Araç Kiralama ve Demiryolları 2015 Raporu: Hangi Firmalar Ön Plana Çıktı? 0

Travel Pulse‘un yapmış olduğu araştırmaya göre geçtiğimiz yıl, araba kiralama firmaları ve demiryolları endüstrileri iniş ve çıkışlar yaşasa da birçok firma değerlendirmelerde geçer not aldı.

Enterprise’ araç kiralama endüstrisine liderlik ederken, araç paylaşma servisi olan ‘Uber’ ve ‘Lyft’ daha da popüler hale geldi. ‘Amtrak’ın demiryollarındaki üstünlüğü ile beraber dikkat çeken diğer firmalar şu şekilde:

Enterprise:

Enterprise’ın başarısı müşterileriyle olan bağlarına ve sektörel tecrübelerine dayanarak aldıkları kararlara dayanıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında şirket iki-rakamlı sayılar oranında, farklı iş alanlarında büyüme gösterdiğini açıkladı.

Enterprise’ın bu başarısındaki diğer bir etken ise uluslararası büyüme politikasıydı. Orta Asya’daki yeni markaları ve Latin Amerika’da verdikleri bayilik ile şirket dünya çapında farkındalığını da arttırmış oldu.

Uber:

Uber 2015’in online uygulama üzerinden hizmet veren en iyi araç paylaşım şirketi oldu. Sundukları servis sayesinde insanlar yolculuklarında araçlarını başkaları ile paylaşarak uygun fiyatlı ulaşım sağlamış oldu.

Certify isimli bir şirketin yaptığı araştırma sonucunda ise Uber’in araç paylaşım sisteminin iş seyahati yapanlar arasında taksilere tercih edildiği gösterildi. Bu da Uber’in 2015’teki esas başarısı oldu.

Uber’in bir diğer başarısı ise pek çok havaalanının araç paylaşım fikrini desteklemesi oldu. Örneğin, Dallas/Fort Worth Uluslararası Havaalanı bunlardan biri idi. Tüm bu gelişmeler ile birlikte araç paylaşımı genel anlamda büyüyen endüstriler arasında yerini aldı.

Avis:

2015’te ‘The Best Readers’tan en çok takdir edilen araç kiralama şirketi ödülünü alan Avis ise sektörde önde gelen bir diğer firma.

Pek çok ödül kazanmasının ardından Avis 2015’te Brand Keys Loyalty liderler listesine girmeyi de müşteri memnuniyetine verdiği önem sayesinde başardı.

Avis’in geçtiğimiz yılki bir diğer açıklaması ise Wyndham Hotel işletmeciliği ile işbirliği yapmaya devam edecek olmaları yönündeydi. Bu sayede Avis’in ödül programına dahil olan üyeleri konaklamalarında Wyndham Hotel’lerinde ve araç kiralamarında indirim kazanacaklar.

Sonuç olarak Avis’in bu başarısı 2015’te araç kiralama endüstrisinin gelişmesinde de büyük rol oynamış oldu.

Lyft:

Uber her ne kadar 2015’in araç paylaşımı alanındaki lideri olsa da Lyft kısa zamanda büyük bir sıçrama yaparak üne kavuştu. Daha yılın başında olmamıza rağmen ortakları Lyft’in gelirlerini güvenceye alarak Uber ile olan yarışta Lyft’e destek olacaklarının sinyalini verdiler. Lyft’in Uber’e alternatif olması iki firma arasındaki fiyat ve kalite savaşının süreceğini gösteriyor!

Lyft ayrıca iş seyahati yapanları unutmadı ve Concur isimli seyahat gider yönetimi üzerine çözüm hizmeti sunan bir firma ile ortaklık imzaladı. Ayrıca konaklamalı seyahat yapan müşterilerini de düşünen Lyft, ‘HotelTonight’ online uygulaması ile de ortak etmekte.

Araç paylaşımının geçerliliğinin artmasıyla birlikte 2016’da Uber ve Lyft arasındaki yarış süreceğe benziyor!

Amtrak:

2015 değerlendirmelerini Mayıs ayında Philadelphia Port Richmond’ta Amtrak 188 treninin yaptığı trajik kazaya değinmeden kapatmak olmaz. Kazanın zararı çok büyük olsa da demiryolu endüstrisi bu durumdan dersini çıkarttı ve trenlerinde, sistemlerinde değişikliklere gitti. Örneğin artık tüm lokomotiflerde kamera bulunmakta, yolculara ‘Auto Train’ hattında ücretsiz internet hizmeti sağlanmakta ve engelli yolcuların daha rahat seyahat etmeleri için geliştirmeler yapılmakta. Bu yenilikler ile kaza trajedisinin üstesinden gelen Amtrak 2016’da demiryollarındaki öncülüğünü daha da güçlenerek sürdürecek gibi görünüyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.