Dünyanın En Güzel Pasaportları

Pasaportumuz olmadan çok uzağa gidemeyiz ve birçoğumuz o yorucu gece uçuşundan önce aceleden en az bir kez pasaportumuzu unutmuşuzdur. Ama vatandaşlığımızı simgeleyen pasaportumuz aslında çok özeldir, üzerine tatil anılarımız sinmiştir ve heyecan verici seyahatlerimizin izleriyle doludur.

Norveç’in kısa bir süre önce uygulamaya koyduğu yeni süper ince tasarımlı pasaportlar, UV ışığa tutulduğunda Kuzey Işıkları manzaralarıyla canlanan sayfalar içeriyor. Aynı şekilde Kanada pasaportunun sayfaları mor ışığa tutulduğunda Niagara Şelaleleri ve Parlamento Tepesi’nin üzerinde patlayan havai fişekler beliriyor. Pasaport tasarımlarının bu kadar güzel olabileceği kimin aklına gelirdi? Peki en güzeli hangisi? Tüm dünyadan seçtiğimiz 17 pasaportu inceleyin ve en çok hangisini beğendiğinizi bize söyleyin.

1. Japonya Pasaportu

Japonya vatandaşları 20 yaşına geldiklerinde iki farklı pasaport tipi için başvuru yapabiliyorlar. Mavi pasaportlar beş yıl geçerliyken, kırmızılar on yıl boyunca geçerli.

2. Malezya Pasaportu

1998 yılında biyometrik pasaportları ilk uygulamaya koyan ülke Malezya’dır.

3. İspanya Pasaportu

İspanya vatandaşları 172 ülkeye vizesiz veya kapıda vize uygulamasıyla seyahat edebiliyor.

4. Çin Pasaportu

1996 yılında Çin vatandaşlarının %77’si yalnızca devlet kuruluşlarında çalışan kişilerin alabildiği ‘kamu işleri’ pasaportu taşıyordu.

5. Hindistan Pasaportu

Normal Hindistan pasaportları 36 sayfadan oluşuyor, ancak sık seyahat edenler 60 sayfalık pasaport talep edebiliyorlar.

6. Avusturya Pasaportu

Avusturya pasaportunun her sayfası farklı bir eyaletin armasını taşıyor.

7. Güney Kore Pasaportu

Bir adet biyometrik Güney Kore pasaportunun üretilmesi sekiz saat sürüyor ve günde 26.500 tane pasaport üretilebiliyor.

8. Yeni Zelanda Pasaportu

Yeni Zelanda’nın resmi dili olan Maorice, ülkenin pasaportunda ilk defa 2000 yılında kullanılmaya başlanmış ve Fransızcanın yerini almıştır.

9. İngiltere Pasaportu

Ülkenin daha önce ‘Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’ olan adı 1927 yılında ‘Büyük Britanya ve Kuzeyİrlanda Birleşik Krallığı’ olarak değiştirildi.

10. Filipinler Pasaportu

2007 yılına kadar Filipinler’in pasaportu yeşil renkteydi.

11. Rusya Pasaportu

Rusya’da çok sayıda farklı uluslararası pasaport tipine ek olarak, Rusya ve eski Sovyet ülkeleri arasında seyahat için bir dahili pasaport da veriliyor.

12. Singapur Pasaportu

Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kolay seyahat imkan sağladığı için Singapur pasaportları aynı zamanda sahteleriyle de meşhur.

13. Tayland Pasaportu

Tayland pasaportlarının kapağında ülkenin ulusal amblemi olan ve kraliyet ile kralın gücünü simgeleyen Garuda yer alıyor.

14. Ukrayna Pasaportu

Eski Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin pasaportunda yalnızca 16 sayfadan vardı ve bunun yedi sayfası da pasaport sahibinin kişisel bilgileriyle doluydu.

15. Avustralya Pasaportu

Avustralyalılar ilk pasaportlarını1. Dünya Savaşı sırasında, 1917 yılında almıştır. Savaş sırasında yürürlüğe giren Savaş Önlemleri Kanunu, İngiliz Milletler Topluluğu’nun dışına seyahat edecek herkese kimlik belgesi taşıma zorunluluğu getirmişti.

16. Kanada Pasaportu

Kanada vatandaşları pasaport başvurusunda bulunurken doğum tarihlerinin seyahat belgesinde yer almamasını tercih edebiliyorlar, ancak bu durum bazı ülkelerden vize alınması konusunda sıkıntı doğurabiliyor.

17. İtalya Pasaportu

Günümüzde İtalyan pasaportları kırmızı, ancak 1966 yılında yeşil ve 1953 yılında maviydi.

Peki sizin en beğendiğiniz tasarım hangisi? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Kaynak: Skyscanner

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!