Yeni Kurulan Seyahat İşletmeleri Zincir Otellerin Egemenliğini Sarsıyor 0

CBinsights; 60’dan fazla yeni seyahat işletmesinin kurulmasıyla birlikte büyük otel zincirlerinin birçok yönden güç kaybına uğrayacağını tespit etti.

Danışmanlık hizmeti işletmesinin açıklamasına göre; Starwood, Hilton ve Marriot gibi otel devleri, operasyonlarında yeni işletmelerin devam eden etkileriyle karşı karşıya kalıyorlar.

Bu yeni işletmeler Airbnb gibi bariz oyuncular değil; fakat bazı alanlarda örneğin; düğün, etkinlik ve diğer alternatif konaklama tiplerinde bütçeli otel networkleri ve niş hizmet tedarikçileri.

cbinsights-FULL

CBinsight’ın bakış açısından bir diğer ilginç argüman ise; bir çözüm yolu olarak dışarıdan konsiyerj hizmetlerinin zaten bir çok otel zinciri tarafından kullanılıyor olması, misafirler için bu hizmetler mobil ya da led araçlardan sıklıkla çevrimdışı olarak sağlanıyor.

Buna ek olarak, tanınmış bazı otel rezervasyon gruplarından en azından bazılarının özellikle otel zincirlerine zarar verdikleri düşünülüyor. Cleartrip ve HotelUrbano ise birer istisna, her ikisinin de dağıtım alanında kendi pazarlarında (Asya ve Güney Amerika) önemli bir ağırlığı var.

AirBnb ise birçok otel zincirini ve yöneticisini (itiraf etmekten hoşlanmasalar da) geceleri uykusuz bırakıyor; fakat kimsenin hakkında konuşmak istemediği aşikar sorun ise; Booking.com ( Priceline Group hisselerden 60 milyon dolarlık kazanç sağladı) ve Expedia gibi şirketler. Sahip oldukları pazarlama gücüyle, ağırlama sektöründeki zincir içerisinde sıklıkla hem sevilen hem de nefret edilen pozisyonda yer alıyorlar.

Not: Kullanılan CBinsights tablosu ağırlama sektöründe 52 yeni işletmeyle yapılan ve 2015 yılı ortasında güncellenen çalışmadan.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe