Web Arama Sonuçları Otel Pazarlamasında Neden Önemli? 0

Seyahat etmeye yönelik farklı motivasyonlara sahip olmalarına rağmen, nihayet o beklenen aile boyu tatili, romantik bir balayını veya son dakika iş gezisini planlama zamanı geldiğinde, çoğu insan işe aynı yerden başlıyor: arama motorları

Google, her yıl 2 trilyon arama sayısına ulaşırken, pazarlamacıların, insanların tatillerini planladıkları ve karar verdikleri yerlerde bulunmaları gerekiyor. Otel işletmecileri, aramanın gücünü göz ardı edemez ve tüm pazar rekabeti göz önüne alındığında, güçlü bir arama stratejisi zorunlu hale geliyor. Web arama sonuçlarının, başarılı otel pazarlaması açısından neden önem taşıdığını anlamanıza yardımcı olmak için, bu konudaki tartışmayı basit bir hale getirdik.

Basitleştirilmiş Arama

Konu aramalar olduğunda, iki kısaltma alana hakim durumdadır:

1) SEO (Search Engine Optimization veya Arama Motoru Optimizasyonu): Web sitenizde yer verdiğiniz içerik, SEO sıralamanızı belirlemenize yardımcı olur.

Örneğin; belirli anahtar cümleleri sıkça kullanırsanız, insanlar bu terimler için arama yaptığında, web siteniz Arama Motoru Sonuçlar Sayfasında (SERP, Search Engine Results Page) üst sıralarda görüntülenir. SEO web sitenize organik veya ücretsiz trafik çeker.

İşte SEO rehberimiz.

2) SEM (Search Engine Marketing –zaman zaman PPC olarak da anılır- veya Arama Motoru Pazarlama): SEM ile şirketler belirli anahtar kelimeler için teklif verirler ve kullanıcılar bu sonuçlara tıkladıklarında ödeme yaparlar. Bu nedenle bu yöntem, zaman zaman tıklama başına ödeme (PPC, pay-per-click) olarak da adlandırılır.

Genel olarak, SEM sonuçları arama sonuçlarının en üst sıralarında, organik SEO güdümlü sonuçların üstünde görüntülenir.

Örneğin; “San Francisco Hotel” sözcüklerini Google’da aramak, aşağıdaki sonuçları getiriyor:

Haritadan önce yer alan tüm listelemeler, “ad” (yani “reklam”) etiketini içeriyor ve bunlar birer SEM örneğidir. Bu web siteleri, muhtemelen motora girilen anahtar sözcükler için teklifte bulunuyor.  Bunlara tıklandığında, arama yapan kişiyi listelenen web sitesine yönlendirirler.

Neden Bir SEM Stratejisine İhtiyacınız Var

Eski bir şakaya göre; bir cesedi gömmek için en iyi yer, bir arama motoru sonuçlarının ikinci sayfasıdır, çünkü hiç kimse oraya bakmaz. Arama sonuçları konusunda iyi bir performans sergilemek önemliyken, kendi işletmeniz için özellikle bir SEM stratejisine ihtiyacınız olmasının üç gerekçesi bulunuyor:

  1. Muhtemelen bir başkası, markanız için teklitfe bulunuyor

Üçüncü parti rezervasyon web siteleri, işletmenizin markası ve anahtar cümleleri üzerine teklif verecek ve böylece arama motoru sonuçları sayfasında kendi işletmenizin listelemesinin üst sıralarında görüntülenecektir. Gezginler de doğrudan sizinle iletişime geçerek rezervasyon yapmak yerine bu web siteleri üzerinden işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

Eğer kendi işletmenizin markası ve anahtar cümleleri üzerine teklif vermiyorsanız, kullanıcı trafiği ve rezervasyonlar başka web sitelerine gidecektir.

  1. SEO’nun yapabilecekleri sınırlıdır

Organik arama sonuçları genellikle arama sonuçlarının ilk sayfasında görüntülenir. Ancak, arama motorları, gittikçe artan biçimde, organik sonuçları aşağı sıralara kaydırıyor ve üst sıraları ücretli tanıtımlara ayırıyor. Bir SEM stratejisine sahip olmak, arama motoru sonuçlar sayfasında üst sıraları almanıza yardımcı olur ve markanızı, piyasada bulunan gezginlerin gözlerinin önüne koyar.

  1. “Ayarlamak ve unutmak” ile yetinemezsiniz

SEM, kapsamlı ve dikkatli bir strateji gerektirir. Google ve diğer arama motorları, kendi arama sonuçları algoritmalarını sürekli olarak iyileştirdiği için, SEM stratejinizi sürekli olarak test etmeli ve bu stratejiden bir şeyler öğrenmelisiniz.

Güçlü bir SEM stratejisi, otelinizin arama motoru sonuçlarının üst sıralarına tırmanmasına yardımcı olur, markanızı korur ve web sitenize daha çok sayıda doğrudan rezervasyon çeker.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe