Venedik’te Görmeniz Gereken 10 Yer! 0

Sanat etkinliklerinden dondurma çeşitlerine, Venedik’te mutlaka uğramanız gereken 10 yer… Gitmeden Venedik’i gezdim demeyin!

Ünlü bestekar Antonio Vivaldi’nin vatanı Venedik, günümüzde kanallarını birleştiren muhteşem köprüleri, her biri birer sanat abidesi yapıları ve hiç bitmeyen sanat etkinlikleri ile dünyanın en çok tusirt çeken destinasyonlarından biri.

Venedik seyahatinizi unutulmaz kılmak istiyorsanız yerel rehberimiz Ekaterina’nın önerilerine kulak verin. Venedik tur programınıza listemizdeki yapılması gerekli şeyleri mutlaka dahil edin!

1. Dükler Sarayı

Palazzo Ducale, Venedik’te kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Şehirdeki en eski yapılardan biri olan saray, Gotik mimari tarzında 14. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş. 1923’te müzeye dönüştürülen yapı, çok geniş bir sanat kolleksiyonuna sahip olmasının yanı sıra bir çok sergiye de ev sahipliği yapmaktadır. Avlu içindeki dev merdivenlere kadar yürüyün, Dükün dairesini ziyaret ederek sarayı baştan aşağı keşfedin. Eski hapishaneye giden yol üzerindeki Son Bakış veya Ahlar Köprüsü olarak adlandırılan Sospiri’de eski mahkumların adımlarını takip edebilir, eski çağların Venedik şehrini ve yaşayanları hayal edip turunuzu eşsiz bir anıya dönüştürebilirsiniz.

2. Ca’ Rezzonico Palace and Museum

Campo San Barnaba yakınlarındabulunan muhteşem Ca’ Rezzonico Saray ve Müzesi’ne küçük bir giriş ücreti ödeyerek adım atıp 18. yüzyıl Venedik sanatının nadide eserlerini keşfetmeye ne dersiniz? Tiepolo, Tintoretto ve Longhi gibi Venedikli sanatçıların görkemli eserleriyle dekore edilmiş salonlar sizi bekliyor. Küçük ama çok şirin ve turist kafilelerinin gürültüsünden uzak bahçesinde dinlenmek de çok keyifli olacak.

3. St Mary Friar Bazilikası

Scuola Grande di San Rocco yakınında bulunan Santa Maria Gloriosa dei Frari Bazilikası,Venedik’te rastlayacağınız muhteşem Gotik mimarisinin harika bir örneğidir.  Güzelliğinin dış cephesiyle sınırlı kaldığını düşünmeyin, içeri adım attığınızda Titan, Bellini ve Donatello tarafından yapılmış bir çok sanat eserinin sizi beklediğini göreceksiniz.

Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari

4. Tonolo Pastanesi

Dorsodura’nun kalbinde gizlenmiş bu tarihi pastanenin kuruluşu 1886 yılına kadar dayanır. Şehirdeki en eski ve en ünlü pastanelerden biri olan Tonolo’da bir çok yiyeceğin fiyatı 1 Euro civarındadır. Henüz Venedik’e gitmemiş olanlardansanız bu fiyat size pahalı gelebilir. Bir kez Venedik’e ayak bastıktan sonra standartlarına göre 1 Euro’ya bir şey bulmanın çok mümkün olmadığını göreceksiniz. Tonolo’da eşsiz lezzetteki hamır işlerinin yanı sıra kahvelerini de çok seveceksiniz. Karnaval döneminde giderseniz bezeler ve kreplerini denemeyi ihmal etmeyin.

Pasticceria Tonolo

Dorsoduro 3764, +39 041 5237209 (Pazartesi günleri kapalı, boşuna gitmeyin!)

5. Ca’ d’Oro

Altın Ev olarak da bilinen Büyük Kanal’daki bu muhteşem saray, ön cephesindeki çiçeksi süslemeler ile gotik mimarisinin esşiz örneklerinden biridir. Günümüzde Rönesans dönemi heykelleriyle Titian ve Guardi’nin resimlerinin sergilendiği bir sanat müzesi olarak kullanılan saray, balkonunun sunduğu eşsiz manzara ile de ünlü. Saraya gidip başyapıtları gördükten sonra, balkona çıkıp Büyük Kanal’ın harika manzarasının keyfine varabilirsiniz.

Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro

6. Ai Mercanti Restoranı

Campo San Luca ve Campo Manin bölgesinde yer alan bu restoran Venedik gezilerinin alışılmış rotalarının biraz dışında kalsa da ziyaret edilmeye değerdir. Etkileyici genişlikteki şarap koleksiyonu ve füzyon menüsündeki lezzetleri gördüğünüzde orada olduğunuza şükredeceğinizen emin olabilirsiniz. Levrek tartar ve tavşan yahnisini denemenizi ısrlarla tavsiye edilir!

Ai Mercanti

San Marco 4346, Corte Coppo +39 041 5238269

7. St Maria Bazilikası

Accademia yakınlarında bulunan Santa Maria della Salute Bazilikası, 1630’daki ölümcül veba salgını şehri vurduktan sonra sağlığa adanarak inşa edilmiş. Venedikliler tarafından kısaca Salute olarak da adlandırılan yapı, şehrin en ünlü simgelerinden biri olmuş durumda. Eğer Venedik gezinizde biraz olsun huzur arıyorsanız, içeri girip görmenizi öneririz. Bazilika’da ünlü İtalyan sanatçılardan Titian ve Tintoretto’nun eserlerine hayran kalacaksınız. Üstelik, büyüleyici iç mimarisinin etkisine kapılmamak işten bile değil!

8. Santa Maria dei Miracoli Kilisesi

Cannaregio ilçesinde bulunan bu gizli kalmış cevher, Venediklilerin bağışlarıyla mucizeleriyle ünlü Bakire Meryem anısına inşa edilmiş. Rialto Köprüsü’ne 5 dakika uzaklıkta bulunan bu kiliseyi, yolunuz düşerse ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

9. Gislon Lokantası

Venediklilerin uğrak yerlerinden biri de Rosticceria Gislon’dur. Rialto Köprüsü’nden bir taş atımı uzaklıkta bulunan lokanta aperatifleri, taze sandviçleri ve iyi Spritz’i (Prosecco ve Aperol veya Campari ile yapılan tipik bir Venedik içkisi) ile meşhurdur. Lasanya, ızgara balık, risotto ve daha fazlası! Tabii yine Venedik standartlarına göre oldukça uygun fiyatlarla tadılabilir.

San Marco 5424, Campo San Bartolomeo, +39 041 5223569

10. Suso Gelatoteca

Venedik’teki en iyi dondurmanın Suso’da bulunduğu bir sır değil. Tüm dondurma çeşitleri hiçbir yapay tatlandırıcı olmadan tamamen doğal malzemeler kullanılarak üretiliyor. Genel geçer lezzetlerin yanı sıra kendine özgü çeşitleri de bulunan Saso’nun en ünlü tadı üzeri Nutella ile kaplı bir çeşit çikolata pralini olan Quella’yı denemeniz şiddetle önerilir!

Suso Gelatoteca

San Marco 5453, Campo San Bartolomeo, +39 348 5646545

Bizimle Venedik’te görülmesi gereken 10 yer önerisini paylaşan yerel rehberimiz Tripbod Ekaterina aynı zamanda bir çevirmen. Yeni yerler görmeyi ve yeni kültürler tanımayı seven Ekaterina aynı zamanda ev yapımı organik ürünlerle ilgilenen bir blog yazarıdır. Venedik seyahatinizi planlamak için desteğe ihtiyacınız olursa Tripbod Ektarina’ya Tripbod.com’dan direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Skyscanner

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.