Amerika’nın En Güzel Şehri San Diego

San Diego, ABD’nin batısında, Kaliforniya eyaletinin en güneyinde ve Meksika sınırında yer alan bir şehirdir. San Diego, Kaliforniya eyaletinin en büyük, Amerika’nın ise en büyük 7. Şehridir.

San Diego’nun lakabı “America’s finest city” yani “Amerika’nın en güzel şehri”dir. Burada oturanlar bu kente “Sun Diego” yani güneş şehri derler. Coğrafi konumu açısından yılın her zamanı güneşlidir. Masmavi pasifik okyanusu kenarında güneşlenirken buraya yaklaşık 1 saat uzaklıktaki kayak merkezlerine de gidilebilmektedir. Diğer Amerika şehirlerine göre daha sakin bir ortama sahip olduğundan Tüm amerikalılar’ın emeklilik hayallerini süsleyen bir şehirdir.

San Diego bir ticaret ve liman kentidir. Bunun yanı sıra en büyük Piyade üssü (Marine) ve deniz kuvvetlerinin büyük bölümü (Navy) burada yer aldığından askeri bir şehirdir. Aynı zamanda Amerika’yı Meksika’ya bağlayan bir köprü görevi görür. San Diego ile Meksika’nın Tijuana kenti arasındaki San Ysidro Border sınır kapısı, dünyanın en işlek sınır kapısıdır.

Meksika’ya bu kadar yakın olması nedeni ile kentte Meksika kültürü yoğun olarak hissedilmektedir. Bu bölgedeki nüfusun yaklaşık %60’ı hispaniktir.

Şehir ilk olarak 1542 senesinde İspanyollar tarafından keşfedilmiştir. Kent adını da İspanyollar’a ait üç ana keşif gemisinin birinden almıştır. İspanyollar buraya geldiklerinde ilk olarak Down Town olarak adlandırılan bölgeye yerleşmişlerdir. Bu bölge günümüzde kentin en tarihi ve hareketli bölgesidir. En ünlü semtleri La Jolla ve Askeri havaalanının bulunduğu Miramar’dır. La Jolla, özellikle zengin kesimin yaşadığı doğal bir koydur. Bu koyda çok sayıda fok balığı da görülebilmektedir. Aynı zanmanda La Jolla lüks restoranları ve sanat galerileri ile ziyaretçi çekmektedir.

San Diego’da çok hareketli bir gece hayatı vardır. Gece hayatının en yoğunlaştığı bölge de yine Down Town çevresi. Down town’daki 4,, 5. ve 6. caddeler çevresinde çok sayıda gece kulübü bulunmaktadır. Gece klüplerine 21 yaş altı kişilerin girmesi yasaktır. Gece kulüpleri giriş ücretleri yaklaşık 30 – 40 dolar civarındadır. Yine Gaslamp Quarter restoranları, barları, tiyatro salonları ve alışveriş merkezleri ile kentin hareketli bölgelerindendir. Restoran olarak burada çok sayıda Meksika mutfağı sunan mekan olduğu dikkatinizi çekecektir.

San Diego’da çok sayıda gezilip görülecek yer var. Ama bana göre bunların başında San Diego Hayvanat Bahcesi geliyor. Çünkü bu hayvanat bahçesi Amerika’nın hatta Dünyanın en büyük hayvanat bahçeleri arasında yer alır.Kentin simgesi haline gelmiş olan San Diego Zoo, Balboa Parkının içerisinde yer almaktadır. Burası oldukça büyük olduğundan tüm bir günü ayırabilirsiniz. Bu hayvanat bahçesi akşam saatlerinde de açık. Buradaki pembe pelikanlar benim çok ilgimi çekmişti. Giriş ücreti ise 22$ – 33$ arasında değişiyor.

Diğer bir önemli bölgesi ise Sea World ve Shamu. Buradaki katil balina şovu oldukça ilginç. Bir tam gün ayırmakta yarar vardır. Giriş ücreti yaşa göre 46$ – 56$ arasında değişmektedir.

San Diego’da çok sayıda müze de bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise San Diego’nun körfezinde bulunan Midway Müzesidir. Bu müze, bir uçak gemisidir ve 2. Dünya savası sırasında Japonlara karşı ilk ateşin açıldığı gemidir. Bunun yanında Karayip Korsanları gemisi de müzeye çevrilmiştir.

Coronado adası, San Diego’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Bu Ada San Diego ana karaya bir köprü ile bağlanmıştır. San Diego şehir merkezinden 10 – 15 dakika uzaklıktadır. Aynı zamanda buraya San Diego’dan Ferry ile de gelebilmek mümkün. Bu ada daha çok San Diego zenginlerinin ikamet ettiği bölgedir. Bir çok dünya liderine, ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmıştır. Plajları ve denizi oldukça temizdir. Özellikle sörfçüler burayı çok tercih ederler. Adanın en meşhur yeri ise hayaleti ile ünlenen 1888 senesinde yapılmış olan Hotel Del Coronado’dur. Adadan San Diego’nun manzarası müthiştir.

San Diego’nun diğer bir önemli bölgesi ise Del Mar’dır. Burası mükemmel bir sahil şerididir. Burada elitlerin evlerini ve lüks restoranları görebilirsiniz. Aynı zamanda Del Mar san Diego’daki At yarışlarının düzenlendiği bölgedir.

San Diego körfezinin biraz içinde bulunan Mission Bay, diğer adıyla False Bay oldukça sakin bir bölgedir. Burada Bot ve Yelkenli turları yapılmaktadır. Ayrıca bölgedeki türk nüfus çoğu etkinlik için bu bölgeyi tercih ediyormuş. Aynı zamanda yüzmek ve su kayağı gibi farklı su sporlarını yapmak için de ideal bir bölge burası. Ancak beach deyince öyle aklınızda bizdeki gibi sıralanmış beach clublar oluşmasın. Gayet sakin bir ortam var burada. Şezlong yok bu nedenle havlunuz ile gitmelisiniz. Bir de okyanus olduğundan mevsim Temmuz dahi olsa su genelde soğuk.

San Diego’yu gezmek için en az 4 gün ayırmalısınız. San Diego Meksika’ya geçişte bir köprü olduğundan ve Tijuana kenti, San Diego’ya sadece 30 dakika mesafede yer aldığından son günü Meksika’nın Tijuana kentine ayırmanızı öneririm. Ancak Tijuana, Meksika’da suç oranının en yüksek olduğu sehirlerden biri olduğu için sınırı geçiş işlemini gündüz saatlerinde yapmanız tavsiye edilmektedir.

Gezimizin son günü Meksika sınırındaki Tijuana’ya geçiyoruz. Meksika sınırını geçtiğimiz gibi fakirlik bariz olarak göze çarpıyor. Tijuana, Dünyaca ünlü Carlos Santana’nın doğduğu şehir. Bir sınır şehri olduğundan sınır trafiği de çok yoğun.

Aslında kentin içerisinde çok fazla görülecek bir yer de yok. Ancak burada NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) gereğince Amerikalılar tarafından kurulmuş çok sayıda imalat fabrikaları var. Çünkü Meksika’da iş gücü Amerika’ya göre çok daha ucuz.

Burada Foritan denilen bir Meksika yemeği yedik. Bu yemek güveçte karides, midye ve deniz ürünlerinden oluşuyor. Yanında da acı soslu ezme fasulye servis ettiler. Bir de Meksika birası Corona içtik.

Öğrenci çocuklar bizim varoş kesimlerdeki gibi sıkışık trafikte bir şeyler satarak para kazanmaya çalışıyorlar. Buradan aklımda kalabalık, kargaşa ve fakirlik kaldı. Sıkı bir gümrük kontrolü sonrası tekrar ABD sınırlarına girerek San Diego’ya gittik.

SAN DIEGO – CALIFORNIA

Dört mevsim boyunca harika iklimi, hiç bitmeyen güneşi, masmavi Pasifik okyanusu, bir saat uzaklıktaki kayak merkezleri, rahat bir yaşam biçimi ve Meksika´ya olan sınırından dolayı ilginç bir etnik ve kültürel karışıma sahip olması, San Diego´nun akla gelen bir kaç özelliğidir. Rahat ve çekici ortamıyla, San Diego bölgesi bir çok Amerikalı´nın emeklilik hayallerini süsler. San Diego, Amerika´nın yedinci, California eyaletinin de ikinci en büyük şehri olmasına rağmen diğer büyük Amerikan şehirlerinin aksine karmaşadan uzak ve genel olarak sakin bir yaşam ortamı sunar.

Uçuş süresi: 19 saat

Saat farkı: Türkiye’den 10 saat geri

İKLİM

San Diego, ağırlıklı olarak orta kurulukta ılık bir iklimine sahiptir. Yıl boyunca güneşli ılık bir hava hakimdir. Yazları çok sıcak ve bunaltıcı olmayan, kışları ise oldukça ılıman geçen ideal ikilimi ile Amerika´nın en dengeli iklimine sahiptir. Kar hiç yağmaz, Aralık ve Mart ayları arasında yılın en güçlü yağışlarını almaktadır. Kıyıdan 5 – 10 mil içeri girdiğinizde çöl iklimi görülmeye başlar.

ULAŞIM

San Diego´da ulaşım otobüs, tramvay, Amtrak ve Coaster ile sağlanmaktadır.Şehir merkezleri arasında tramvay ile rahat ulaşım sağlanabilmektedir. San Diego´dan California kıyı şeridinden kuzeye seyahat etmek ve seyahat ederken güzel manzaralar görmek istiyorsanız ulaşım için amtark harika bir seçimdir.Taksiler diğer ülkelere göre fazla kullanılmamaktadır.Büyük alışveriş merkezleri,oteller ve gece kulüpleri yanında taxi durakları bulabilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER

Balboa Park: Hafta sonları San Diego´luların vazgeçilmez gezinti yerlerinden biridir. Şehrin simgesi haline gelmiş olan bu park birçok filmede ev sahipliği yapmıştır. Dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi´nin de içinde bulunduğu parkta botanik bahçeleri, bisiklet ve gezi parkları, tiyatrolar, dükkanlar, restoranlar ve müzeleriyle ziyaret edilmesi gereken mekanlardan biridir.Salı günleri giriş ücretsizdir.Ayrıca bu parkta golf dersi verilmektedir.Parkın gezmek istediğiniz alanlara göre giriş ücretleri bulunmaktadır.

San Diego Zoo: Dünyanın en ünlü hayvanat bahçesi olan San Diego Hayvanat Bahçesi, Balboa Park içerisinde yer alır.

Wild Animal Park: San Diego Zoo ve Sea World´den sonra San Diego´nun sunduğu diğer bir parkta Wild Animal Park´tır. Bu gezi noktasında safari turları ve özel akrobasi şovları yapılmaktadır.

Sea World: San Diego´yu dünyaca tanıtan mekanlardan birisi de Sea World ve Shamu´dur.

Pacific Beach: Güney California´nın en güzel sahillerinden biri olan Pacific Beach, sahip olduğu birçok gece kulübü, barla gençlerin uğrak yeri olmuştur. Gündüzleri bu sahilde sörf yapan birçok insan görebilirsiniz.

Del Mar: San Diego´da at yarışları denince ilk akla gelen yerdir. Mükemmel bir sahil şeridi, harika evler, elit bir nüfusa sahip bir sahil kasabası olan Del Mar, aynı zamanda mükemmel manzaralar eşliğinde yenilecek yemekler için güzel bir mekandır.

San Diego Bay – Harbor, Mount Soledad, Mission Bay, Mexico-Tijuana, Legoland,

La Jolla, Coronado Island.Gezilmesi gereken yerler arasındadır.

YEMEK

Meksika, bu şehrin mutfağınıda bir hayli etkilemiştir.San Diego ya bir çok yönden etkisi olan Meksika mutfaklara da ağarlığını katmıştır.Lüks Meksika yemekleri sunan restoranların yanı sıra fast-food türü restoranlarıda bulunmaktadır.Seçenekler arasında İtalya,Brezilya,İran,Uzak Doğu,İspanyol,Fransız,Amerikan mutfağı gibi bir çok alternatif yemekler sunan restoranlar da bulunmaktadır.Özellikle Old Town, Gas Lamp Quarter, Del Mar ve La Jolla ´da lüks ve leziz yemeklerin sunulduğu bu restoranlar bulunmaktadır. San Diego civarında tek Türk restoranı, sahil şeridi üzerinde Encinitas´daki Bird Grill´dir. San Diego´da ayrıca hafif yemek yeme alışkanlığı olanların tercih ettiği Japon mutfağı ve bu mutfağın ünlü yemeği Sushi her zaman bulunmaktadır.

ALIŞVERİŞ

Birçok zümreyi içinde barındıran bu şehirde dünyaca ünlü markaların içinde bulunduğu lüks mağazalar bulunmaktadır. Her zevke ve bütçeye uygun mağazalar, hediyelik eşya dükkanları,ucuzluk mağazaları ve son teknoloji elektronik ürünlerinde bulunduğu mağazalar bulunmaktadır.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

4 Comments

  • Usa şehirlerinde ilk gitçeğiniz şehir burası olması gerekiyor burası tek kelimeyle muhteşem bir şehir orda olduğum zamanlar içinde hiç zamanım bitmesin istemiyordum çok hareketli bir şehir insanlar çok sıcak sokaklar çok temiz eğlencesi ise çok hareketli bir şehir l love san diegooo:)))))))

  • Merhaba,
    Meksika vize istemiyor mu?

  • Amerika gezisi için 1.sıraya aldığım şehir, 2018 sonunda inşallah oradayım 🙂 gitmeden önce herşeyini öğrenmeye çalışıyorum güzel bilgiler için teşekkürlerr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!