Apple, Google Maps’i Yakalamak İçin Droneları Kullanmayı İstiyor

Konuya aşina olan kişilere göre Apple Inc., kendisine ait Haritalar servisini geliştirmek ve uzun süredir bu alandaki liderliği elinde bulunduran Google’a yetişmek için droneları ve yeni iç mekan navigasyon özelliklerini kullanmayı planlıyor.

Söz konusu kişilerden birisinin açıklamasına göre; Kaliforniya merkezli Cupertino şirketi, kameralarla ve sensörlerle donatılmış minivanlardan oluşan mevcut filosunun yaptığından daha hızlı bir biçimde harita bilgileri toplamak ve bunları güncellemek amacıyla droneları kullanacak olan robotik ve veri toplama uzmanlarından oluşan bir ekip oluşturuyor.

Aynı kişi, Apple’ın; trafik işaretlerini incelemek, yollardaki değişiklikleri takip etmek ve alanların inşaat halinde olup olmadığını takip etmek gibi etkinlikler gerçekleştirmek için dronelar uçurmak istediğini belirtti. Söz konusu kaynak, toplanan verilerin, müşterilere taze bilgiler sunmak için Haritalar uygulamasını hızlı bir biçimde güncelleyen Apple ekiplerine yollanacağını da ekledi.

Bu yöndeki çabalara dair bilgi sahibi olan bir başka kişi, Apple’ın ayrıca, Haritalar uygulaması için, binalar içindeki görünümler ve araç navigasyonundaki geliştirmeler de dahil olmak üzere yeni özellikler geliştirmekte olduğunu söyledi. Söz konusu kişiler, özel projeler hakkında konuşurken kimliklerinin açıklanmamasını istedi. Bir Apple sözcüsü yorum yapmayı reddetti.

Google Maps’in iPhone’da kullanıma sunulmasından beş yıl sonra, Apple’ın haritalama uygulaması, hastane olarak işaretlenen bir market ve yanlış havaalanı adresi gibi çarpıcı hatalar ile 2012’de tanıtıldı. Apple, dijital haritaları değerlendirmek ve değiştirmek için birçok farklı kaynağın verilerini hızla elde etmek için gereken teknolojiden yoksundu.

Apple’ın yazılım mühendisliği departmanının kıdemli başkan yardımcısı olan Craig Federighi, bu yılın başlarında Fast Company’ye yaptığı açıklamalarda şu sözleri sarf etti: “Ortada veri kalitesine dair büyük bir sorun var ve en başta, sürekli olarak bunu yapmak için ihtiyaç duyabileceğimiz her türlü teknolojiyi kavramış bulunduğumuzu düşünmüyorum.”

Dijital haritalar, Apple ve Google‘ın, şirketlerin mobil işletim sistemlerine entegre olan popüler seyahat, yolculuk paylaşımı ve perakende mobil cihaz uygulamaları ve hizmetleri geliştiren geliştiricileri toplamaları için çok önemli araçlardır. Doğru verileri toplamak dijital harita inşasının en önemli parçası olma özelliğini taşıyor ve Apple‘ın en son hamleleri Google’ın bu alandaki müthiş yeteneklerine yetişmesine yardımcı olabilir.

Apple Haritalar uygulaması piyasaya sürüldüğünden beri, şirket daha hızlı veri güncelleyerek, toplu taşıma sistemlerinde gezinmeye yönelik bir mod ekleyerek, arama sonuçlarını iyileştirerek ve platformu Uber araç çağırma ve OpenTable restoran rezervasyonları gibi dış servislere açarak uygulamayı geliştirdi. Drone girişimi bu çabanın devamı ve ticari bir Apple drone ürünü ile ilişkili olması pek olası görünmüyor.

FAA MUAFİYETİ

Apple, Bloomberg News tarafından elde edilen belgelere göre, 21 Ekim 2015’te Federal Havacılık İdaresi’nden ticari amaçla drone uçuşları gerçekleştirmek için bir istisna başvurusunda bulundu. O dönemde droneların ticari olarak kullanılması için muafiyetler gerekliydi. Bu belgelerden birine göre, 22 Mart 2016 tarihli bir yanıtta, FAA, “veri toplamak, fotoğraf çekmek ve videografi yapmak için insansız bir uçuş sistemi işletmek” için Apple’a izin verdi.

Apple’ın yaptığı başvuru, FAA’ya verileri toplamak için SZ DJI Technology Co. ve Aibotix GmbH gibi şirketler tarafından satılmakta olan drone çeşitlerini kullanacağını bildirdi.

Ticari drone uçuşları için Ağustos ayında yayınlanan resmi talimatlar, uçuşları çoğunlukla gündüz saatleri dahilinde sınırlandırdı ve lisanslı pilotların ekipmanı kendi görüş alanları dahilinde tutarak çalıştırmalarını istedi. FAA belgelerine göre Apple bu kurallara uymayı taahhüt etti.

Mevcut kurallar, ticari amaçlı droneların insanların ve binaların üzerinde uçurulmasını yasaklıyor ve Apple’ın girişimini şimdilik potansiyel olarak sınırlıyor. Bu sırada Apple, FAA kuralları çerçevesinde ABD sınırları içerisinde droneları uçurabilir ve ticari dronelara yönelik düzenlemelerin bulunmadığı ülkelerde kısıtlama olmaksızın uçuşlar gerçekleştirebilir.

Bilgi kaynaklarından birisi, Apple’ın, Amazon.com’un Prime Air bölümünden en az bir kişiyi, drone ekibinin çalışmasına yardımcı olması için işe aldı. Prime Air, Amazon’un dronelar vasıtasıyla hızlı bir şekilde kargo teslimatları gerçekleştirmek için başlattığı bir girişim. Söz konusu kişi, Apple ekibinin, aynı zamanda Amazon’un genel merkezinin yer aldığı Seattle’da oluşturulmakta olduğunu söyledi.

INDOOR.IO’NUN SATIN ALINMASI

Bir diğer kişiye göre, daha iyi veri toplamanın ötesinde Apple, kullanıcıların havaalanlarını ve müzeler gibi diğer yüksek insan trafiğine konu olan binaları iPhone’ları kullanarak gezmelerini sağlayan bir iç mekan haritalama görüntüsü geliştiriyor.

Apple, konuyla ilgisi bulunan bir başka kişiye göre, iç mekan haritalama projesini piyasaya sürmeye yardımcı olması için bir serbest girişim olan Indoor.io’yu geçtiğimiz yıl içerisinde satın aldı. Apple satın almayı onayladı, ancak anlaşmayı neden yaptığını söylemeyi reddetti. Şirket ayrıca, 2013 yılında, dahili navigasyon uzmanlığına sahip yeni bir girişim olan WiFiSlam’ü satın aldı.

İç mekan lokasyon takibi; basınç sensörleri, GPS, Wi-Fi ve Bluetooth gibi en yeni iPhone’lardaki teknolojilerin bir bileşimi ile gerçekleştiriliyor. Apple, sürüş esnasında şerit değiştirmek için daha iyi rehberlik sağlayacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu her iki özelliğin de önümüzdeki yıl piyasaya çıkması planlanıyor, ancak bilgiyi veren kişi, bu planın geri çekilebileceğini belirtti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!