Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vikipedi’nin otelciliğe yıkıcı etkileri olan inovasyonun sahibi şirket olarak nitelediği Airbnb, Türkçe versiyonunu yayına soktu. Airbnb sektörde çoğunlukla son kullanıcı olarak adlandırılan, potansiyel misafir kitlesini yani profesyonel turizmci olmayan insanları konaklama hizmeti sunan profesyonellere dönüştürüyor. 

Dünya genelinde binlerce eşsiz konaklama seçeneğini listeleme, keşfetme ve kiralama fırsatı sağlayan Airbnb, platforma Türkçe dil desteği getirdiğini açıkladı. Bu sayede, Türk kullanıcılar da Airbnb müşterisi olup kendi konaklama birimlerini pazarlayabilecekler. 192 ülkeden 25 bin kentte konaklama sunan Airbnb artık Türkçe’de.

“Türkiye’deki topluluğumuzun büyümesinde büyük bir potansiyel görüyoruz ve ülke genelinde insanları “paylaşım ekonomisinin” faydaları ile buluşturmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Türkçe dil desteği, Türk kullanıcılarımızın Airbnb deneyimini kendi dillerinde yaşamalarını sağlayacak” diyen Airbnb Orta ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Eugen Miropolski “Türkiye Airbnb için Avrupa’da en hızlı büyüyen pazarlardan biri olarak öne çıkıyor. Türkçe dil desteği ise bu pazara yönelik yaptığımız yatırımların bir sonraki adımı” şeklinde konuştu.

Türkiye’de platforma olan talep iki katına çıktı ve Türk kullanıcılar tarafından yapılan kiralamalar %60 oranında artış gösterdi. Ayrıca Airbnb yakın zaman önce, Türk ev sahiplerini güvence altına almak için sektördeki en kapsamlı hasar garantisi olan 1 milyon dolar tutarındaki Ev Sahibi Garantisi’ni de duyurdu.

Şu anda 192 ülkede tam 26 bin kentte toplam 27 bin 759 insan çeşitli konaklama olanaklarını seyyahlara ve tatilcilere sunuyor. İngilizce’den Çince’ye 12 farklı dilde  hizmet veren Airbnb’nin turizm sektörünün geleceğini şekillendirecek yeni yaklaşımlardan en önemlisini temsil ettiği uluslararası kanaat önderleri tarafından konuşulmaya başladı bile. Toplam 200 bin ‘konaklama alternatifinin’ bulunduğu Airbnb’de bir ada, bir kale ya da bir iglo kiralayabilirsiniz.

Airbnb’de sunulan fiyatlar ise çoğunlukla otel fiyatlarının oldukça altında. Sultanhamet’te komple bir apartman dairesini geceliği 85 dolara, Antalya’da  5 kişinin aynı anda kalabileceği  bir dairenin ise sadece 52 dolara kiralandığı Airbnb.com’da şu anda Türkiye’den tam 1397 ilan bulunuyor. Fiyatlar ve elde edilen kalite ise gerçekten sektör profesyonellerini kara lara düşündürecek cinsten. Airbnb aracılığıyla Londra Soho’da 105 dolara, New York Manhattan’da 75 dolara oda kiralamak mümkün.
Airbnb’de aynı zamanda sunulan odalar ve konaklama birimleri hakkında yorumlar ve önceden buralarda kalanların yorumlarına da yer veriliyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Airbnb aracılığıyla gayrımenkulünü kiralamak isteyenlerin malları 1 milyon dolarlık bir sigortayla hırsızlık ve vandalizme karşı sigortalanıyor. Ancak konaklayacak kişilere dair sigorta sunmuyor. Bunun yerine sigorta şirketlerinden sigorta satın alınması gerektiğini salık veriyor.

Airbnb’de yatak pazarlamak için yapılması gereken herhangi bir sosyal medya sitesinde olduğu gibi bir profil oluşturmak, sunacağınız ürünün verilerini siteye yüklemek. Tüm bunlar için herhangi bir ücret ödenmiyor.

 

Turizm Güncel

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz