Ukrayna Havayolları, Tüm Rezervasyon Kanallarında İlave Ücret Talep Ediyor 0

Ukrayna Uluslararası Havayolları, dünyanın dört bir yanında Global Dağıtım Sistemleri aracılığıyla yapılan her rezervasyondan 9$ ek ücret talep edecek.

Amadeus, Travelport ve Sabre üzerinden satın alınan tüm segmentlerden biletler içi uygulanacak bu ücret, geride bıraktığımız Nisan ayının sonunda yürürlüğe girdi.

Ancak bunun, Lufthansa’nın 2015 yılındaki, GDS rezervasyonlarına yönelik 16 Avro’luk bir bedel getirdiği tartışmalı hamlesinin birebir kopyası olduğunu düşünenlerin, bu hamleye daha yakından bakmalarında fayda var.

Kiev merkezli havayolu şirketinin, GDS’leri kullanan gezginleri ilave bir ödemeyle hedef almaya yönelik bir çabası bulunsa da bu hamle, yolcuları, şirketin web sitesi üzerinden rezervasyon yaptırmaya zorlamaya yönelik daha geniş çaplı bir hamlenin bir parçası olma özelliğini taşıyor.

Segment başına 9$’lık ücrete tabi tutulan diğer kanallar, Gabriel-SITA ve Rusya’nın ana uçuş bilet dağıtım platformu olan Sirena üzerinden yapılan rezervasyonları kapsıyor.

Ukrayna Uluslararası Havayolları’nın şu sıralarda Rusya’dan veya Rusya’ya uçuş gerçekleştirmesi yasaklanmış durumda.

GDS’ler ve üçüncü parti kanallar, rezervasyonlarda ilave ücrete tabi olan yegane kanallar değil.

Havayolu şirketinin kendi bilet ofislerinden bilet rezervasyonu yaptıran her yolcu, tüm uluslararası gidiş dönüş ücretlerinde ilave bir 18$’lık bedelle (“hizmet bedeli”) ve iç hatlar uçuşlarında 5$’lık bir ilave bedelle karşılaşacak.

Şirket, rotaya bağlı olarak, müşterilerle doğrudan bağlantı kuran, kendisine ait platformdan rezervasyonu gerçekleştirilen yolculuklar için 0$ ile 10$ arasında değişen bir bedel talep edecek.

Ukrayna Uluslararası Havayolları, yayınladığı bir açıklamada, bu ilave bedelin “GDS’lerin artan bedellerinden” kaynaklandığını belirtti, ancak talep ettiği diğer bedellerin üzerinde durmadı.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe