Uber Pazarlama Sorumlusu Damla Kılıçarslan “Türk Kullanıcısı Uber’i Çok Sevdi.” 0

Uzakrota Travel Summit konuşmacısı ve Uber Türkiye pazarlama sorumlusu Damla Kılıçarslan ile paylaşım ekonomisi ve kişiye özel seyahat hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Merhaba ismim Damla. Yaklaşık bir senedir Uber’in Türkiye’deki pazarlama faaliyetlerinden sorumluyum.

Bize biraz Uber hakkında bilgi verebilir misiniz?

Uber, sürücü ile seyahat ihtiyacı olan insanları tek tuş ile birbirine bağlayan bir teknoloji firmasıdır. Akıllı telefonlara indirilen mobil uygulamamız sayesinde bulunduğunuz konuma dakikalar içinde araç çağırmanızı ve yolculuk ücretini kredi kartıyla kolayca ödemenizi sağlayan bir teknoloji hizmeti sunuyoruz. Teknolojimiz, şehirlerde yolculuk yapma ihtiyacı olan kullanıcılarla, yolcu taşıyan sürücüleri güvenli ve pratik bir şekilde bir araya getiriyor.

Uber’in Türkiye pazarındaki ürünlerinden bahsedebilir misiniz?

Uber

Türkiye’deki ana ürünümüz uberXL. Uber uygulamasından bir UberXL çağırdığınızda Merecedes-Benz Vito benzeri bir araç ile oldukça uygun fiyata istediğiniz yere konforlu bir yolculuk yapabiliyorsunuz. Platformumuza kayıtlı tüm sürücü ortaklarımız, ilgili ruhsat ve lisanslara sahip ve temiz sabıka kaydına sahip kişilerden oluşuyor. İstanbul’daki sürücü ortaklarımızın ortalama puanı 5 üzerinden 4.7. Puanı belli bir oranın altında olan sürücü ortaklarımızı otomatik olaraksistemden çıkarıyoruz. Sürücüler sisteme kaydedilmeden önce çeşitli testlerden ve eğitimlerden geçiyor ve araçları kontrol ediliyor.

İstanbul’daki platformumuzu ticari taksilere de açtık. Kullanıcılar, UberTaksi seçeneği ile normal taksi çağırıp yolculuk ücretini nakit veya kredi kartıyla ödeyebiliyorlar.

İstanbul’a özel olarak başlattığımız bir başka ürün ise UberTEKNE. Özellikle trafiği atlatmak için çok keyifli ve konforlu bir alternatif sunuyoruz. Ücret ise yine gidilen mesafe ve süreye göre hesaplanıyor. Boğaz’da bir yakan bir yakaya geçmek örneğin Bebek-Kandilli arası UberTEKNE ile yaklaşık 50 TL. UberTEKNE ürünü dünyanın başka şehirlerinde geçici olarak denendi ancak dünyada ilk kez İstanbul’da sürekli bir haline geldi. Bu, İstanbul’da alternatif ulaşım imkanlarına duyulan yoğun ilgiyi yansıtıyor.

Türk kullanıcısı Uber’i sevdi mi?

Kesinlikle! UberXL ile İstanbul’lulara yeni, güvenli ve konforlu bir ulaşım alternatifi daha sunuyoruz. Türkiye operasyonumuz kullanıcılarımızdan aldığımız olumlu geribildirim ve yoğun talep ile her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz bir yılda aktif kullanıcı sayımız 10 kat büyüdü ve platformumuza kayıtlı sürücü sayısı 1000’i geçti. Her ay onbinlerce yolculuk yapıyoruz ve talep artarak büyümeye devam ediyor. Bu yaz sezonuna özel olarak Bodrum’da Uber’i başlattık.

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray Futbol Kulübü ile anlaşma yaptınız, bunun haricinde partnerlik yaptığınız şirketler ya da uygulamalar mevcut mu?

İçinde bulunduğumuz topluluğa ve şehirlere faydalı olabilecek birçok işbirlikleri ve projeler yapıyoruz. Örneğin Ramazan’da Türk Kızılayı ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık ile Uber uygulaması üzerinden 1 ton yemek bağışı topladık. Toplanan bağışlar Kızılay tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Seçimlerde tüm kullanıcılarımıza kolayca sandığa gidebilmeleri için iki ücretsiz yolculuk hakkı verdik. Ayrıca medikal taşımacılık firması Portmobile ile partner olup engelli ve yaşlı seçmenlere tekerlekli sandalye ile yolculuk için özel tasarlanmış araçlarla da ücretsiz ulaşım imkanı sunduk. Seçmenler ve sandık görevlileri bu kampanyamızdan duydukları memnuniyeti sıklıkla dile getirdiler.

Buna ek olarak, Uber altyapısını başka uygulamalar da kendi platformuna entegre edebiliyor. Örneğin Zomato uygulaması ile yaptığımız işbirliği sayesinde bir restorana gitmek için bulunduğunuz konuma kaç dakika içerisinde bir Uber çağırabileceğinizi ve yolculuğun yaklaşık ne kadar tutacağını Zomato uygulaması üzerinden görebiliyorsunuz.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

İstanbul’da kullanıcılarımızdaki turist oranı zaman zaman %40’lara çıkıyor. Global bir firma olarak seyahat eden turistlere kendi ülkelerinin dışında da her zaman güvenebilecekleri bir ulaşım seçeneği sunmak bizim için çok önemli. Günümüzde artık farklı sektörlerin birbirine yakınsadığı aşikar. Bence teknoloji ve seyahat sektörleri de bunlardan biri. Artık kullandığımız teknolojik uygulamalar seyahat alışkanlıklarımıza yön veriyor. Bu yolculuğun bir parçası olmak çok heyecan verici.

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe