Bu Hayalet Şehir Öylesine Gerçekçi Ki Pek Çok İnternet Kullanıcısını Kandırmayı Başardı 0

“Neredeyse hemen unuttuğum, alengirli bir isme sahip küçük bir Alman şehri. İnsanlar burada çok uzun bir zaman boyunca yaşamamış ve sadece, arada sırada sadece turistler terk edilmiş, viran sokaklar boyunca yürümek için buraya geliyor.” Rus fotoğrafçı Dmitry Chistoprudov’un çekmiş olduğu bu fotoğraflarda, İkinci Dünya Savaşı henüz dün bitmiş gibi görünüyor. Ve Chistoprudov, internet kullanıcılarını kandırmayı neredeyse başarmıştı…

Görsel: (c) Dmitriy Christoprudov
Görsel: (c) Dmitriy Christoprudov

Chistoprudov’un belgelediği ve kendi Live Journal sitesi üzerinden paylaştığı bu harap edilmiş hayalet şehir, aslında “Rus Hollywood’u” tarafından inşa edilmiş olan, devasa bir sahte dekor olma özelliğini taşımaktaydı. Mosfilm, Avrupa’daki en büyük ve en eski film stüdyosu ve Rus film sektörünün tartışmasız lideri olma özelliğini taşıyor. Sovyetler Birliği’nin dağıldığı dönemde Mosfilm, en geniş çapta övgülere konu olan Sovyet dönemi filmlerini, Red Western’leri (Sovyetler’de çekilen Western film uyarlamaları), Tarkovsky’nin çalışmalarını ve Savaş ve Barış gibi destansı eserleri de içinde barındıran 3,000’den fazla filmin yapımcılığını gerçekleştirmişti.

Görsel: (c) Dmitriy Christoprudov
Görsel: (c) Dmitriy Christoprudov

Günümüzde Mosfilm, yılda 100’den fazla film çekmekte,  13,000 metrekarelik alana yayılmış olan 13 sesli çekim stüdyosunda yer alan on bağımsız stüdyoyla övünmektedir. Mosfilm ayrıca bu “Rus Hollywood’unda” turlar düzenleyerek ziyaretçilere, tek bir sahnenin çekimi için inşa edilmiş olan şehirlerin yanı sıra 170 tank ve 50 klasik aracın yer aldığı devasa depolarını görme olanağı sunuyor. Mosfilm’in diğer setlerinin nasıl göründüğünü incelemek isterseniz, sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Görsel: (c) Dmitriy Christoprudov
Görsel: (c) Dmitriy Christoprudov
Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe