Yazın Sandalet Giymek Ayak Sağlığını Korur 0

Seyahat ederken tüm gün bütün vücudun ağırlığını çeken ayaklar, etkili sıcaklar nedeniyle, en çok yazın yorulur ve terlerler. Aşırı terleme, ayak sağlığı için son derece zararlıdır. Bu yüzden, özellikle yaz mevsiminde, ayak sağlığını korumak adına, özellikle sandalet tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Sandalet Nedir?

Sandaletler, ayakkabı tabanına sabitlenmiş bantlar şeklinde üretilmiş, açık ayakkabılardır. Genellikle, düze taban ve bazen hafif topuk eğimiyle üretilirler. Diğer ayakkabılarda olduğu gibi, üretildiği malzeme dikkatle incelenmeli, özellikle Çin menşeli ise, satıcıdan sağlıklı olduğuna dair bilgi alındıktan sonra satın alınmalıdır. En sağlıklı olan ve tavsiye edilen malzeme ise; deridir. Doğala en yakın taban üzerine sabitlenmiş, işlenmiş deri bantlar şeklinde üretilen ve deriye temas etmeyen tokalar ile tamamlanan modeller, ayak sağlığını korumak için idealdir.

Ayak Sağlığı ve Sandalet

Vücudun, fiziksel olarak, belki de en çok yorulan organı, ayaklardır. Bütün gün ayakkabı içinde kalan ayak, nemli ve havasız bir ortama mahkûm olmuştur. Bu ortam, mantar ve atlet ayağı denen hastalığın oluşumu için en uygun zemini hazırlar. Mantar, koku ve benzeri olumsuz durumlardan kaçınmak için, yaz mevsiminde sandalet giyilmesi, ayak sağlığını korumak için gereklidir. Pek çok renk ve şekil seçeneği bulunan sandaletlerden, ortopedik olanlar seçildiğinde, ayağın kemik yapısı da korunmuş ve desteklenmiş olur. Sağlıksız malzeme ile üretilmiş olan ve ayağın kemik yapısına zarar verebilecek şekilde üretilmiş olan ayakkabılar, yıllar boyunca sürecek, ağrılı kemik bozukluklarına sebep olabilir. Hafif tabanlı ve deri bantlı sandaletler, sıcak yaz ayları boyunca, ayağın hava almasını, kuru kalmasını sağlayacaktır. Ayaktaki hastalıklar, yaşam kalitenizi ciddi şekilde olumsuz etkileyebilir. Hatta kapalı ayakkabı ile geçirdiğiniz sıcak bir yaz günü sonunda, eve girdiğinizde ayakkabıyı çıkardığınızda ortaya çıkan koku, sosyal yaşantınızı bile olumsuz etkileyebilir. Sandalet almayı düşünüyorsanız şuradaki örneklere bakmanızı öneririm. Oldukça çok model seçeneği mevcut.

Sandalet ve Ayak Bakımı

Ayaklar, vücuttaki ölü derinin en çok görüldüğü bölümdür denebilir. Sandaletler ile hava alması sağlamıştır; ancak aynı sebeple deride kurulukta görülebilir. Ayak, özellikle topuk, kuru kaldığında çatlama eğilimindedir. Çatlayan deriden, mikropların içeri girmesi kolaylaşır. Bu yüzden, sandalet giyilen günün sonunda, ayağı güzelce yıkayıp nemlendirici sürülmelidir.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe