Uzakrota Travel Summit 2017 Ardından 0

2017 yılı bizim için oldukça keyifli bir şekilde geçmekte, öncelikle ilk yurtdışı etkinliğimiz olan Balkan Turizm Zirvesi’ni Belgrad’da gerçekleştirdik ardından da Henley & Partners, Etihad Havayolları ve Sabre ana sponsorluğu ve Atlasglobal alt ana sponsorluğunda Fairmont Quasar’da 17 Kasım günü 5 salonda 1000’in üstünde bir katılımla Uzakrota Travel Summit 17’yi gerçekleştirdik. 

Uzakrota Seyahat Zirvesi’nin panellerinde dikkat çeken bazı satır başları :

Globalde 9 Milyar Euro’luk yatırım planımız sonucu, Cruise sektörünün geleceğini bir üst seviyeye taşıyoruz.

Moderatörlüğünü Only Travel Marketing’in kurucusu Sarp Özkar’ın üstlendiği, “Dünya Çapındaki Cruise Yolculuğunun Durumu” konulu panelde konuşan Avrupa’nın en büyük Cruise firması olan MSC Cruises’ın Türkiye ofisi Genel Müdür Yardımcısı Burak Çalışkan “Yakın ve uzun gelecekte çok önemli gelişmeler-yeniliklerle Cruise sektöründe yine farkımızı göstereceğiz. Global pazardaki 9 Milyar Euro’luk yatırım planımızın bir sonucu olarak, 2026’ya kadar 23 gemilik bir filoya ulaşacağız.

2017 Aralık’ta hizmete girecek Seaside gemimizde de cam yürüyüş alanları sayesinde, denize daha yakın bir cruise deneyimi yaşatacağız. Gemilerimizde servis yapan robotlar, çocukların kollarına taktıkları bir bilezik ile gemide nerede olduklarını ailelerin kolaylıkla takip edecekleri bir sistem, dünyaca ünlü Cirque du Soliel şovlarının denizde sadece MSC misafirlerine özel gösterimi, Lego ve Chicco gibi dünya markaları ile gemielrimizde çocuklara sunduğumuz imkanlar, aile bireyleri içindeki her yaştan seyahat severe hitap ediyoruz.”

“Pazardaki Zorluklara Uyum Sağlayabilmek İçin Dijitalleşmek” başlıklı oturumun moderatörlüğünü neredekal.com Kurucu CEO’su Özkan Hacıoğlu yaptı.

Bu oturumun konuşmacıları arasında enuygun.com Kurucu Ortağı Çağlar Erol, ucakbileti.com Kurucu Ortağı Orkun Tekin, turna.com Kurucu Ortağı Abdulkadir Kırmızı ve otel.com Genel Müdürü Nuri Özlü yer aldı.

Çağlar Erol: Trafiğimizin önemli kısmını mobilden alıyoruz

Oturumda ilk olarak enuygun.com Kurucu Ortağı Çağlar Erol söz aldı. Kuruldukları ilk günden beri kendilerini “teknoloji şirketi” olarak konumlandırdıklarını söyleyen Enuygun.com Kurucu Ortağı Çağlar Erol; en büyük yatırımı mobil uygulamalar alanında yaptıklarını söyledi. Trafiğin büyük bir kısmını mobilden aldıklarını söyleyen Erol; yapay zekanın gündemde olduğunu fakat bunun için zamana ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Pazarlamanın en önemli konusunun “big data” olduğuna değinen Erol, bu konuda da önemli çalışmalarının olduğunu dile getirdi.

Mert Aydın ve İhsan Bayülken, Uzakrota Travel Summit sahnesindeydi.

Orkun Tekin: booking.com’a bir süre daha erişilemezse piyasadaki şansını kaybedecek

Türkiye’nin en pahalı domaini olduğunu ve domain’in çekiciliği nedeniyle bu işe girdiğini anlatan ucakbileti.com Kurucu Ortağı Orkun Tekin; rakiplerinin SEO anlamında oldukça başarılı olduğunu söyledi.

Dört yıl önce otelz.com’u kurduklarını belirten Tekin; bu rezervasyon portalının booking.com ile kıyaslandığında; otelz.com’un booking.com’dan 36 farklı artı özelliğe sahip olduğuna dikkat çekti.

Booking.com’un bir süre daha kapalı kalması halinde piyasada pek bir şansının kalmayacağını iddia eden Tekin; lokal ihtiyaçlara cevap vererek dünya devleriyle rekabet edilebileceğini söyledi.

Google’ın uçak bileti hizmeti vermesinin kendileri için tehlike arz ettiğini ifade eden Tekin; bu konuda markalaşmak ve müşteriyi direkt almaktan başka yol bulunmadığını söyledi.

Abdulkadir Kırmızı: Satışların % 60’ı mobil üzerinden

Turna.com Kurucu Ortağı Abdulkadir Kırmızı ise, satışlarının % 60’ını mobil üzerinden gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Abdulkadir Kırmızı, mobildeki kullanıcı analizlerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir kişinin bir sonraki ziyaretinin nereye olacağını tahmin etmeye çalışarak, o kişiye özel teklifler sunmaya çalıştıklarını anlatan Kırmızı; kişilerin deneyimlerini geliştirmek için öneriler sunduklarını söyledi.

Google’ın kendileri için bir tehdit olduğunu belirten Kırmızı; markalaşma alanında adımlar atarak Google bağımlılığından kurtulmak gerektiğini ifade etti.

Nuri Özlü: Google bizim için bir tehdit unsuru değil

Bu oturumda son olarak otel.com Genel Müdürü Nuri Özlü söz aldı. Google’ın kendileri için bir tehdit olmadığını söyleyen Nuri Özlü; kendilerinin ikinci en güçlü meta kanalı olduğunu ifade etti. Özlü, Google ile birlikte büyümenin bir sakıncası olmadığını söyledi.

neredekal.com teknoloji salonunda, turizm teknolojileri ve dijitalleşme hakkında hemen herşey konuşuldu.

Salonun evsahipliğini yapan neredekal.com’un Pazarlama Müdürü Çağdaş Polat “Günümüzde geçmişte olduğu gibi, ürünlerini satmak isteyenler ile, satın alma talebinde bulunanlar buluşuyorlar. Sadece geçmişe göre tüketicinin karşısına çıkma ve dikkatini çekme konusunda farklı yollar izleniyor, bu sebeple günümüz koşulları dijitalleşmeyi ön plana çıkarıyor. En önemli konu, satıcı sattığı ürünü doğru ifade edebilir, alıcı da ne istediği konusunda bilinçli ve kararlı olursa, misafirlere daha iyi hizmet verme konusunda farklı deneyimler yaşatılacaktır.

Özellikle son yıllarda bırakın masaüstünü, tüketiciler mobilde son derece aktif bir durumdalar. Bu sebeple, bugünlerde mobil sitelerine ve mobil mecralara önem vermeyen konaklama sektöründeki paydaşların, gelecekte çok zorlanacaklarını söyleyebilirim. Belki mobilden rezervasyon konusu bugün için çok yaygın olmasa da, gelecekte mobilden satın alımlar artacak. Özellikle de tüketiciler işe giderken veya evlerine dönerken dahi mobilden bir otelle ilgili tüketici yorumlarını okuyorlar, evlerine gittiklerinde ise aldıkları izlenimleri eşiyle paylaşıp, çoğunlukla masaüstü veya laptop aracılığı ile rezervasyonlarını tamamlıyorlar” dedi.

Toplam 5 salondan oluşan etkinlikte; toplam 70 konuşmacı, 1.500’e yakın katılımcıya hitaben Turizm gündemi ve geleceğine yönelik son derece faydalı paylaşımlarda bulundu. Air Canada salonunda; Seyahat Endüstrisinin durumu, 21.yüzyılda havayollarının gidişatı ve yeni satış kanalları, pazardaki zorluklara uyum sağlamak için dijitalleşme, konaklama sektöründeki dijitalleşme ve kullanıcı deneyimleri, turizmde dijital PR ile destinasyon pazarlama gibi konulara yer verildi.

Neredekal.com teknoloji salonunda ise Blockchain’in turizm şirketleri için ne ifade ettiği, seyahat pazarının geleceğini şekillendirecek teknoloji trendleri, içerik pazarlaması, turizm sektöründe dijital dönüşüm, mobil teknolojiler, yapay zeka ve chatbox gibi konular enine boyuna değerlendirildi. Emirates Airline Lüks Turizm salonunda ise, markalar ve lüks tüketiciler, lüks tüketicilerin deneyimleri, macera turizminde lüks segment, yurtdışı seyahatlerde lüks arayışı ve yeni lüks turizm konseptleri konuşuldu.

Sabre T T X salonunda ise, Online seyahat sektörüne global bakış, online seyahatin Türkiye’deki gelişimi, Sabre teknolojisi ve yararları, Türk Havayolları’nın online çalışmalara bakışı ve geleceğin seyahat teknlojileri konuşuldu. Henley&Partners global vatandaşlık salonunda ise; son yılların en popüler konuları gündeme getirildi. ABD, Estonya ve Malta’ya yatırım yapmak isteyen girişimcilere, tavsiyeler ve püf noktaları sunuldu. Bazı ülkelerde oturum alma, çalışma izinleri ve genel prosedürler konusunda aydınlatıcı detaylı bilgilere yer verildi.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe