Uçak Bileti Bulma Asistanı, Skyscanner 0

Skyscanner‚ 2001 yılında IT uzmanı Gareth Williams tarafından, en ucuz uçuşları bulmak için çeşitli havayolu ve seyahat acentesi websitelerini tek bir sistemde toplamak üzere kurulmuştur.

Skyscanner bugün Edinburgh ve Singapur ofislerinde hizmet vermektedir ve  aylık 60 milyon üzerinde kişinin uçak, otel ve araç aradığı firma işe ilk başta sadece Avrupa’nın düşük bütçeli havayolu firmalarını sunarak başladı, daha sonra aralarında British Airways, KLM, Türk Hava Yolları ve Virgin Atlantic Airways gibi isimlerin de bulunduğu, Avrupa’nın tüm büyük havayolu şirketlerini listelemeye başladı. Ayrıca coğrafi sınırlarını da genişleterek ABD, Kanada, Avustralya ve dünyanın diğer bölgelerine de yayıldı.

Kullanımı tamamen ücretsiz olan Skyscanner, doğrudan bilet satmamaktadır; bunun yerine, kullanıcılarına arzu edilen destinasyona en ucuz uçak bileti bulma olanağı sağlar. Burada tüm fiyatları ve havayolu şirketlerini karşılaştırmalı olarak listelenmiş gören kullanıcı, tercih ettiği opsiyona tıkladığında, alım işlemini güvenle yapması için servis sağlayıcının sitesine yönlendirilir.

Pazar Payı ve Popularitesi

Skyscanner şu an aylık 60 milyon civarında ziyaretçiye sahiptir. The Guardian Gazetesi tarafından yapılan ‘İnternet Üzerinden Ucuz Uçak Bileti Bulma Deneyi’ sonucunda, en ucuz biletleri bulduğu ve Expedia ile Travelocity gibi isimleri geride bıraktığı için Skyscanner‘dan övgüyle bahsedildi.

İngiltere’nin önde gelen medya organlarından olan The Independent gazetesinin – ‘En İyi On Seyahat Sitesi’ başlıklı haberinde de, Skyscanner haklı yerini aldı..and ‘101 Really Useful Websites’. Skyscanner başta Travolution tarafından verilen 2010 En İyi Uçuş Karşılaştırma Sitesi ödülü olmak üzere çok sayıda ödüle layık görüldü. The Daily Telegraph Skyscanner’ı en iyi dokuz seyahat sitesinden biri olarak andı.

Nasıl Uçak Bileti Alırım  ?

Anasayfa üzerinden gideceğiniz destinasyonları ve  tarihi girdikten sonra arama butonuna basarak 1000′den fazla havayolu firmasının kayıt olduğu sistemden, gideceğiniz yere en ucuz biletini, aktarmalı uçuşları ya da uygun havayolu kombinasyonlarını filtreleyerek biletinizi Ebookers, Tripsta, Airtickets, Aerobilet, Bavul.com gibi Skyscanner sistemi içindeki yönlendirme yapılan siteler üzerinden satın alabilirsiniz. Sitenin bir başka özelliği de esnek uçuş tarihleri ve esnek kalkış seçeneklerini girerek daha uygun uçak bileti bulmaya yardımcı olmasıdır.

Skyscanner Araçları (Skytools)

Skyscanner, webmasterlara ve site sahiplerine, ‘Skytools‘ olarak adlandırılan araçlarla, Skyscanner entegre uçuş bilgilerini masa üstlerine, kişisel sayfalarına, ya da sitelerine yükleme olanağını da ücretsiz olarak vermektedir.

Skytools nasıl çalışır?

Skytools, sitenize sadece kısa bir kod parçası ekleyerek, Skyscanner işlevselliğini sayfalarınıza doğrudan eklemenize olanak sağlar, böylece ziyaretçileriniz en ucuz uçuşları saniyeler içinde bulabilir!

Şu anda kaç farklı Skytools aracı mevcuttur?

Skyscanner Mobil Uygulamarı

Ayda 60 milyondan fazla ziyaret edilen Skyscanner sitesine, ziyaretçilerin yarısından fazlası cep telefonu veya tablet üzerinden ulaşıyor. Toplam 20 milyondan fazla indirilen Skyscanner’ın esnek, kullanıcı dostu ve karşılaştırmalı uçak bileti arama uygulaması, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar tarafından her beş saniyede bir indirilmeye devam ediyor. Bu yoğun ilginin altında yatan faktörlerden biri de, uygulamanın “her yer” seçeneği. Bu seçenek sayesinde kullanıcılar, tüm destinasyonları fiyat aralığına göre sıralayabiliyor;  belirli bir hafta, ay ya da yıl için bütün uçuş seçeneklerine kolayca erişebiliyor.

Skyscanner’ın mobil sitesine tarayıcınıza http://m.skyscanner.com adresini yazarak girebilirsiniz, ayrıca Skyscanner’ı  Google Android, Iphone ve Windows Phone 8 ücretsiz mobil uygulamalar üzerinden de kullanabilirsiniz.

Skyscanner Google Android Uygulaması

Uygulama ile bilet aramak çok kolay. Kalkış ve varış yerinizi seçiyorsunuz. Gidiş ve dönüş tarihlerinizi seçip yolcu sayısını da girdikten sonra tek yapmanız gereken “Ara” düğmesine basmak oluyor. Arama ekranında ayrıca aktarmalı gitmek istemiyorsanız, bunu da “Yalnızca doğrudan uçuşlar” seçeneği ile belirtebiliyorsunuz. İstediğiniz uçuşu bulduktan sonra rezervasyon yaptırabilir veya uçuş bilgilerini tanıdıklarınızla paylaşabilirsiniz.

Android 2.1 ve üzerinde çalışabilen uygulama, cihazınızda yaklaşık 6,5 MB yer kaplıyor.

Skyscanner Iphone – Ipad Uygulaması

1000’den fazla havayolundan – hem düşük maliyetli hem de geleneksel tarifeli havayolları- milyonlarca uçak biletini sorgulayabilir ve bir kaç adımda, ya havayolunun kendisinden ya da online seyahat acentasından biletinizi güvenle alabilirsiniz.

Özellikleri

 • Her Yere arama – Nereye gitmek istediğinizden emin değil misiniz? Bırakın size iham verelim.
 • Sonuçları kalkış veya iniş saatine, fiyatlarına ya da havayollarına göre sıralayın.
 • Sonuç çizelgesi: Herhangi bir ay ya da hafta için tüm fiyat çizelgesini görün.
 • Kalkış yerinize yakın alternatif havayollarından uçarsanız, ne kadar tasarruf edebileceğinizi görün.
 • Çoklu pencereler sayesinde birden fazla arama yapabilirsiniz.
 • 29 dilde, 70 para biriminde arama yapabilirsiniz.”

Skyscanner Windows Phone 8 Uygulaması

Windows Phone Skyscanner özellik ve geliştirmelerin bir listesi:

 • 1000‘in üzerinde hava yolları ve seyahat acenteleri üzerinde arama
 • Uçuş fiyatlarını izleme: Uçuş aramalarınızı başlat ekranına sabitleyin (fiyatlar saat başı güncellenir)
 • Trenleri de arayabilirsiniz: Avrupa üzerinde yer alan tren hatları ve uçuşları kıyaslama
 • 25‘den fazla dili destekliyor
 • 100%  bağımsız ve bütün hava yollarının ucuz sefer ve ertelenen seferlerini gösterme
 • Uçuş bilgilerinizi daha sonra E-Posta adresine yollama
 • Aileniz, arkadaşlarınız veya çalışma arkadaşlarınız ile uçuş bilgilerinizi paylaşma
Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.