Çin’de Yolcular Seyahat Ücretlerini Alipay ile Mobil Olarak Ödeyebilecek

Çin’de akıllı telefonlara banka hesabı entegre edilmesinin ardından ülke genelinde yolcular seyahat ücretlerini artık “Alipay” üzerinden akıllı telefonlarıyla ödeyebilecek.

Hangcou Belediyesi ile e-ticaret devi Alibaba arasında söz konusu sistemin kullanımına yönelik yapılan anlaşma ile mobil ödeme sistemi yaklaşık 5 bin otobüste uygulanacak. Akıllı telefonlara banka hesabının entegre edilmesi sayesinde karekodunu tarayarak yapılan mobil ödeme  ile para transferi gerçekleşiyor.

Kentte ilk mobil ödeme yöntemi geçen yıl ağustos ayında 20 otobüste pilot uygulama olarak başlamıştı.

Mobil ödemenin yaygın olduğu Çin’de yaklaşık 450 milyon kişi “Alipay”i kullanıyor. Çin’de alışverişin yapıldığı hemen her yerde kullanılabilen mobil ödeme sayesinde internet ve mağazalarının dışında seyyar satıcılardan hatta sebze pazarından dahi nakit para veya herhangi bir banka kartına ihtiyaç duymadan alışveriş yapılabiliyor.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!