Amerika’da Yurt içi Uçuşlarda da Pasaportunuza İhtiyaç Duyabilirsiniz! 0

Yakın zamanda Amerika`nın bazı eyaletlerinde ikamet etmekte olan vatandaşlar da, yurt içi uçuşlarında pasaportlarını yanına almak zorunda kalacak.

Amerikan Güvenlik ve Ulaştırma Bakanlığı sürücü belgelerinin verilişiyle ilgili standartları yürürlüğe koymaya çalışırken The New York Times gazetesi bu standartları yürürlüğe koymayan eyaletlerdeki vatandaşların sürücü belgelerini havaalanı güvenliklerinden geçerken kullanamayacaklarını bildirdi.

CFM26A Close up of thief's hand in black glove stealing driver's license, studio shot. Image shot 2012. Exact date unknown.

Ulusal Güvenlik Bakanlığı`nın birkaç eyaletin kimlik standartlarını onaylamasıyla birlikte The Times`e göre Minnesota, New Mexico ve Washington eyaletlerindeki vatandaşların yakın zamanda havaalanı güvenliklerinde ehliyet haricinde bir kimlik belgesi sunmaları gerekecek.

Güvenlik ve Ulaştırma Bakanlığı`nın standartları getirmeye çalışmasındaki amaç terörizm ile mücadele ve kimlik çalınmalarını engellemek.  Federal hükümet her ne kadar eyaletleri konuyla ilgili standartlara uymaya zorlayamasa da, eyaletlerdeki federal hizmetler ve havaalanı kullanımlarında bu standartları uygulayarak kuralların yürürlüğe konmasını amaçlıyor. The Times`a göre bazı eyaletler bu duruma sıcak bakmıyor. Kaygılar sistemin yolcu kimlik kontrollerini daha güvenli hale getirirken ulusal yolcu bilgi havuzunun da oluşmasına sebep olacağı yönünde.

Federal standartların kesin olarak ne zaman uygulanacağı halen belirsiz. Ancak Ulusal Güvenlik Bakanlığı Amerika`da ve yurt dışında yaşanan terör olaylarını gündeme getirerek kuralları bir an önce yürürlüğe koymaya çalışıyor. Bu doğrultuda, bakanlık havaalanlarında yapılan vücut taramalarıyla ilgili kuralları güncelledi ve taramalardan muaf olmak isteyen yolcuların bu isteklerini reddeme hakkını ise havaalanı güvenlik sorumlularına verdi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe