Yurtdışında İş Nasıl Bulunur? 0

Yapılan birçok araştırmaya göre iş arayanlar artık daha esnek iş arama eğilimleri gösteriyorlar. Part-time, serbest, yarı zamanlı, yurt içi, yurtdışı olmak üzere farklı fırsatlara ilgi gösteriyorlar. Yurtdışında çalışmak isteyenlerin sayısı da gitgide artıyor.

Yurtdışında bir iş bulmak ve kendi eviniz dışında yeni bir kariyere başlamak zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Fakat global iş gücü gittikçe rekabetçi olmaya başladı ve özellikle gelişmiş ülkelerde artan iş gücü ihtiyacı sayesinde bu ülkelerde iş bulmak da kolaylaşmıştır.

En çok hangi ülkelere talep var?

Son bir yılda Türkler tarafından yurt dışında en çok iş başvurusu yapılan ülkeler;

 1. ABD
 2. İngiltere/Birleşik Krallık
 3. Almanya
 4. Hollanda
 5. Fransa
 6. Kanada
 7. İtalya

9-Good-Reasons-New-Grads-Should-Go-Abroad

Peki Hangi Sektörlerde İş İmkanı Var?

 • İnşaat sektöründe Türki Cumhuriyetler, Arap ülkeleri ve Rusya (Şu anda Türk Şirketlerine Sorunlar Çıkarmakta),
 • Perakende sektöründe Rusya (Şu anda Türk Şirketlerine Sorunlar Çıkarmakta) ve Türki Cumhuriyetler,
 • Üretim ve ihracatta Çin,
 • Hızlı tüketim sektöründe Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri,
 • Finans ve bankacılıkta Avrupa ülkeleri Türklere ve yabancı personele iş imkanı sunuyor.

Yurtdışında Çalışmak için Yapmanız Gerekenler?

Ülke Piyasasını Analiz Edin

İş arama sürecine belirli bir hedef olmadan başlamanız size sadece zaman kaybettirir. Öncelikle ilgilendiğiniz iş alanıyla ilgili planladığınız ülkedeki iş piyasasını ve ülkede ne tür istihdam alanları olduğunu iyi analiz edin.

Uluslararası Kariyer Sitelerine CV Bırakın

Uluslararası kariyer sitelerine CV’sini bırakan herkes artık Avrupa ve Amerika’daki yüz binlerce iş fırsatına kolayca başvurabiliyor. Tek yapmanız gereken çalışmak istediğiniz ülkeyi seçmek ve karşınıza çıkan binlerce iş ilanından size en uygun olanları seçmek. Adecco, Monster, Joblers, Jobsdb gibi iş arama motorlarından ya da Linkedin gibi profesyonel ağlardan faydalanabilirsiniz.

Yabancı Dil Bilgisi

Önceki işlerinizde kazandığınız bilgi ve birikime ek olarak, yeterli yabancı dil bilgisine sahip olmanız sizin için büyük avantaj sağlayacaktır.  Bununla birlikte gideceğiniz ülkede konuşulan dili, en azından günlük iletişim kurabilecek kadar bilmek iş bulma sürecinde size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Girişimci olun

Bardağın dolu tarafına bakın. Hedeflediğiniz ülkede kendi hizmetinizi sunarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Örneğin gurbetçiler için bir restoran, çiçekçi dükkanı veya kulüp açabilir, spor salonlarında antrenörlük yapabilirsiniz. Bu tamamen size ve becerilerinize bağlıdır.

Resmi belgeleri ve gerekli bütün izinleri ayarlayın

Hedeflediğiniz ülkede çalışma izni almak için ne gerekiyorsa tamamlayın. Bu gereklilikler her ülkeye göre değişiklik gösterecektir.

Gençler Nerelerde Çalışabilir?

Yurt dışında kolaylıkla iş bulmak denince “Au-Pair”lik akla gelebilir ama bu iş çok meşakkatli. Hem yanında kaldığınız ailenin çocuklarına bakmak, hem de bulaşıktan ütüye evin tüm işlerini sizin yapmanız gerekiyor. Bir de yanında çalıştığımız ailenin katı bir yaklaşımı varsa, dışarı çıkmaya, insan tanımaya bile vaktiniz kalmayabilir.

1-2 haftadan 2-3 aya kadar sürelerle katılabileceğiniz ‘Uluslararası Gençlik Kampları‘ ise bir diğer göz alıcı seçenek. Yaşım 27 artık çok geç diye düşünmeyin. Özellikle lise ve üniversite öğrencileriyle 28 yaşından gün almamış gençlere yönelik olan bu kamplarda, günde 3-5 saat gönüllü çalışmanız karşılığında, yemek ve konaklama ihtiyaçlarınız karşılanıyor. Size bunlar dışında para ödenmese bile, çok uluslu gençlerin arasında harika bir tatil geçirme fırsatı, eşsiz bir tecrübe olacağı için denemelisiniz.

Ayrıca Work & Holiday programı kapsamında, yaz aylarında bir Amerikan şirketlerinde ücretli staj olanağı bulmak da mümkün. Koşullar ve başvuru için CIEE‘nin Türkiye’deki temsilcileriyle görüşmelisiniz.

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.