Amerikalı Fotoğrafçısı Anthony Epes’in Gözünden Şafak Vakti İstanbul 0

Amerikalı fotoğrafçı Anthony Epes, “Cities at Dawn” (Şafakta Şehirler) projesi kapsamında, geçtiğimiz günlerde gün doğarken İstanbul’u fotoğrafladı.

Istanbul2_624x351_www.anthonyepes

Daha önce Paris, Londra, Roma, Venedik ve Singapur gibi popüler şehirlerin şafak vakti fotoğraflarını çeken sanatçı, dünyaca ünlü haber kanalı BBC’nin Türkçe versiyonuna, “İstanbul dünyanın en büyük kentlerinden biri. Öğleden sonra İstanbul’un sokaklarında yürümek çok bunaltıcı. Her yer insan kaynıyor. Arabalar, gürültü. Ama bir Nisan sabahı saat 04.00’te şehir neredeyse benim. Şafak vakti yeni dünyaları keşfeden bir kaşif gibi hissediyorum. Şehri gerçek haliyle görüyorum” dedi.

2000’den beri İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan sanatçı, şöyle devam etti:

Istanbul5_624x351_www.anthonyepes2

“Şafak vakti fotoğraf çekmeye sihir katan şey ışık. Güneş mavi gökyüzünü delerken, inanılmaz pembeler, sarılar, morlar, turuncular oluşuyor. Her sabah diğerinden farklı. Her kentin farklı özellikleri var.”

Istanbul3_624x351_n_nocredit

“Ama İstanbul’un etrafını suyun çevrelemesi nedeniyle çok değişken bir ışığı var.”

Istanbul4_624x351_n

“Sisin her yeri basması ve güneşin sisi aralamasına tanık olmak, benzersiz bir şey.”

istanbul1_624x351_n_nocredit

“İstanbul, muhteşem şafak fotoğrafları için en mükemmel kent. Tepeler ve çatıların içiçe gemesi nedeniyle şehri ve gün doğumunu yüzlerce farklı açıdan görebiliyorsunuz.”

Kaynak: BBC Türkçe

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe