Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Amerikan hükümeti, 2021 yılına kadar yurtdışından gelecek turist sayısını 100 milyona harcamalarını ise 250 milyar dolara çıkarmalarını sağlamak için kolları sıvadı.

Obama hükümetinin ülkeyi ziyaret eden turist sayısını 9 yılda yüzde 50’ye yakın arttırmayı hedeflerken geçtiğimiz sene Amerika’yı ziyarete gelenlerin sayısının 65,4 milyonu bulduğu açıklandı. Amerika’ya 2010 yılında yurt dışından gelen turist sayısı 62 milyondu. Amerika’yı ziyaret eden turistlerin yaptığı harcamaların toplamı geçen yıl 153 milyar dolar olarak gerçekleşirken bir önceki sene bu miktarın134 milyar dolar olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Yabancı Gazeteciler Merkezi’nde yapılan basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşılan turizm strateji planına göre Amerika özellikle Çin, Brezilya gibi gelişen pazarlara yönelik vize ve reklam kampanyaları konularında bilgi verdi. Ticaret Bakanlığı’nda görevli Dr. Anastasia Xenias, geçen yıl Türkiye’den Amerika’ya gelen turist sayısının da yüzde 13,4 oranında arttığını dile getirdi. Türkiye’yi yakından takip ettiklerini belirten Xenias, Türk ekonomisinin geliştiğini ve hem yatırım adına hem de turist potansiyeli olarak artış gösterdiğine işaret etti.

VİZE İŞLEMLERİNDE KOLAYLIK

Bakanlık yetkililerinden Brooke S. Moppert ise Amerika’ya daha fazla turist gelebilmesi için bazı vize işlemlerinde kolaylıklar yapıldığını dile getirdi. Moppert Amerikan vizesi almak isteyenler için yine normal prosedürün uygulandığı ancak ülkeden ülkeye bazı değişikliklerin yapıldığı bilgisini verdi. Moppert vize işlemlerinde özellikle mülakat için randevu tarihlerinin daha erkene verildiği ve kişilerden eskisinden olduğundan daha az belge istendiğini de sözlerine ekledi. Moppert, ABD’ye seyahatler öncesinde havaalanlarında şikayet konusu olan sıkı güvenlikle ilgili soru üzerine “Bu konu, İç Güvenlik Bakanlığı’ndan kaynaklanıyor.” dedi.

Strateji planında Ortadoğu pazarında değerlendirilen Türkiye, İsrail ile birlikte Amerika’nın bu bölgedeki en çok turist çektiği iki ülke olarak dikkat çekiyor.

Bugün Amerika’ya en çok turist gönderen ülkelerin başında Kanada, Meksika ve İngiltere geliyor. Özellikle Kanada ile Amerika arasındaki seyahat kolaylığı ve vizesiz geçişler sayesinde her yıl bu ülkeden ABD’ye 20 milyona yakın insan geliyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz