Başarıya Giden Yolda Son Model Teknolojiler 0

Seyahat teknolojisindeki yenilikler her dakikada bir mil ilerliyor. 2017’ye gireli çok olmadı fakat Las Vegas CES’te, sayısız dünya turu kapsayacak kadar film saklayabilen küçük boyutlu DataTraveler kartlarından koltuğunuzu terk etmeden sizi egzotik yerlere götüren 3 boyutlu VR aygıtlarına kadar seyahatle ilgili bir sürü teknolojik ürünün çıktığını görüyoruz.

Her şeyden önce, iki kelimenin merkeze alındığını söyleyebiliriz: kolaylık ve haz. Kullanıcı öncelikli ürünler uluslararası topluluklar inşa ederek ve sizi onlara bağlı tutarak, seyahatinizi kolaylaştırmak ve geliştirmek için tasarlanıyor. İşte bunu başaran en yeni dört teknoloji

Airbnb Seyahat (Airbnb Trips)

Tatillerin rahatlama ve bağlantıyı kesmeyle eş anlama geldiği zamanlar vardı. Ancak şimdi Y kuşağı etkileşim ve yoğun pratik talep ediyor. Bu paket tatillerden ve sahilde her şey dahil uyuklamalardan kaçınma anlamına gelen “yavaş seyahat”e benzer bir konsept.

Kasım ayında Airbnb CEO’su Brain Chesky mevcut Airbnb markasının hizmet verdiği platform “Trips”i piyasaya sürdü. Trips, Samuray düellolarından Malibu’da çok günlü klasik araba yolculuğuna kadar Airbnb deneyimleri elle topluyor ve yerel topluluklara derinlemesine bir bakış açısı sunuyor. Listede, 39 ülkede, yer ve tutkuya göre düzenlenmiş olan 500’den fazla ev sahibinin deneyimleri var.

Chesky “İnsanları her seyahatin merkezine koyarak seyahati yeniden büyülü bir hale getirmek istedik” diye açıklıyor. Deneyimler toplum odaklı, şık ve sürükleyici– bunlar Airbnb’nin harcanabilir gelire sahip kitlesinin baktığı üç şey. Chesky’nin açılışta söylediği gibi “seyahat hiçbir zaman nereye gittiğinizle alakalı olmamıştır, kim olabileceğinizle alakalıdır” ve bu yaklaşım Airbnb ruhunun bel kemiğini oluşturuyor. Halihazırda Airbnb şemsiyesi altında olan Deneyimler (Experiences), Yerler (Places) ve Evler’e (Homes) yakında Uçuşlar (Flights) ve Servisler (Services) de eklenecek. Böylece Aribnb, ev kiralama sitesinden paket tatil sağlayıcısının çağdaş, ısmarlama ile çalışan sürümüne dönüşüyor.

Raden Bagaj

Bilmiyor olabilirsiniz, fakat mevcut bagajınız “aptal”. En azından, akıllı bagaj şirketi Raden’in kurucusu Josh Udashkin öyle düşünüyor. Bu etkileyici Amerikalı iş adamı tipik tasarım ve teknoloji arka planından gelmiyor. Udashkin’in parlayan fakat alışılmadık olan CV’si Hukuk doktorası ve Aldo International’da Küresel Kalkınma Lideri ünvanını içeriyor. Udashkin yasal küresel geliştirici olarak, sık sık uçan insanların korkularının farkında olarak üzerine düşeni yaptı ve bağlı bagaj sistemi Raden’i icat etti.

Bu çantalar, güçlü, entegre bir şarj cihazı ve kullanımı kolay izleme cihazı dahil olmak üzere akıllı bir bagajdan bekleyeceğiniz tüm özellikleri taşıyor. İki ilave özellik Raden’i ayrı kılıyor: birincisi, çantanın içindeki dahili tartısı gümrükten önce son dakika valiz açma/eşya çıkarma işlemi olmayacağı anlamına geliyor; ikincisi ise Raden Destek Aracı, (Google Pixel’de bulunana benzer) nerede olursanız olun rahatlatıcı bir teknoloji desteği sağlıyor. “Seyahatin en bariz ağrı noktalarından birini hafifletiyoruz ve uygulamanın etrafında bir gezginler topluluğu yaratıyoruz” diye açıklıyor.

Bu güzel tasarlanmış hafif bagaj akıllıdır, fakat ihtiyaç duyulduğu kadar akıllıdır. Her teknolojik parça bir amaca sahiptir. Örneğin entegre kilit güven verici bir şekilde gelenekseldir. “Raden’e gereksiz tüm teknoloji türlerini ekleyebilirdik fakat bu onu cazibe arttırıcı bir ürün yapardı, günlük seyahatlerinizi kolaylaştıracak bir ürün yapmazdı”.

B&O Play H9

2017’ye girmemizle birlikte birçok şeyle karşılaştık, mesela kaybetmesi kolay kablosuz kulaklıklar gibi,  B&O Play ise, Noel’den önce piyasaya sürülen en son H9 seyahat kulaklığı ile yenilenerek geniş ve konforlu olmaya devam ediyor.

Konsept ve tasarım müdürü Jakob Kristoffersen, seyahat işitselleri söz konusu olduğunda, nesneleri rahat ve basit tutmalarının arkasındaki nedeni şöyle açılıyor; “Tasarım kavramsal olarak kurulmadığında, yani gezginler değil de başka bir şey düşünülerek tasarlandığında (mesela kârı maksimize etmek gibi) teknoloji, maceranızın en değerli anlarını bozabilir”.

Gürültüyü sıfıra indiren kulaklıklara uygun olarak, bu tasarım sessiz ve abartısız. Hakiki deri, ‘yaşlandıkça güzelleşir ve kameranızın anlattığı kadar çok hikaye anlatır’. Bu ürününde hakiki deri, yumuşak kuzu derisi ile desteklenmiştir ve kulaklık kısmında hafızalı köpük yastıklar kullanılmıştır. Özünde de teknoloji seyahat odaklıdır. Sektörde öncü 14 saatlik pil ömründe olduğu gibi, aktif gürültü giderme (ANC) kozalarının teknik sihirbazlığı dış rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır.

Horizn Studios Seyahat Aksesuarları

Yeni kurulan Berlin Merkezli lüks Horizn Studios kusursuz seyahat eğilimine kapılanlardan biri. Markanın genç, dinamik ekibi her seyahatin, en sıradan olanın bile, zarif bir deneyim olabileceği düşüncesine sahip. Elle dikilmiş İtalyan deri kaplı kesenin içindeki yerel olarak tasarlanmış şarj cihazı hareket halindeyken akıllı telefonunuzun şarjını daima dolu tutuyor.

Tabi ki bugünlerde minimal, iyi hazırlanmış taşınabilir telefon şarjları daha çok tüketiliyor. Horizn Studios’u yükselten şey ise ürünlere eklenen ekstraları. Marka, konuyla alakalı ulusararası bir seyahat merkezi yaratmaya da kararlı. Yapılan her alımla, müşterilere 60 saniyeden kısa bir ortalama tepki süresine sahip özel uzman bir ekip tarafından 7/24 hizmet veren ve seyahat ilhamı vaat eden online seyahat asistanı teklif ediliyor.

Teknoloji dünyayı her zamankinden daha küçük ve erişilebilir kılıyor. Dijital detoksun da mutlaka yeri vardır, ancak kişisel dokunuşlar, yerel vurgu ve bu tasarımların kullanıcı-öncelikli mühendisliği, yeniden bağlanmak için her zaman bağlantıyı kesmemiz gerekmediği anlamına geliyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.