1 Ocak’ta Nerede Uyanmalı

Yeni yılın ilk günü genellikle bir önceki gürültülü gecenin aksine sessiz olur ama böyle olmasına gerek de yok.

Partinin hiç sona ermemesini istiyorsan, havai fişeklerin neden bu kadar büyütüldüğünü anlayamıyorsan veya sadece yeni yılın ilk gününün hatırlanmaya değer olmasını isteyenlerdensen bile, işte senin için 1 Ocak 2016′da uyanılması gereken en iyi yerlerden oluşan listemiz.

Yılbaşı Dalışı – Scheveningen, Hollanda

Scheveningen'de denize hücum eden kalabalık.

Çoğumuz için 1 Ocak biraz baş ağrısı ile başlar, ancak endişe etmeye gerek yok. Çünkü Hollandalılar bunun için en harika çözümü bulmuşlar: Kuzey Denizi’nin buz gibi sularına canlandırıcı bir dalış!

Bu yeni yılı vaftiz etme geleneği dünyanın her yerinde gerçekleştirilse de, hiçbir yerde 35.000′den fazla insanın suya dalmak için toplandığı Hollanda‘daki kadar büyük değildir.

Ülkede 60′tan fazla mekanda kostüm giymiş arkadaş gruplarından, akşamdan kalma parti düşkünleri ve cesur ailelere kadar herkesin iç çamaşırlarına kadar soyunup buz gibi okyanusa doğru koşmaya başladığına şahit olacaksın. Bu topluluklardan en büyüğünün bir parçası olmak için, Scheveningen plajına giderek parlak kavuniçi berelerini takmış 10.000′den fazla kişiyle ahbap olabilirsin.

Üşütmeyi göze almak sana göre olmasa bile bu eğlenceye katılamayacağın anlamına gelmiyor, kıyıda durup denize girenleri işaret ederek gülen yüzlerce kişiye katılmana kimse içerlemeyecektir.

Yılbaşı Geçit Töreni – Londra, İngiltere

Londra Yılbaşı Geçit Töreninde Darth Vader ve Storm Trooper kostümleri.

Eğer olan biteni kenardan izlemek sana daha rahat geliyorsa, tüm o ihtişamı ve tören havasıyla Londra 2015′e başlayabileceğin en ideal ortam.

Her yıl düzenlenen Yılbaşı Geçit Töreni, Londra’nın semtlerini ve bir düzine kadar başka ülkeyi temsil eden dansçılar ve müzisyenlerden, akrobatlar ve hatta ponpon kızlara kadar 10.000′den fazla göstericinin katılımıyla gerçekleşir.

Gün ortasında Piccadilly’den başlayan ve Parlamento Meydanı’nda sona eren bu 3 saatlik çok sesli geçit töreni, yüzbinlerce seyirciyi sadece eğlendirmekle kalmayıp, iyi bir amaca da hizmet eder. Bu etkinlik ilk organize edildiği 1987′den beri bir buçuk milyon sterlinden fazla bağış toplamıştır!

Hatsumode – Tokyo, Japonya

Japon yılbaşı dekorasyonları.

Japonya’da yılın ilk gün doğumunun özel bir manevi önemi vardır ve tüm ülkeden insanlar dağların tepelerinde veya sahillerde toplanarak bu mistik ana tanıklık eder ve yeni yılın şans getirmesi için dua eder.

Tokyo‘nun bir saat kadar uzağındaki Takao Dağı bu aktivite için popüler bir yerdir. Burada hacılar tırmanışı büyük bir hevesle geceden tamamlayıp, şafağın sökmesini izlemek için zamanında zirveye ulaşırlar.

Diğer önemli bir gelenek de, bir türbe veya tapınağa yılın ilk ziyaretinin gerçekleştirildiği Hatsumode’dir. Sıkış tıkış bir şehirde yer almasına rağmen geniş, ormanlık bir alan üzerine kurulmuş olan Tokyo’nun Meiji türbesi, yeni yılın ilk günlerinde en popüler yerlerden biridir ve 3 milyonun üzerinde ziyaretçi alır!

Sonraki gün de oralardaysan, başkentteki İmparatorluk Sarayı‘nı içeriden görmüş olan şanslı azınlığa dahil olabilirsin. Sarayın iç kısmı kapılarını halka yılda sadece iki kere açar ve 2 Ocak da bu tarihlerden biridir.

Akvaryum Manzaralı Pijama Partisi – Kaliforniya, ABD

Monterey Körfezi Akvaryumu'ndaki deniz anaları.

Eğer yeni yıla ailenle birlikte giriyorsan, Kaliforniya’nın Monterey Körfezi Akvaryumu katılanların uzun yıllar unutamayacağı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Açıklayıcı bir şekilde ‘Akvaryum manzaralı pijama partisi’ olarak adlandırılan bu etkinlik unutulmaz bir pijama partisi sunar.

Akvaryumu her zamanki o kalabalık olmadan dolaşma fırsatına ek olarak, yılın son gecesi için planlanmış pek çok etkinlik bulunmaktadır. Gece geç saatte doğa filmleri, sundae dondurma ve etkinliğin alametifarikası olan muhteşem okyanus yaşamı ve renklerinin kenarında geçirilen bir uyku.

Ufaklıklar için en sevdikleri deniz dostlarının yanında uyanmak yetmezmiş gibi, mükellef bir kontinental kahvaltının ardından sıra eşsiz okyanus manzarasını izlemek ve yeni yılı su samurları ve kambur balinalarla kutlamak için Great Tide dalga havuzunun kıyısına gitmeye geliyor!

Yılbaşı Konseri – Viyana, Avusturya

Viyana'daki Musikverein'in Büyük Salonu.

İkinci Dünya Savaşının ortalarında Nazilerin “eğlence aracılığıyla propaganda” taktikleri için kullanıldığı karanlık geçmişine rağmen, Viyana Filarmoni Orkestrasının her yıl gerçekleştirdiği Yılbaşı Konseri günümüzde en prestijli klasik müzik kutlamalarından biri olarak görülür.

Dünyanın en iyi müzik enstitülerinden biri olarak görülen bu yerde her yıl farklı bir orkestra şefi tarafından yönetilen bu konserde, Strauss ailesi ve diğer ünlü klasik müzik bestecilerine büyük bir övgü eşliğinde valsten, polkaya ve marşlara kadar her şeyi bulmak mümkündür.

Konser 1 Ocak’ın sabahında Wiener Musikverein’in (Viyana Müzik Derneği) görkemli ‘Großer Saal‘ (Büyük Salon) bölümünde, seçili eserlere eşlik eden bale performanslarıyla gerçekleştirilir ve dünyada 90’dan fazla ülkede yayınlanarak 50 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşır!

Yılbaşı Triatlonu – Edinburg, İskoçya

Bir triatlon yüzücüsü.

Bazıları geçip giden yıldaki son eğlence fırsatını kaçırmamaya çalışırken, kalabalıklardan kaçınıp, sessiz bir gece geçirip, yeni yılın ilk gününü üretken bir şekilde yaşamayı tercih eden de pek çok kişi var.

Eğer kendini ikinci gruba dahil ediyor ve yeni yıla zorlu bir başlangıç arıyorsan, İskoçya’ya giderek, cesaret isteyen Yılbaşı Triatlonuna katılabilirsin!

Yarış aslında o kadar da zor olmayan 400 m yüzme, 17,7 km bisiklet ve 5,6 km koşudan oluşur. Eğer kendine güvenemiyorsan, her yıl katılımcıların üçte birinin triatlona ilk defa katılanlardan oluştuğunu bilmek seni belki rahatlatabilir. Çocukları da unutmayan etkinlikte, 8 – 15 yaş arasındakilere uygun bir “duatlon” bulunur.

Şiir Okuma Maratonu – New York, ABD

2010 şiir maratonunda Phillip Glass'ın yetenek dolu elleri.

Sanata daha çok ilgi duyanlar, New York’un çağdaş şiir okuma ve yazmayı destekleme, yayma ve teşvik etme hedefine sahip Poetry Project organizasyonunun bu yıl yine düzenlediği, yıllık Yılbaşı Okuma Maratonu Yardım Projesine katılabilirler.

12 saatlik bu şiir çılgınlığında, kimi deneyimli, kimi ilk kez katılan ürkek sanatçılardan oluşan 140′tan fazla kişinin elinden çıkmış çeşitli müzik, film ve dans gösterileri de yer alır.

1974’teki mütevazı ilk toplantısından bu yana, etkinliğin sahnesinde William S. Burroughs, Yoko Ono, Patti Smith ve Allen Ginsberg gibi sanat dünyasının devleri yer almıştır!

Kaynak: Momondo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!