Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Disney, ABD’deki tema parklarında ilgi çekici mekânlara sahip olsa da, biz en yeni eklemenin nasıl gittiğini bilmek istiyoruz. Yöneticiler ise, Salı günü analistlerle yapılan görüşmede çok fazla ayrıntı sağlamadı.

-Hannah Sampson

8 yıllık filme dayanan bir tema park dünyası inşa ederseniz, insanlar gelir mi?

Walt Disney şirketinin son finansal sonuçları bu soruya kesin bir cevap vermiyor ancak yakında açılan Pandora- Avatar Dünyası’nin kayda değer bir etki yapmadığı hissini veriyor. Yöneticiler ise salı günü analistlerle yapılan görüşmede bu etkiden hiç bahsetmiyor.

Hâlâ çok erken: açılış resmi olarak Mayıs’ın sonunda yapılmıştı ve 3. Mali çeyrek 1 Temmuz’a kadar genişledi. Bir diğer şöhret getiren ekleme Guardians of Galaxy: Mission Breakout da Mayıs ayının sonunda açılmıştı.

Bu tür yerel tema parklara katılım %8 attı ancak Finans Kurulu Başkanı Christine McCarthy bu artışın üç puanlık kısmının geçen yılın 2. çeyreğine kıyasla bu yılın üçüncü çeyreğine denk gelen Paskalya’nın getirisinden kaynaklanıyor olabilir.

3. mali çeyrekte tatil bölgeleri için gelir %12 artarak 4.9 milyar dolar oldu. Birim için işletme kârı %18 artarak 1.1 milyar dolara yükseldi.

Tema park devi bu büyümeyi Shangai Disney Resort ve Disneyland Paris’teki kazanımlara bağlıyor.

Şirket “Yurtiçi operasyonlarımızın sonuçları önceki yılın çeyreğine benzer” diyor.

“Yeni eklemeler, işgücü, daha yüksek işlemler ve Disney Cruise Line gemilerinden birinin bakımı yüzünden maliyetler daha fazla ancak şirketin maliyetleri, daha yüksek müşteri harcamaları ve hacmiyle telafi ediliyor” diye ekliyor.

Şirketin kazanç açıklamasında “Yeni konuk teklifleri için maliyet, Walt Disney World Resort’daki Disney Hayvan Krallığı’nın (Disney’s Animal Kingdom) genişletilmesiyle sağlandı” şeklinde belirtiliyor.

Bazı gözlemcilere garip gelen durumlardan biri ise yapılan açıklamanın Pandora’dan ismen bahsedilmemesi.

 

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz