Airbnb, Ayrımcılığa Karşı Ne Yapıyor? 0

Airbnb ilan sahiplerinin engelli, cinsiyet veya ırk ayrımı yapmasına izin verildiği söyleniyordu. Airbnb bu ayrımcılıkla savaşıyor.

Şirket, bu ayrımcılığa engel olmak için attığı yeni adımları duyurdu. Önceden, ev sahipleri için misafir edecekleri kişileri ırkına, cinsiyetine veya engelli durumuna göre sıralayıp seçme imkanı vardı. Bu da ev sahiplerinin misafirlerini kolayca elemelerine sebebiyet veriyordu. Yapılan değişikliklerle birlikte ayrımcılığa uğradığını iddia eden kişilere alternative konaklama imkanı sunulacak. Şirket ayrıca önyargısız davranılması için eğitimler vereceğini de duyurdu. Ayrıca şirket, bu ayrımcılığın nasıl geliştiğine dair gözlem yapması ve aksiyon alması için bir ekip kurdu.

Airbnb CEO’su Brian Chesky şirketinde önyargı ve ayrımcılığa asla yer vermeyeceğini, bunlara kesinlikle toleransı olmadığını belirtti. Yaşanan bu problemlere karşı aksiyon almakta yavaş kaldıklarını Kabul edip bunun için özür dilediğini bu servisi kullananlara gönderilen mailed belirtti.

Sosyal medyada büyük yankı toplayan bu ayrımcılık sonrası yapılan toplantılar ve değişiklikler için 32 sayfalık rapor yayınlandı. “Airbnb Community Commitment” sözleşmesindeki madde ise ayrıntılandırılarak “Bu topluluğa katılarak tüm üyelere ırk, din, ulus, engellilik, biyolojik ve toplumsal cinsiyet, yaş ayrımı yapmadan; önyargısız bir şekilde davranacağımı belirtiyorum.” Şeklinde değiştirildi.

CEO Chesky, bu ayrımcılıklarla savaşmak için ve buna benzer adımların daha da devam edeceğini belirtti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe