Youtube Pazarlamasında Kazanan 3 Seyahat Markası 0

Hitwise tarafından hazırlanan bir rapora göre; Skyscanner web sitesinde bir önceki yılın aynı döneminde göre 2015/2016 ve 2017/2017 yılları arasında yönlendirme trafiğinde %59 oranında, Booking.com için de aynı dönem içerisinde yönlendirme trafiği için %31 oranında artış görüldü.

Aslında, HotelsCombined (%42), Expedia (%27) ve TripAdvisor (%11) gibi bir dizi Online Seyahat Acentası için de benzer bir durum söz konusu. Hepsi için Youtube yönlendirme trafiğinde artış görüldüğü tespit edildi.

Aslına bakılırsa, bu artışlar bir sürpriz değil, videoların şu anda tüketicilerle etkileşim açısından en popüler ve etkili bir içerik biçimi olduğu bir sır da değil.

KPCB, video içeriğinin bu yıl bir noktada tüm internet trafiğinin dörtte üçünü temsil edeceğini öngörüyor.

Özellikle Youtube açısından, platform verilerini markalar için kullanılabilir hale getiriyor ve böylelikle ilgi alanlarını sosyal medyadan kendi sitelerine doğru başarıyla değiştirebiliyorlar.

Bu veriler, kullanıcıların ne tür içerikler izlediğini ve onları Youtube kanallarına abone olmaya yönlendiren içerikleri gösteriyor. Böylelikle markalar daha sonra videolarını neyin popüler olduğuna göre değiştirebiliyorlar.

Peki seyahat markaları için hangi videolar kazanım sağlıyor? Sektörden birkaç örneği sizler için inceledik.

1. Expedia

Daha önce de pek çok kez dile getirdiğimiz gibi, seyahat markaları içerik yaratma açısından ayrıcalıklı bir konumda. Yapılması gereken tek şey tıpkı Expedia’nın yaptığı gibi tüm ihtişamıyla destinasyonu vitrine taşımak.

Ancak dikkat çekebilmek için, belli bir bölgenin en iyi kısımlarını filme almaktan biraz daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Expedia, 360 derecelik videolarla bunu yapıyor, yani kullanıcılar videoda görmek istedikleri manzarayı seçebiliyorlar.

Expedia’nın 360 derecelik videoları başarıya ulaştı. Özellikle, Explore Australia ile ortak yaptığı “How far” videosu şimdiye kadar 3 milyondan fazla görüntülendi.

2. GoPro

Daha önce GoPro’nun Youtube sayfasında bulunmadıysanız görmeyi beklediğiniz içeriği tahmin edebildiğiniz içindir. Sayfa, kendi teknolojisini kullanarak oluşturduğu içeriklerle dolu.

GoPro, teknik olarak bir seyahat işletmesi değil; ancak adrenalin tutkunu tüketiciler ile etkileşimi sağlamak üzere seyahat içerikleri kullanıyor. Bu nedenle de GoPro kameralarını markanın şimdiye kadar yapabileceğinden daha iyi göstermek için muhtemelen kullanıcıların içeriklerine dikkat ediyor.

3. Lonely Planet

Ekranda gösterilen görüntüler aracılığıyla izleyiciye rehberlik etmek amacıyla seslendirme yapılması doğal bir tavır; ancak bazen görsellere kendi adına konuşmaları için izin vermek çok daha etkili olabilir.

Lonely Planet’in anlatıcısız videoları bir şekilde sanki neredeyse daha önce tanıklık etmememiz gereken , başka bir dünyadanmış gibi hissettiriyor, kendinizi izlemekten alıkoyamıyorsunuz.

Eğer, bu bulgular sizi web sitenize trafik akışı sağlamak konusunda Youtube pazarlaması üzerine düşünmeye sevk ettiyse, ziyaretçilerinizin, ziyaretleri esnasında hayal kırıklığına uğramayacakları konusunda emin olmanız gerekiyor.

Kaynak ve Görsel: Digital Trip

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe