Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uber’in 100 milyon dolarlık mega yatırımı her ne kadar iş gücü sınıflandırmasındaki problemleri çözmeye yardım edecek olsa da, yaptıkları bir diğer anlaşma sorunlara yol açacağa benziyor.

California ve Massachusetts eyaletlerindeki sürücüler ile yapılan anlaşmaya göre Uber müşterilerini bahşişlerin ücretlere dahil olmadığı konusunda bilgilendirme kararı aldı. Sürücüler artık bahşişlerini müşterilerine sorarak ya da araçlarına bahşiş bırakılabileceğini belirten işaretler koyarak isteyebilecek.

Shannon Liss-Riordan, sürücüleri temsil eden avukat, Uber sürücülerin teşekkür ve takdir edilmesinin onların en büyük geliri olduğunu belirtti. Riordan mahkemede yaptığı savunmada ise Uber tarafından yapılacak bilgilendirme sayesinde birçok sürücünün bahşiş almaya başlayacağını ve bunun da şoförlerin gelirlerini arttıracağını sözlerine ekledi.

Geçmişte Uber bahşiş konusunda şoförlerini desteklemiyordu. Özellikle kurulduğu ilk günlerde, 2011 yılında, internet adresinde bahşişlerin ücretlere dahil olduğu belirtiliyordu. Sürücüler ise Uber’in fiyatları olduğundan daha düşük gösterip, alınan toplam parayı ‘bahşiş’ ile birleştirerek arttırdığından şikayetçiydi. Bunun üzerine yapılan son düzenlemeler ile birlikte Uber yolculuk fiyatlarında değişime gitti ancak yine de bahşişe gerek olmadığını belirtmekten vazgeçmedi.

Yeni anlaşma ile Uber’in bahşiş konusundaki tutumu resmi olarak değişmedi. Uber yolcuların gönüllü olarak bahşiş bırakma alışkanlığını göz önüne alarak hala bahşiş uygulamasının resmi olarak yürürlüğe geçmeyeceğini belirtmekte.

Lyft Inc ise bahşiş uygulamasını mobil uygulamalarında yürürlüğe koymuş durumda.

Amerikalılar her ne kadar hangi servisin ne kadarlık bir bahşiş alabileceği konusunda karar vermekte zorlansalar da, ulaştırma servisleri Uber’in bu uygulamaya karşı gelmesinden önce bahşiş beklentilerinin yüksek olduğu bir sektör olarak bilinmekteydi. Riordan bu sebeple Uber sürücülerinin de bu eski geleneğe dönüş yapmak istemelerini normal karşılamakta.

Kafa karıştırıcı değil mi? Uber, Lyft ve geleneksel taksiler aşağı yukarı aynı servisi sunuyorlar ve bazı sürücüler aynı gün içerisinde çeşitli şirketler için çalışmakta. Lizzie Post, Emily Post enstitüsünün eş başkanı, tam da bu sebeple bahşiş konusunda genel geçer kuralların uygulanması zor görünmekte diye konuştu. Sözlerine “Sürücüler davranış ve beklentilerini çalıştıkları firmaya göre değiştirmekte. Bu sebeple Uber kullanıp, bahşiş verip vermemek konusunda düşünerek kendimi strese sokmak istemiyorum.” diye devam etti.

10387391_815192158521071_6235482077339065625_n1

Uber’in bahşiş konusundaki karmaşası kafaları karıştırsa da pek çok kişi yine de Uber’in kolay ve kartlı ödeme sisteminin uygulamada çok iyi olduğunu düşünüyor. Şu durumda Uber sürücüleri bahşiş istemek ya da istememek konusunda kararları kendi vermek zorunda. Bu durum müşterilerin kızmasına ve Uber’den olan memnuniyetlerinin azalmasına sebep olabilir. Uber sürücülerini bahşiş aldıkları takdirde cezalandırmayacağını söylese de, memnuniyet oranlarında sürekli olarak düşüşe sebep olan sürücüleri de işten çıkartmaya devam ediyor.

Bu anlaşma daha çok sürücünün bahşiş sorması demek olsa da, bahşiş aslında Uber için yeni bir konsept değil. Chris McGinnis, TravelSkills blog editörü, Twitter aracılığıyla yaptığı ankette takipçilerine Uber veya Lyft sürücülerine bahşiş bırakıp bırakmadıklarını sordu ve pek çok kişiden evet yanıtını aldı. Sürücüler de kendi aralarında yolculardan bahşiş alıp almamak konusunda görüş birliğinde olmasa da, Reddit’teki tartışmalar sürücülerin bahşiş beklemekte olduğunu belirtiyor. Bir sürücü ise iyi müşterilerine 4 yıldız verdiğini ancak bahşiş verdiklerinde 5 yıldız verdiğini belirtiyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz