Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prof. Dr. Wolfgang Georg Arlt FRGS FRAS, COTRI CEO’sunun Yazısı, 24 Ocak 2020

24 Ocak 2020, Chúxì ((除夕), Çin için Domuz yılının son günü ve on iki yılının ilki olarak Çin Zodyak takviminde yeni bir tur başlatan Fare yılı için yeni yıl arifesiydi.

Bu, Çin’deki yüz milyonlarca aile için yiyecek, eğlence ve beraberlik ile eğlenceli bir hafta beklentisi yaratmalıydı. Bunun yerine, yeni bir Koronavirüsü salgını endişe, resmi kutlamaların iptali, Yasak Şehir veya Şangay Disneyland gibi cazibe merkezlerinin kapatılması ve Hubei eyaletinde yer alan şehirlerde 30 milyondan fazla nüfusunun tecriti ile sonuçlandı.

Normal şartlarda önümüzdeki hafta, Çin’deki 400 milyon kişinin Çin içerisinde seyahati ve yurtdışına giden yedi milyon Çinli ile dünyanın en büyük yıllık insan göçünü tekrar görülmesi gerekiyordu.

Koronavirüsü salgınının kısa vadeli etkisi ne olacak?

Birçok Çinli vatandaş, tren veya uçak da dahil olmak üzere büyük bir insan kalabalığından kaçınacağı için yurt içi yolculuklar önemli ölçüde azalacak.

Yine de büyük şehirlerde çalışan kırsal kesimden çok sayıda işçi de dahil olmak üzere çocuklarını ve ailelerini ziyaret etmekten vazgeçmeyecek olan seyahat eden büyük kalabalık olacak. Birçoğu zaten memleketlerine seyahat etti ve Bahar Şenliği Altın Haftası’nın sonunda işe geri dönmek zorundalar.

Dış seyahatler daha az etkilenecek. Açıkçası, karantinaya alınan şehirlerde bulunan vatandaşlar seyahat edemeyecek; ancak ülkeyi terk eden herkes için aslında bu iyi bir fikirmiş gibi görünecek. Bu kişiler Dünyanın dört bir yanındaki havaalanı yabancı kontuarlarından geçişte daha dikkatli bir şekilde kontrol edilebilirler; ancak bu durumda enfeksiyon şansı çok daha düşük olacaktır.

Koronavirüsü salgınının uzun vadeli etkisi ne olacak?

Çin hükümetinin kararlı eylemlerinin virüsü kontrol altına almaya yardımcı olacağını ve pandemi olmayacağını farz edelim; yine de iç turizm, ulaşım ve konaklama endüstrisi öneli bir seyahat sezonunun kaybını kabul etmek zorunda kalacaktır; ancak oldukça kısa bir süre içinde durum iyileşecektir. Bu Bahar Şenliği döneminde yapılmayan bazı geziler sadece ertelenecek, iptal edilmeyecektir.

Yine virüsün pandemik olmayacağı varsayımına dayanarak, 2020’de Çin’de GSYİH büyümesinin belki de yüzde yarım veya yüzde birinin kaybı, herhangibir şekilde yurtdışı seyahatlerini azaltmayacaktır. Seyahat etmek için yeterince zengin olan kesim, denizaşırı seyahat etmek için son on yılda biriken servetlerine güvenebilir. Dahası, birçok Çinli boş zaman için değil, iş, eğitim, sağlık veya dini nedenlerle ve aynı zamanda arkadaş ve akrabaları ziyaret etmek için seyahat ediyor.

Bugün, Çin içindeki ve dışındaki herkese, diğer yeni yıllara nazaran daha yürekten mutlu yıllar diliyoruz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz