Carlson, Çinli Turizm Grubu Tarafından Satın Alındı 0

Fortune 500 içerisinde yer alan ve Çin’de birden fazla iş kolunda faaliyet gösteren HNA Turizm Grubu, Carlson Otellerini ve Carlson Ağırlama Grubu’nun Rezidor Otellerinde bulunan çoğunluk hisselerini de Carlson Ağırlama Grubu’ndan satın alıyor.

Düzenleyici onaylara tabi olan anlaşmanın değeri ortaya konulmadı ve Carlson Otelleri anlaşmanın 2016’nın ikinci yarısı olan yakın bir zamanda tamamlanmasını bekliyor.

HNA, zaten bir çok seyahat markasıyla ilgileniyordu, Spokane ve Washington merkezli Red-Lion Otellerinin yanı sıra İspanyol otel işletmecisi NH Otel Grubunun da en büyük hissedarı, ayrıca Swissport International’ın sahibi, Azur Havayollarında hisse sahibi, yine Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Hanian Havayolları’nın da işletmeciliğini yapıyor. HNA’nın turizm grubu 2007 yılında kuruldu ve en yeni yatırımını, 15 Nisan’da dünyanın hemen her yerindeki havaalanlarında döviz büroları olan Londra merkezli uluslararası döviz alım satım işletmesine yaptı.

Carlson’ın markaları arasında ise; Quorvus Collection, Radisson Blu, Radisson, Radisson RED, Park Plaza, Park Inn by Radisson, Country Inns & Suites By Carlson markaları ayrıca Club Carson ve sadakat programı da yer alıyor

Carlson Otelleri ayrıca Avrupa, Afrika ve Ortadoğu da lisans sahibi olan Rezidor oteller grubunda da hisse sahibi. Rezidor, şirketin ABD merkezli koluna göre büyüme ve gelişme konusunda çok daha aktif.

Carlson Ağırlama Grubu CEO’su David P. Beg, yapmış olduğu bir açıklamada; “Carlson Otelleri küresel markalarıyla kendi gücüne sahip ve bu tarihi anlaşma büyümek için çok büyük bir fırsat. Kürsel çapta saygın bir kuruluş olan HNA Turizm Grubu bünyesinde çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Bu, Carlson Oteller Grubunun tarihinde heyecan verici yeni bir başlangıç, ayrıca HNA turizm grubunun bir parçası olan Carlson otelleri olarak müşterilerimize dünya çapında misafirperverliğimizi gösterebilmek ve bağlılığımızı ilerletebilmek için büyük bir fırsat olacak.” dedi.

Anlaşmanın tamamlanmasından sonra da Berg, CEO olarak görevinde kalmayı sürdürecek ve Carlson Otellerinin merkezi de Mine Tonka, Minesota’da kalmaya devam edecek. Carlson Wagonlit Seyahat ise, bu anlaşmadan etkilenmeyecek.

HNA, Carlson’ı Neden Satın aldı?

Mart ayının başlarında HNA’nın Carlson’ı satın almakla ilgilendiği rivayeti vardı ve Ocak ayında ortaya çıkan raporlara göre Carlson acil olarak bir alıcı arıyordu.

Skift’e açıklamada bulunan Berg; “HNA Grup ve Carlson Otellerinin birleşimi, dijital alanlarda ve büyük şehirlerde yatırımlar ve Radison RED’in kurulması ve diğer yeni markalarının da kurulması için yatırımlar yoluyla büyümeyi hızlandırmak amacıyla artan yeteneğe sahip olmamızı sağlayacak. Bu birleşim ayrıca misafirlerin de en iyi ağırlama deneyimini yaşamasını sağlayacak.” dedi

HNA Grup, Carlson’ın Rezidor Oteller Grubunda bulunan %51.3 oranındaki hisselerin de sahibi olacak olsa da, anlaşma tamamlandıktan sonra şirkette geriye kalan %48.7 oranındaki hisseleri de almak isteyip istemediğine karar vermeli. Berg ise; HNA grubun Rezidor ile ilgili olarak potansiyel eylemleri hakkında yapılan spekülasyonları reddetti.

Berg ayrıca; satın almanın sonucu olarak, HNA’nın Birleşik Devletler’de herhangi bir mülkü kapatmayacağını öngördüğünü açıkladı. “Bizler Carlson otellerinin bütün mülklerinde sorunsuz olarak mükemmel deneyimlerin devam edeceğini garanti altına aldık. HNA grup ve Carlson otellerinin işbirliği; IT sistemlerine yatırım sağlanarak sahip olunan mülklerde dijital ağ geçişlerine yapılan yatırımlar sayesinde ve yeni markaların geliştirilmesiyle hızlı bir şekilde büyümeyi de sağlayacak “ diyerek ekledi.

Carlson HNA ile Anlaşmayı Neden Kabul etti?

Bu durumda göründüğü kadarıyla; skalanın değişmesi için yapılan daha fazla baskı da dahil olmak üzere ağırlama sektöründe durumun değişmesi de rol oynadı.

Berg’in değerlendirmelerine göre; “Neden şimdi?” “Otel işletmemiz gayet iyi durumdaydı” açısından bakılacak olursa; “işletmemiz son zamanlarda gerçekten performans açısından iyi durumdaydı ve bu durumla ve içinde bulunan insanlarla da gurur duyuyoruz. Yine de konaklama endüstrisi bir pazar ve endüstrinin ekonomisi günden güne değişiyor. Yükselen rekabet söz konusu ve otel şirketleri birleşme yoluyla daha büyük hale geliyorlar, böylelikle marka ve fiyatlarını geniş bir yelpazede daha az masraflı sunabiliyorlar ve ihtiyaçları olan teknolojiye yatırım yaparak gelişebiliyorlar. Biz bu trendleri izliyoruz ve sektöre öncülük ederek ivme kazandırmak için yollar arıyoruz. Son aylarda otel grubu için gelen birkaç olası alıcı teklifi üzerinde düşünüyorduk. HNA ‘da Carlson otelleri için iyi bir eşleşme. HNA hissedarlarımızın otel işletmesi için umdukları en tutarlı kuruluş, oteller; kardeş işletmeler olan havayolları işletmeleri, seyahat işletmeleri ve diğer iskanlarla ile birlikte HNA’nın genişleyen portföyüne katılmış oldu. Bizler, işletmemizin en güçlü ve heyecan verici küresel bir platform haline gelmesini istiyoruz ve HNA da bu sorumluluğu, dünyaya yayılan portföyle birlikte paylaşıyor.” dedi.

Berg ayrıca; “enerjik olan otel işinde ailemizin büyüme konusundaki kürsel vizyonu için HNA en tutarlı olanıydı. İşletme, havacılık, turizm, ağırlama faaliyetleri ve daha fazlasıyla birlikte küresel Fortune 500 içerisinde yer alıyor, bu büyük amaçla da 2030 yılına kadar dünyanın ilk 50 en büyük şirketi arasında yer alacak. Küresel bir bakış açıları var ve işletmemizi gerçekten geliştirebileceğimiz bir boyut ve platform sağlıyor.” diyerek ekledi.

Kapak Görseli: PR News Wire

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.