Avrupa’da Ama Avrupa Kıtasında Değil: Azor Adaları 0

Portekiz’nin başkenti Lizbon’dan bin 500 kilometre uzaklıkta yer alıyor bu ada. Atlantik Okyanusu’nın ortasındaki dokuz takımadadan oluşan Azor Adalarının en büyük adası Sao Miguel’e Erasmus öğrencisi olarak gittim. Bir yıl kaldığım ve doğasına aşık olduğum adanın bol bol fotoğrafını çektim.

3c4a60656f1e80d6b9c846cd25b173c8

Volkanik asıllı Azor Adaları, çok engebeli olmakla beraber yumuşak ve nemli bir iklime sahip. Bundan dolayıdır  ada genelinde gün boyunca birçok kez yağmur yağıyor ve volkanik adayı yeşile büründürüyor.

640px-Cidade_de_Angra_do_Heroísmo_ilha_Terceira_Açores1

1480 yılında insanoğlu’nun ayak bastığı Azor Adaları’nda şu anda 250 bin kişi yaşıyor. 1970’ler Salazar’ın otoriter yönetiminde dolayı halk, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya göç verdi.

Furnas-Sao-Miguel-Azores

Azor Adaları’nın en büyük adası Sao Miguel’in kuzeybatısında yer alan Mosteiros’ta ise halk hayvancılık ile geçimini sağlıyor.

azori-szigetek

Azor Adaları’nın en güzel bölgelerinden biri de Lagoa das Sete Cidades yani Yedi Göller bölgesi olarak dikkati çekiyor.

p8140517

Adada kaynar suları ile dikkati çeken Lagoa das Furnas yani Furnas gölü de şifalı suları ile turistlerin ilgisini çekiyor.

d5623df8f2923cf3c0dfef24f125acca

Ayrıca buraya gelen turistler, yerel halk tarafından kaynar suyun ısısıyla kuyuda pişen dana etinden yemeden de ayrılmıyor.

Tea-plantation-S.-Miguel-Island-Azores

Portekiz’in en yüksek dağı olan Pico’nun bulunduğu ada ise doğal güzellikleri ile öne çıkıyor.Biri mavi diğeri de yeşil renkler ile görsel bir zenginlik sunan göller yan yana duruyor.

tap_15

Azor Adaları’na Lizbon’dan aktarmalı olarak uçakla gitmek mümkün.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.