Yurtdışına Araçla Nasıl Çıkılır? 13

Burada önemli olan hangi sınır kapısından geçeceğiniz! Avrupa’da ilk giriş yaptığınız ülke çok önemli çünkü farklı kurallar var. Türkiye’yi düşündüğümüzde karayoluyla Avrupa’ya geçiş iki ülkeden mevcut: ya Bulgaristan üzerinden geçeceksiniz ya da Yunanistan üzerinden.

Bulgaristan üzerinden geçerseniz, Bulgaristan henüz Schengen’e üye olmadığı için hem Schengen vizesi hem de Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor. Yunanistan üzerinden geçerseniz sadece Schengen yeterli, bu sebeple Yunanistan’dan almanızda fayda var.

Eğer daha önce başka bir ülkeden vizeniz varsa ve bu ülkeye giriş çıkış yaptıysanız o zaman da sorun olmuyor ancak tamamen farklı bir ülkeden alıp bir de giriş çıkışınız yoksa o zaman biraz sorun olabilir.

Sorunsuz bir yurt dışı seyahati için gerekli olan evraklar ve siz kolaylık sağlayacak olan maddeler şu şekildedir;

 • Araç kimin adına kayıtlı ise o kişinin aracın içinde olması gerekmektedir. Aracın sahibi aracın içinde değilse ve yurt dışına çıkmıyorsa o kişiden noter aracılığı ile‘’aracımla yurt dışına gidebilir’’ yazılı bir vekaletname alınması gerekir.
 • Yeşil sigorta zorunluluğu vardır. Yeşil sigortayı herhangi bir sigortacı yapabilir.

Binek Araçlar İçin Yeşil Sigortanın Geçerlilik Süreleri ve Fiyat bilgisi

 • 15 Gün-  63,00€
 • 1 Ay-   78,75€
 • 2 Ay-   110,25€
 • 3 Ay-   141,75€
 • 4 Ay-   173,25€
 • 5 Ay-   204,75€
 • 6 Ay-   236,25€
 • 1 Yıl-   315,00€

Fiyatlar Haziran 2015 Fiyatlarıdır.

 Neredeyse bütün Avrupa ülkelerinde geçerlidir.

 • Pasaport ve lazımsa vize. Triptik, gerekli veya zorunlu değildir. Pasaportunuzu işletmeniz yeterlidir. Bu işlemlerle gümrük kapısında bulunan Turing ofislerinde yapılır.
 • Uluslararası Taşıt Belgesi, vatandaşların ve araçların sahiplik belgelerinin yurt dışında geçerli olmasını sağlayan bir belgedir ve yurt dışına çıkışlarda zorunludur. 1 yıl geçerliliğir vardı. Fiyatı ise 125 TL’dir.
 • Schengen ülkelerine giderken beynelmilel ehliyeti gerekmektedir. Bu ehliyeti gümrük kapılarındaki ofislerden alabilirsiniz. Belgenin 1 yıl geçerliliği vardır.
 • Gümrüklerden geçiş karinesi yurt dışına çıkış ve girişlerin takibini sağlayan  Türkiye Turing ve Otomobil Kurumunca düzenlenen Uluslararası nitelikte bir belgedir. Yurt dışına çıkışlar için zorunludur.
 • Aracın kaskosunu yurt dışına açmak da zorunlu olmayan ama gerekli olan bir maddedir. Kasko kapsamında faydaları vardır. Kaza ve hırsızlık bu durumlara örnektir. Kaskonuzun yurt dışında geçerli olup olmadığı, poliçenizde yer alır. Pek çok sigorta firması bu hizmeti de vermektedir.
Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

13 Yorum

 1. Yurtdışına arabayla çıkış yapmak isteyenler için Yeşil sigorta (uluslar arası trafik sigortası) ucuza yaptırmak için özel msj atın daha ucuzu türkiyede yok.

  Otomobil : 3 aylık 90 Euro 1 aylık 65 Euro
  kamyonet: 1 aylık 65 euro 3 aylık 100 euro
  motorsiklet : 1 aylık 37 euro

  Sigorta yaptırmak isteyen arkadaşlar özel msj atabilir, sigorta yaptırdıktan sonra en geç 2 gün içinde adresinize gelecektir.

  watsapp: 05055496507

 2. iyi günler kendi arabamla orta avrupa ülkelerine( bulgaristan,sırbistan,romanya avusturya ) gitmek istiyorum araba çıkış üçretleri hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

 3. Merhaba ben Motorsikletimle Amerika United State Eyaletine Gitmek İstiyorum Ama Kara Yolu Uzerinden En Fazla Spain’e Gidebiliyorum Acaba Nasıl Gidebilirim Spainden Gemi Vs Varmidir

 4. Merhaba ben kanyonetle yurtdisina faturali urun goturmek istiyorum expers servis bunun icin ne evraklar gerekiyor

 5. Bende yeşil sigorta yapıyorum
  1 aylık oto 60 euro
  3 aylık oto 80 euro
  3 aylık kamyonet 90
  Arayın yapayım
  05443413784

  1. bende sizinle aynı durumdayım bu konuda bilgisi olan varsa paylaşır mı? Mesela şirket imza sirküleri ( türkçe ) yeterli olmaz mı?

   1. Cevap: Bizim ülkemizden çıkarken imza sürküleri aslı ve fotokopisi yanınızda olacakmış.
    Yunanistan sadece yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet isiyormuş. ( yeni ehliyetler oluyormuş )

 6. Selamun aleykum turkiyeden Belarus Minsk e gitmek istiyorum kendi aracimla bana yolda hic bir seyin sorun olmucak sekilde anlatarak yardimci olursaniz seviniirm ilginiz ve yardiminiz icin simdiden cok tsk ederim ve hangi istikametten gidebilirim hayirli sabhlar …

  1. Merhabalar bayramdan sonra kendi aracım ile kieve gideceğim. Minsk kieve 400km civarında olması gerek. Kievde öğrenciyim. Sizin seyahatiniz için hangi tarihleri düşünüyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe