Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa Komisyonu, Ağustos ayının sonuna kadar Airbnb’ye “şartlarını ve koşullarını nasıl uyumlu hale getireceği” konusunda çözüm teklifleri önerdi.

Ancak Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre; “Önerilerin tatmin edici olmadığı düşünülüyorsa, Airbnb yaptırım eylemi ile karşılaşabilir.”

Bu, ulusal tüketici koruma yasaları uyarınca AB’nin herhangi bir üye devletinde veya tüm üye ülkelerde yasal yaptırım anlamına gelebilir.

Adalet, Tüketiciler ve Cinsiyet Eşitliği komiseri Vera Jourova; “Popülerlik, AB tüketici kurallarına uymamak için bir mazeret olamaz.

“Tüketicilerin, hizmetler için ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini ve örneğin konaklama iptali gibi bir durumda adil kurallar olduğunu kolayca anlamaları gerekir. Airbnb’nin doğru çözümleri hızla takip etmesini bekliyorum” dedi.

Jourova şunları ekledi: “Prosedürler farklı üye devletlerde farklı yaptırımlar anlamına gelebilir – AB’de uyumlaştırılmış yaptırımlarımız yok.”

Komisyon; “Airbnb’nin mevcut fiyatlandırma sunumu ve bazı hükümleri, Haksız Ticari Uygulamalar Direktifi, Haksız Sözleşme Hükümleri Direktifi ve medeni ve ticari konularda yargı yetkisi ile uyumlu değildir” dedi.

Airbnb, “olabildiğince şeffaf olmaya kararlı” oldukları şeklinde yanıt verdi.

Şirket, yaptığı bir açıklamada; “Misafirlerin, bir rezervasyon yapma kararını onaylamadan önce hizmet ücretleri ve vergiler dahil tüm ücretlerden haberdar olduklarını” belirerek “dikkat çekilen noktaları netleştirmek için yetkililerle birlikte çalışacağız” dedi.

Birleşik Krallık Bed & Breakfast Association Başkanı David Weston, AB’nin bu konudaki baskısını memnuniyetle karşıladığını belirterek; “AK’nin, Airbnb’nin haksız sözleşme koşullarından, yanıltıcı terimlerden, ev sahiplerinin misafir güvenliğine ilişkin sorumluluğu yasadışı olarak reddetmesinden AB tüketicilerini korumak için bu kadar güçlü ve cesurca bir girişimde bulunmasından memnuniyet duyuyoruz.

“Bu, Bed and Breakfast‘lar ve küçük otellerin oyun alanlarını dengelenmesine biraz daha yaklaşmaya yardımcı olacaktır” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz