Zomato Gelirlerini Artırmaya Devam Ediyor. 0

Şirketten şirkete (B2B) ve şirketten tüketiciye (B2C) yemek ve restoran teknolojileri işi Zomato, 2017 mart sonu için bazı gelirlerinin arttığını ve nakit harcamasının büyük ölçüde dizginlendiğini gösteren denetlenmemiş bazı rakamlar yayınladı.

İşyeri hiçbir zaman birkaç yıl önceki manşetlerden uzak olmadı. Beş yılda yaklaşık 225 milyon dolar yatırım aldı ve şirket alımı ve uluslararası genişleme alemine girdi (Amerika’da 55 milyon dolara UrbanSpoon‘un satın alınması dahil)

18 ay kadar önce, işten çıkarmaları ilan etmeye başladı ve önemli kayıpların ortasında bazı işletmeleri kapatmaya başladı. Bazı analistler ise şirketin değerini belirtilen milyar dolarların yarısına düşürdü.

2016 boyunca Zomato’daki herkesin işten çıkarılmak için beklediği şüphesiz.

Şu an ise işletme siperinden çıkacak kadar kendine güveniyor  ve 49 milyon dolarla %80 artış gösteren ve artmakta olan gelirleriyle övünüyor.

Önceki yüksek nakit harcama seviyesini düşünce bu önemli. Yılı Mart 2016 sonuna kadar aylık ortalama 4.2 milyon dolar nakitle geçirdi, 2017 Mart sonunda bu rakam 250.000 doları buldu.

Şimdi ise, karlılığa ulaşma yolunda artık iyi seviyede olduğunu iddia ediyor.

Bu karlılığın nerede geleceği ise kesin değil. Şirketten tüketiciye  (B2C) olan işlerinde –restoran değerlendirmeleri, masa rezervasyonları, reklam ürünü dahil olmak üzere- alınan trafiklere bakıldığında büyümeye devam ediyor. Mart 2017’de 120 milyon ziyaretçi alıyordu ve karşılaştırınca Mart 2016’ya göre %69 bir artış var.

Şirketten Şirkete işlerinde (B2B) –restoranlar için bulut tabanlı satış noktası platformu ve de online yemek dağıtım hizmetleri için destek- yıl boyunca iyileşme yaşandığını iddia ediyor.

Restoran işlerinin B2B tarafı çetin cevizdir. Priceline Inc. nadiren yanlış atı destekler ve OpenTable’ı 2.6 milyar dolara aldıktan sonra uğradığı 940 milyon dolarlık writedown (defter/kaydi değerinin düşürülmesi) zorlukların derecesini gösteriyor.

Zomato bir yıl önce olduğundan daha iyi bir forma sahip gibi gözüküyor. Önümüzdeki 12 ay boyunca nasıl bir performans göstereceği ise oldukça kritik.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe