş, gökkuşağı tonlarında vitraylardan meydana gelmiştir. Sanatçı Narcissus Quagliata tarafından yapılan, 30 metre genişliğe sahip kubbe insan hayatının hikayesini anlatmaktadır.

A Hattı İstasyonları, Prag, Çek Cumhuriyeti

Hat A İstasyonları, Prag, Çek Cumhuriyeti.

Hat A İstasyonları, Prag, Çek Cumhuriyeti.

Prag metrosunda bulunan A Hattı üzerindeki istasyonlar gözden kaçırılmayacak kadar eğlenceli tasarımlara sahiptir. Duvarlar ve tavan Lego benzeri blok motifleri ile bezenmiştir. Her istasyonun tasarımı aynı görünse de her biri kendine özgü renk düzeni ile dikkat çekmektedir.

Champ-de-Mars İstasyonu, Montreal, Kanada

Champ-de-Mars İstasyonu, Montreal, Kanada.

Champ-de-Mars İstasyonu, Montreal, Kanada. Fotoğraf: Marcelle Ferron.

Platformlar ilk bakışta çok sıradan görünse de çarpıcı Champ-de-Mars İstasyonu’nun asma katı Quebec’li frankofon  sanatçı Marcelle Ferron’un en ünlü eseridir. Geometrik şekillere sahip vitray pencerelere sahip olan istasyon sanatsal bir şaheser olarak kabul görür.

Kaynak: Momondo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.