Boeing ve JetBlue Desteğiyle Elektrikli Uçak Zunum Aero Yolda! 0

Zunum Aero isimli start-up 10-50 arası yolcu kapasiteli, başlangıç olarak 700 mil uçabilecek (2030’da 1000 mil olması bekleniyor) bir ürün geliştirmekte ve tasarlamaktalar. Bu inovasyon ile kalabalık koridorlardaki bekleme süreleri %40 ve hava trafiği %80 azacalak.

Hava sektöründeki gelişmeler bununla sınırlı değil. HorizonX ise Upskill’e yatırım yapmakta. Upskill ise üretimi arttırmak, lojistik şirketlere destek sağlamak ve hizmeti arttırmak için arttırılmış gerçeklik (Google Gözlük ve diğer giyilebilen teknolojiler gibi) inovasyonları tasarlıyor. Boeing ise önerisini üretim hattından %25 kesip, 747-8 jumbo jetlerine 130 millik elektrik sağladı.

Boeing HorizonX‘in odak alanları ise şöyle: yeni girişimlere yatırım yapmak, şirketin sektördeki hava yeteneklerini geliştirebilecek fırsatları kovalamak ve ses getiren inovasyonlar yapıp iş modeli geliştirmek. Şirket ise halıhazırda otonom teknolojisi, yapay zeka, hibridli sistemler gibi inovasyonların peşinde.

2013 yılı kurumlu Zunum, ilk uçağını 2020 yılında tamamlamayı planlıyor. Washington temelli şirket, 2018 Federal Havacılık Yönetiminden elektrikli hava aracı sertifikasını almayı bekliyor. JetBlue genel müdürü Bonny Simi, nasıl ki Tesla otomotiv endüstrisini kırdı geçti, biz de havacılık endüstrisine böyle bir etki yapacağımızı düşünüyoruz, dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe