Considerable Influence, Blog yazarları Markalarla Bir Araya Geliyor. 0

Bir start-up pazarlama platformu, seyahat markalarını, kendi işletmelerini “güvenilir” ve “otantik” bir kişi aracılığıyla, ilgi duymayan kişilerle vakit kaybetmeden tanıtabilmeleri için ‘influencer’lar (etki sahibi kişiler) ile bir araya getiriyor.

Considerable Influence; blog yazarlarına, sektör uzmanlarına ve ünlü simalara, bir kampanya başlatmak isteyen markalarla işe koyulma fırsatı sunarak çalışıyor.

Markalar, platforma bir pazarlama bütçesi yüklüyor; etki sahibi kişilerin profilleri arasında gezinebiliyor ve çalışmak istedikleri kişilerle iletişime geçebiliyor.

Etki sahibi kişiler de kendi yaratıcı fikirleriyle markalara yönelerek ulaşabiliyor ve bekledikleri ücrete dair bir fikir sunabiliyor.

Ücretler üzerinde pazarlıklar, platformda yer alan bir mesajlaşma servisiyle gerçekleştiriliyor ve para önceden yatırıldığı için etki sahibi kişiler, şirketlere fatura sunmak yerine birkaç gün içerisinde ödeme alıyor.

Platformun kullanıma açılışı, bir uzman panelinin “influencer marketing” in 2017 yılında, seyahatte büyük bir trend olacağının beklendiğini söylediği sıralarda gerçekleşti.

Aynı zamanda arama motoru optimizasyonu ve içerik pazarlama firması SESOME’yi yöneten ve 1990’ların başından bu yana arama motoru optimizasyonu alanında çalışan, kurucu Adrian Land, kurduğu bu yeni platformun, boşa giden büyük miktarda zamanı ve emeği geri kazandıracağını belirtiyor.

Thomas Cook, Expedia, Hotels.com ve Holiday Rentals’ın geçmişteki arama motoru optimizasyonu departmanının yöneticisi olan Land, şu açıklamalarda bulundu: “Medyayı tüketme ve seyahat markalarıyla etkileşim biçimimiz, artan bir biçimde parçalı hale geliyor. Sayıları artan şirketler, kendilerini etki sahibi kişilere göre, kendi pazarlama stratejilerin temel bir parçası olarak konumlandırmaya başlamış bulunuyor.”

Land, müşterilerin, markanın sesi yerine “otantik, güvenilir fikirleri” artan bir biçimde seçtiğini belirtiyor.

“Pek çok çalışma, müşterilerin kendi favori blog yazarlarını veya ünlü kişileri, eskiye kıyasla daha fazla dinlediğini ve sosyal medyanın yükselişinin, bu etki sahibi kişilere, daha çok insana ulaşmaları için bir platform sunduğunu gösteriyor.”

Land, bu platformun, PR (halkla ilişkiler) ajanslarına, ilgilerinin olduğunu bildiği kişileri bulmalarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Ayrıca, açıklamalarına şu sözleri ekledi: “Ajanslar kendi veritabanlarına sahip olacaklar, ancak bunlar büyük şirketlerle dolu olacak. Örneğin, medyayı bulmak kolaydır. Ancak daha sonra e-postalar görmezden gelinir ve markanızla veya ürününüzle kimin gerçekten ilgilendiğini bilmek zorlaşır.

Considerable Influence ile etki alanlarını genişletmeye çalışan, henüz geniş çapta tanınmayan, ancak harika içeriklere sahip olan daha küçük blog yazarlarını bulabilirsiniz.”

Land’in kullandığı örneklerden birisi, sınırlı bir kitleye açılmasından bu yana Considerable Influence platformunu kullanmakta olan Leftovercurrency.com sitesiydi (site, Kasım ayından bu yana hizmet vermeyi sürdürüyor).

İlanın yayınlanmasından sonraki iki gün içerisinde 20’den fazla etki sahibi kişi, markayla kampanyası süresince çalışmak için başvuru yaptı.

“Mario [Van Poppel, Leftovercurrency.com’un kurucusu] kendi şirketi hakkında bir öykü yazması için seyahat blog yazarları aramakta olduğunu belirten bir ileti yazdı, çünkü bu, onların ortak bir problemlerine dair bulmuş olduğu bir çözüm olma özelliğini taşıyor.

“Kendisinin büyük markalar gibi büyük bir pazarlama bütçesi yok, dolayısıyla bu onun işine yarıyor.

“Bugünlerde bir blog yazarı olmak iyi bir şey olarak görülüyor, ancak tehlike, insanların her zaman sayıları az olan aynı kişilere gidiyor olmasında yatıyor. Biim yaptığımız şey, satış platformunu demokratik bir hale getirmek.”

Land, bunun geleneksel anlamda reklamcılık olmadığı konusunda ısrar ediyor ve ekliyor: “Reklamlar, tam da markanın sizden yapmanızı istediği şeyi yapacağınızı ifade eder. Etki sahibi kişiler, geniş bir konu üzerinde çalışır ve dürüst değerlendirmeler sunuyor. Bu tamamen ekip çalışması ile ilgili.”

Bunun tehlikeli olup olmadığı sorusunu sorabilirsiniz. Etki sahibi bir kişi, bu ayrıcalık için markalardan ücret alırken olumsuz bir değerlendirme yapıp markaya zarar verebilir mi?

Land, seçme süreci boyunca, seçilen etki sahibi kişinin kendileriyle aynı görüşte olduğunu sağlamanın; “benzer marka değerlerine” sahip bir kişi bulmanın markanın sorumluluğu olduğunu belirtiyor.

Ancak, Land’in söylediğine göre “nadiren” ve çoğunlukla yazım hataları için olmak üzere, “her ihtimale karşı” bir ihtilaf süreci bulunuyor.

Platform, kendi payını markalardan tahsil ederek alıyor, ancak blog yazarlarının ekranda gördükleri miktar, alacakları miktar oluyor.

Doğal olarak, daha fazla tanınan etki sahibi kişiler daha yüksek ücretler talep ediyor ve Considerable Influence, kendi yüzdelik payını, yapılan işin maliyetine dayanarak değiştiriyor. Söz konusu oran, maliyet arttıkça azalıyor.

Land, bunun turizm alanındaki halkla ilişkiler ajanslarının, kişi bilgilerinin bulunduğu bir veritabanına aylık bir abonelik ücreti ödemek yerine, kampanyadan kampanyaya çalışma modeliyle para tasarrufu yapabileceği ve muhtemelen ilgisiz kişilere “ulaşmak” için daha az zaman harcanacağından dolayı personel masraflarını muhtemelen azaltabileceği anlamına geldiğini belirtiyor.

Land ayrıca, 2015 Econsultancy raporunda kendilerine sorular yöneltilen pazarlama uzmanlarının %59’unun, etkili bir kişinin dikkatini çekmenin ve kendisiyle etkileşime geçmenini “devam eden bir mücadele” olduğunu söylediğini ekliyor.

Land sözlerini şu cümleyle bitiriyor: “Temel olarak, bu işi elimizden gelen en çok sayıda insan için, mümkün olan en kolay hale getirmeye çalışıyoruz.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe