Yeni Trend: Akıllı Otel Odaları 1

Yeni nesil gezginlerde teknoloji odaklı seyahatler gün geçtikçe artıyor. Seyahatseverler için internet erişimi çok önemli. Tatilde bile dijital dünyadan uzak kalmak istemiyorlar. 

Hayatımızın her aşamasındaki teknoloji, seyahat tercihlerinde de öne çıkıyor. Rakamlar da bunu ortaya koyuyor. Dünyada seyahat edenlerin yüzde 40’ı gibi büyük bir kesim internet erişimi sağlayamamaktan şikayetçi. Böyle olunca özellikle yeni nesil gezginlerde teknoloji odaklı seyahatler gün geçtikçe artıyor. Verimli bir seyahatin kriterleri de fotoğraf çekimi, keşfedilen yeni restoranlar ile en popüler şarkıları dinleyebilme olarak öne çıkıyor. Booking.com‘un araştırmasına göre bu ihtiyacı karşılayan, teknolojik özellikleriyle öne çıkan otellerden bazıları şöyle… Bu oteller internete erişimden çok daha fazlasını sunuyor.

Kişiye Özel Bilgisayar

CitizenM Amsterdam (Hollanda): New York, Londra, Glasgow, Amsterdam ve Paris’te şubeleri bulunan bu butik otel, adeta teknoloji ile nefes alıyor. Her odada kişiye özel bilgisayar bulunuyor. Aynı zamanda ziyaretçiler, klima ve ışık ayarlarını onlara temin edilen tabletler aracılığıyla uzaktan kontrol edebiliyor. Bu tabletler alarm kurabilmenizin yanı sıra otel ve çevresi hakkında önemli bilgiler veriyor.

Sınırsız İnternet ve Oje Kurutucusu

The Peninsula (Tokyo/Japonya): Tokyo gibi bir kentte teknolojiden uzak bir otel düşünemezsiniz. The Peninsula’nın her odasında sınırsız internet ve üç bini aşkın radyo kanalına erişim ücretsiz. Büyük ekran televizyon ve kişinin o anki moduna göre ışıklandırma bile mevcut! Her odada kadınların vazgeçilmezi olan oje kurutucusu var. Şehri keşfetmek isterseniz kapınızın önündeki lüks araçları kullanabiliyorsunuz.

Tek Bir Tuş Yeter

Eccleston Square Hotel (Londra/İngiltere): Londra’da bulunan Eccleston Square butik oteli, dünyadaki en teknolojik otellerden biri. Oteldeki her şey tek bir tuşla kontrol ediliyor. Hassas klavyeler sayesinde müzik ve ışık ayarı değiştirilebiliyor. Aynı zamanda şeffaf duş kabinlerini tek bir tuşla buzlu ayara getirebiliyorsunuz. Ziyaretçiler otelde rahat edip edemeyeceklerini asla dert etmiyorlar. Çünkü her odada İsveç’e ait özel el yapımı yataklar bulunuyor.

Mama Shelter (Paris/Fransa): Philippe Stark tarafından tasarlanmış Mama Shelter oteli, Paris’in merkezine hayli yakın bir mesafede. Tasarım ile modernlik birleşince ortaya lüks otel odaları çıkıyor. Her odada bilgisayar bulunuyor ve ücretsiz filmleri sınırsız Wi-Fi eşliğinde izleyebiliyorsunuz. Bulunan eğlence merkezlerinde ise masa tenisi gibi aktiveler yer alırken, biraz rahatlamak istiyorsanız eğlence merkezinde vakit geçirip dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Oda Anahtarı Akıllı Telefon

Hotel Blow Up Hall 5050 (Poznan/ Polonya): Otel, gözlere hitap eden sanat detaylarıyla ziyaretçilerini geleceğe doğru bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Oda anahtarınız iPhone 5. Otele yerleştiğinizde akıllı telefondaki navigasyon sizi doğru odaya yönlendiriyor. Bu tanıma teknolojisi sayesinde otel personeliyle sürekli irtibat kurabiliyorsunuz. Her oda kendine özgü tasarımıyla ve LCD televizyon ekipmanlarıyla düzenlenmiş.

Oda Temizliği İçin Sensörler Devrede

Loews Hotel 1000 (Seattle/ABD): Loews Hotel 1000’de oda temizliği için odada bulunan sensör personele haber veriyor. Oda toplanması gerekiyor ya da herhangi bir şey dağıldıysa personel alarmla uyarılıyor. Ziyaretçiler istedikleri sıcaklık derecesini kişisel olarak ayarlayabiliyor. Akıllı teknolojiyle istedikleri müzikleri dinleyip, ilgi alanlarını doyasıya yaşıyorlar.

Sosyalleşmek Mümkün

Virgin Hotels (Şikago/ABD): Bu otel tamamen teknolojiye odaklanmış. Lucy adlı otele ait bir akıllı telefon uygulamasıyla ziyaretçiler kimseyle konuşmadan istediklerini sorabiliyorlar. Otele giriş çıkışlar, mini bar istekleri ve klima ayarı gibi kontroller bu uygulamayla gerçekleştiriliyor. Sosyalleşmek isterseniz otel misafirleriyle yazışabiliyorsunuz. Ayrıca otelin önünde sizi bekleyen Tesla Model S, otelin yaklaşık 3.5 kilometre uzağındaki yerlere kadar sizinle şehri keşfe hazır.

Odaya Dj Platformu

W Singapore (Sentosa Cove/Singapur): Yüksek teknolojiye sahip otel, ziyaretçilerine büyük kolaylıklar sunuyor. Su altı ses sistemlerinden eğlenceye kadar birçok olanak mevcut. Arkadaşlarınızla özel bir parti düşünüyorsanız odaya özel DJ platformu kuruluyor. Akıllı telefon sayesinde odanızı kiliteyebilirsiniz. Sınırsız Wi-Fi ve yerel telefon görüşmeleri ise ücretsiz.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe