Bangkok’ta Yapılabilecek En İyi 10 Şey 0

Yerel rehber Tripbod Poramin, Bangkok’ta gezme, yeme-içme için alışılmışın dışında bir rota ile özgün önerilerini ve ipuçlarını paylaşıyor.

1. Tekne ile yolculuk

Ulaşım için yollara saplanıp kalmaktansa tekneleri kullanmak,Bangkok’u deneyimlemek için en iyi seçenektir. Chao Phraya boyunca, eski tarz ve modern binaları, yerel evleri, tapınakları ve çok daha fazlasını görebileceğiniz harika manzaralarla dolu bir yolculuğa çıkın.Yolculuğa merkez iskeleden başlayıp kuzeye doğru ilerlerseniz, Wat Pho, Wat Arun ve Grand Palas gibi ünlü yerleri de görebilirsiniz.

Sathorn İskelesi (Merkez pier), Sapan Taksin istasyonu

2. Rub Aroon restoranında otantik Tay yemeği yiyin.

Bangkok’ta gerçek Tay yemeği için merkez iskeleden çok da uzak olmayan muhteşem bölge Wat Po’da öğle yemekleri için gittiğim bir yer var. Tay mutfağından iyi örnekler ve mevsimsel meyve suları bulabileceğiniz bir restoran olan Rub Arun’un sıcak bir atmosferi var. Yeşil köri içinde batırılmış ananas filizini daha önce denemiş olabilir misiniz? Kulağa biraz garip bir tarif gibi gelse de her gittiğimde sipariş ettiğim en favori lezzetim bu. Ayrıca herkes için çok popüler olan Pad Tay de var ki itiraf etmeliyim, onu da çok seviyorum.

310-312, Maharaj Yolu, Tha Tien,
Phra Nakorn, Bangkok 10200
0 2622 2312

3. Tropik meyve suyu için ve yiyin

meyve2

Taze meyvesuyu içmeyi ve taze meyve yemeye bayılırım. Tayland’da tropik bir iklimde yaşıyoruz, bu da meyvelerin yetişmesi için kusursuz çevre koşullarını sunuyor. Bangkok pazarları taze meyveler ile dolup taştığı için kaldığınız süre içinde tadabildiğiniz kadar çok ve çeşitli meyveyi deneyin. Tayland’da 3 mevsim yaşanıyor ve bu üç mevsimin her birinde farklı meyveler yetişiyor. Favorim tüm yıl boyunca içilebilecek mango smoothie, en yakın takipçisi olan ikinci tercihim ise ananas suyu.

4. Tay yemekleri pişirmeyi öğrenin

Tay yemekleri

Tay yemeklerini beğendiyseniz neden pişirmeyi öğrenmeyesiniz. Tay yemeklerinin pişirmesi kolaydır, herkes kolaylıkla yapabilir. Erişilebilir fiyatlarıyla Chef Leez’i öneririm. Favori yemeğim, çoğunlukla et, enginar, tatlı basil, ananas sütü, palm şekeri ve balık soslu yeşil köridir.

35 Samsen Cad | Wat Samphraya, Phranakorn, Bangkok 10200
0 2629 307

5. Bangkok Ulusal Müzesini ziyaret edin

Asya sanatı ve tarihini seviyorsanız, ulusal müzeyi görmenizi tavsiye ederim. Müzede otantik Tay tarihi kronolojik sıra ile sergileniyor, harika heykeller, freskolar ve saltanat arabası bile var.

4 Na Pra Thart Caddesi, Pra Nakorn, Bangkok 10120
0 2224 1370

6. Budist Günü’nde mum alayı yapın

buda3

Bangkok’ta katılabileceğiniz önemli Budist seremonileri ve festivalleri düzenlenir. Dolunay zamanı gerçekleştirilen mumlu geçit töreni yaşayabileceğiniz en güzel deneyim olabilir. Ünlü olmayan dolunay partilerini de bir yerlerden duymuş olabilirsiniz. Aslında onlarda da aynı şey kutlanıyor ama tabiki çok farklı bir şekilde. Ziyaretiniz sırasında şehirde düzenlenen diğer festivaller hakkında bilgi edinmek için events calendar’dan yararlanabilirsiniz.

7. Büyük Saray ve Wat Po’yu ziyaret edin

Palace Grounds
Palace Grounds

Grand Palace and Wat Po’nun gerçekten Tay kültürünün ve mimarisinin kalbi olduğunu söyleyebilirim. Daha da önemlisi Büyük Saray’da ulusumuzun ruhu olan zümrüt Buda heykeli yer alıyor. Burada rahatlayıp, tapınakların huzurlu ortamına bırakıp biraz vakit geçirebilirsiniz.

Na Pra Lan Caddesi, Pra Nakorn, Bangkok

8. Kanallarla Bangkok

Bangkok_Kanallari

Bangkok zengin ve fakir insanların yanyana yaşadığı iki bölgeyi kapsar. Şehir merkezinin biraz dışına çıkarsanız çok uzağa gitmeye gerek kalmadan, insanların nehir üzerine kurdukları evlerindeki rural hayat tarzını gözlemleyebilirsiniz. Bu bölgede yaşayan köylüler çok geleneksel bir yaşam tarzı sürmekteler. Sathorn İskelesi’nde (Merkez İskele) ve Tha Chang İskelesi’nde tur düzenleyenler bulunur. Bu tekne turlarıyla kanal boyunca uzanan Bangkok varoşlarını görebilirsiniz.

9. Chatuchak Pazarı (Haftasonu Pazarı olarak da bilinir)

Evime birşeyler almak için genellikle Chatuchak market’e giderim. Çok devasa boyutta denilebilecek bu pazar yeri restoranlardan dövmeci dükkanlarına, hayvan satış dükkanlarından aklınıza gelebilecek daha fazlasına çok fazla çeşit ve seçeneği içinde barındırır. Bir çok turist bu pazarı ziyaret eder ama yerel halk da günlük alışverişini yapmak için hergün buraya uğrar. Sonuç olarak yerel hayatı deneyimlemek için çok iyi bir noktadır.

Paholyothin Caddesi, Chatuchak, Bangkok.
(Morchit istasyonu: BTS or Kamphaengphet and Chatuchak park istasyonu: MRT)

10. Thai masajı

Bangkok’u keşfetmek için geçirdiğiniz bir günün sonunda, günün yorgunluğunu kaslarınız ve ruhunuzdan atmak için en iyi yol Tay masajıdır. Tarihi masajını deneyimleyebileceğiniz ve geleneksel masaj sanatını öğrenmek isteyenlere dersler de verilen Wat Po’daki Geleneksel Tay Masaj Merkezi’ni özellikle tavsiye ederim.

Tripbod Poramin Tayland’da büyümüş ama şimdilerde Bangkok’ta yaşayıp, hem okuyup hem de çalışan biridir.

Kaynak: Skyscanner

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe