Yılbaşını Geçirebileceğiniz Masal Tadında Şehirler 0

Yeni yıl yaklaştıkça seyahat planları da hız kazanıyor. Bu sene farklı bir yılbaşı tatili hayali kuruyorsanız, dünyanın en güzel yılbaşı şehirlerine bir göz atın. Masallardaki kadar büyülü ve karlarla kaplı şehirler, rengarenk yeni yıl süsleri ve ışıklarıyla bambaşka bir kimliğe bürünüyor. 2014 yılına keyifle merhaba diyeceğiniz  Laponya, Provence, Quebec gibi şiir tadında şehirler sizi çağırıyor.

Amsterdam

Amsterdam, Hollanda

Yılın her ayı renkli olan Amsterdam’da yılbaşı bambaşka bir güzelliğe dönüşüyor. Noel Baba (Santa Claus veya Sinterklaas) efsanesi her sene şehri ışık gösterisine dönüştürüyor. Noel Baba’nın şerefine16. ve 17. yüzyıldan kalan tarihi evlerin ışıklandırıldığı Amsterdam yılbaşını arifesinde de ışıldıyor. Consider lingering through New Year’s Eve for champagne and fireworks in the Nieuwmarkt ve Dam meydanları havai fişek gösterileriyle bu görüntüyü katmerliyor.

Laponya, Finlandiya

Yılbaşı geleneğini geçirebileceğiniz en fantastik yer belki de Laponya! Kış aylarında en yüksek sıcaklığın -25 derece olduğu İsveç’in kuzeyindeki Laponya Bölgesi’nde yeni yıla merhaba demek kulağa çılgın gelebilir! Eğer bir de şanslı günlerinizdeyseniz yalnızca kutup bölgelerinde görünen ve  dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar yani Kuzey Işıkları’nın muhteşem görüntülerini izleyebilirsiniz.

Zürih, İsviçre

Alpler’in en şık şehri Zürih’te sokaklar, yeni yıl heyecanıyla birbirinden hoş tasarımlara sahne oluyor. Işık tasarımlarıyla büyüleyen kentte Romanesk tarzıyla büyüleyen Grossmünster Kilisesi’nde konserler, Conelli Christmas Sirki, Rämistrasse’taki galeriler sizi bekliyor.

Reykjavík, İzlanda

Başka bir dünyaya ait olabileceğini düşündüren bir doğa ve manzaraya sahip olan Reykjavík’te 4 saatlik bir gün ışığının ardından karanlık gökyüzünü aydınlatan yemyeşil Kuzey Işıkları doğal bir yeni yıl ışıklandırması aslında. Noel Baba’nın İzlanda’daki versiyonu olan 12 Yule Lads, şehrin tüm meydanlarını ve pencerelerini heykelleriyle süslüyor.

Provence, Fransa

Yılbaşı zamanında bir peri masalını andıran Provence Bölgesi, sevimli kasabaları ve ışıklandırılan noel pazarlarıyla bir kış rüyasına dönüşüyor. Tarihi kiliselerinde verilen konserler, küçük meydanlarını renklendiren süslemeler, bir ev sıcaklığında süslenen kafe ve restoranlarla Provence bambaşka bir noel hikayesi çıkarıyor.

 Boston, Amerika Birleşik Devletleri

Sizi geçmişe götüren ambiyansıyla Boston, yeni yıl zamanında geleneksel ambiyansı ve içinizi ısıtan şehir görüntüsüyle yılbaşı keyfini yaşıyabileceğiniz harika bir seçenek!  Beacon Hill’in karla kaplı Arnavut kaldırımlı sokakları, havai fişekler, meydanları aydınlatan ışık süslemeleri Boston’ı bir masal kahramanına dönüştürüyor.

 Malmö, İsveç

Eski ve yeninin buluştuğu tarihi İsveç kasabası Malmö, kuzey hikayelerindeki güzel ve sevimli kahramanlara benziyor. 16. yüzyıldan bugüne kadar görkemini koruyan meydanı, şömineleriyle ev ortamı yaratan kafe restoranları ve tabiki yılbaşı süslemeleriyle Malmö, bir geleneği yaşatıyor.

Quebec, Kanada

Kuzey’in stil sahibi şehri Quebec, yeni yılda noel masallarında adı geçen kasabaları andırıyor. Yılbaşı renkleriyle ışıldayan Arnavut kaldırımlı sokakları, 16. ve 17.yüzyılın izlerini taşıyan tarihi evleri ve karla kaplanan silüetiyle Quebec hayalizdeki yılbaşı kahramanı.

Kaynak: Jabiroo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe