Aşkın Almancası Hannover

Bazı şehirler üzerine konuşulacak çok şey vardır. Oraya hiç gitmemiş olunsa bile. Hannover biraz daha farklıdır. Burası hakkında ancak ziyaret edilirse konuşulabilir. Fakat sonrasında konuşmadan duramazsınız, çünkü Hannover’da keşfedilecek yerlerin sayısı şehrin yeniden yapılandırılmış çehresininden beklenmeyecek kadar çok fazladır. Bu nedenle insanlar Hannover’e ikinci veya üçüncü kere seyahat ediyor – çünkü her seferinde ayrı bir keyif veriyor.

Hannover, Almanya’nın Aşağı Saksonya (Niedersachsen) eyâletinin başkentidir. Nüfusu 515.000’in üstündedir. Oldukça geniş yeşil alanlara ve parklara sahip olan kent, aynı zamanda Almanya’nın en büyük fuar kentidir. Dünyaca ünlü Expo fuarı 2000 yılında burada yapılmıştır. Ayrıca her yıl düzenlenen Cebit Bilişim Fuarı ile de kent turist çekmektedir.

Buluşma mekanı. Ve gidilen yer.
Eğer şehirde sözleşmişseniz buluşulacak iki ana yer bulunmaktadır: Ernst-August-Platz’ta Tren istasyonunun önündeki anıtta veya şehrin merkezi olan Kröpcke’de. Yüzyıllar boyunca Eski Şehir’den 19. yüzyılda yapılmış Ana Tren İstasyonuna kadar genişlemiş olan şehir merkezi alışılmış olandan çok daha büyük görünür. Bu gün Eski Şehir eskiden olduğu gibi değil, korunabilmiş olan sadece birkaç sokaktan ibarettir. Yine de buraya ziyaret etmek karşılığını verecektir, sadece açılı sokakları, eski meyhaneleri ve güzel dükkanları olduğundan değil, Orta Çağ’dan kalma Eski Belediye Sarayı da buradadır.

Neredeyse yüz yıl boyunca üzerinde farklı inşaatlar yapıldı, bir keresinde yıkılmak istendi, fakat 1850’de tamamen 15. yüzyılın tarzında restore edildi – Birinci sınıf bir turistik mekan. Pratik: Hemen karşısında, Hannover’in göbeği sayılan Markhalle bulunmaktadır. Gelenek zengini bir konum ve farklı atmosferler. Gemişle bu gün arasında: Belediye Binası, Saray ve Nanas. Eski Şehir ile Maschpark arasındaki şehir parkında Yeni Belediye Binası bulunmaktadır. Büyüklüğü ve heybeti nedeniyle Hannover’in krallık olduğu zamanlardan kalmış gibi tarihi bir görüntüsü vardır, fakat aslında 1913 yılında açılmıştır. Yol, etkileyici Kuppelhalle’den, içerisinde her zaman ilgi çekici sergiler bulunabilen ve küçük etkinlikler gerçekleştirilen yeni Bürgersaal’in doğu kanadına devam eder.

İçerisinde Hannover’in reformasyona geçişini resmeden, İsviçreli Ferdinand Hodler’in devasa duvar resmi „Birlik“’in de bulunduğu bir toplantı salonu olan „Hodlersaal“ de görülmeye değerdir. Aşağı Saksonya Eyalet Meclisinin konumu ve daha evvelden bir kraliyet konutu olan Leineschloss da kalabalıkları kendisine çeker. Yine burada 1974 yılında dikilen, eskiden çok tartışılan fakat bu gün çok sevilen Nanas von Niki de Saint Phalle’nin de içinde bulunduğu heykel yolu başlar.

Sahne sizin: Hannover büyük oynuyor
Burada sanat sadece açık havada bulunmaz: Devlet Tiyatrosu, opera binası ve Büyük Bahçe’deki bahçe tiyatrosu, seyyar yaz müzikallerinin sahneleri, Yeni Tiyatro, Hannovers Boulevardtheater, Aegi’deki Tiyatro, her türde turneler için sahneler ve zengin bir ücretsiz tiyatro çevresi – Pavillon’daki tiyatro atölyesi ile, Glocksee’deki tiyatroyla, Commedia Futura ile, Hinterbühne ile, Theater Fenster zur Stadt ve Mittwochstheater ile – Hannover birinci sınıf bir sahne deneyimi sunmaktadır. Dans ve bale de yaygın olarak bulunmaktadır – Uluslararası Dans Tiyatrosu Dans Festivali, uluslararası koreografi yarışması ve tango festivali gibi üç adet kaliteli etkinlik de her sene burada gerçekleşmektedir. Ayrıca: El sanatları, kabareler, her türde Caz – Hannover aynı zamanda Almanya’nın Caz başkentidir – ve elbette ki Rock ve Pop – Sadece Scorpions ve Lena’yı düşünmek bile yeterli. Bunun dışında: Önemli koleksiyonlara sahip düzinelerce müze, galeri, sanat dernekleri… ve ve ve. Söylendiği gibi: Hannover’de gerçekten keşfedilecek çok fazla şey var.

 

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

2 Comments

  • Bremen ve Hannover ile ilgili yazılarınızı okudum. pt günü Bremen ertesi gün de Hannover e gitmeyi planlıyorum internet araştırması yaparken yazılarınızı okudum ve çok beğendim elinize sağlık mükemmel bir Türkçe ile yazmışsınız. Bulabildigim en anlaşılır kaynak sizinkisi teşekkür ederim.

  • Elinize sağlık, Hannover hakkında bu güzel yazınız beni gururlandırdı. Doğma büyüme oralıyım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!