Bu Fotoğrafı Çekti, Alaska Gezisi Kazandı 0

[image]

National Geographic/Korosec

National Geographic Traveler 2014’teki fotoğraf yarışmasına dünyanın her yerinden 18,000 kişi fotoğraflarını yolladı ve büyük ödülü kazanan bu fotoğrafla Marko Korošec oldu. Korošec bu fotoğrafı geçen sene Mayıs ayında Julesburg, Colorado’da fırtınaları takip ederken çekti.

Kararmış gökyüzü neredeyse bir hortum şeklini aldıktan sonra durmuş ve ardından kısa bir süre dolu ve yağmur yağmış.

Bu senenin jüri üyelerinden National Geographic’te çalışan Dan Westergren jüri üyelerinin fotoğraf karşısında donup kaldığını belirtti.

“Bulutun dışında bu fotoğrafı özellikle güçlü kılan şey manzaranın geri kalanın olağan olması,” diyen Westergren, “UFO’ya benzeyen bu çılgın şekil bir elektrik süpürgesinin masa örtüsünü içine çekmesi gibi bu bulutun yeryüzünü içine çekmek üzere olduğu izlenimini veriyor,” ifadesini kullandı.

Korošec bu fotoğrafla Alaska’da 8 günlük gezi ödülünü kazandı.

Büyük ödülü kazanabilecek birçok farklı fotoğraf vardı. Mesela üçüncü sıradaki Marc Henauer Avusturya’daki Yeşil Göl’de bahar geldiğinde eriyen karların su seviyesini birkaç haftalığına 10 metre yükseltmesiyle “büyüleyici bir dalış alanının” ortaya çıktığını bu fotoğrafla kanıtlamış.

[image]
National Geographic/Henauer

Liyakat ödülü’nü kazanan Sean Hacker Teper’ın Ekvador’daki patlayan Tungurahua volkanını gören bir salıncakta sallanırken çektiği fotoğrafın teması “dünyanın sonu.” Teper kül bulutları sebebiyle fotoğrafı çektikten kısa bir süre sonra oradan ayrılmak zorunda kalmış.

[image]
National Geographic/Teper

Son olarak izleyicilerin seçimi ödülünü Sequoia Milli Parkı’nda “şüphe ve korku dolu an” temalı fotoğrafla James Eimmerman kazandı.

[image]
National Geographic/Eimmerman

Tüm katılımcıları buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Kaynak: WSJ

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe