Türsab, Baracuda Tour’un Belgesinin İptal Edilmesini Değerlendirdi 0

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Baracuda Tour’un işletme belgesinin iptal edilmesini değerlendirdi. Ulusoy, “Kanunun bana verdiği yetki ile 30’uncu maddeyi işletmekten başka çarem yoktu. 30’uncu maddeyi işlettim ve disiplin kuruluna sevk ettim. Konu kapanmıştır” dedi.

Cnbce’de yayınlanan Finans Cafe programına katılan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

BARACUDA TOUR KONUSU KAPANMIŞIR

Baracuda Tour’un kapanmasına neden olan “Kürtaj turları”na da değinen Ulusoy, konuyla ilgili “Serbest piyasa ekonomisine inanan liberal, batı düşünce yapısına sahip bir insanım. Çok seslilikten yanayım. Ama çok seslilik demek aykırılık anlamına gelmez. Kanunun bana verdiği yetki ile 30’uncu maddeyi işletmekten başka çarem yoktu. 30’uncu maddeyi işlettim ve disiplin kuruluna sevk ettim. Konu kapanmıştır” diye konuştu.

“BİR DAHA ADAY OLMAYACAĞIM”

Cem Polatoğlu‘nun, kendisine rakip olmasını engellemek için bu yola başvurduğuna dair iddiasını da yanıtlayan Ulusoy, “Arkadaşımız bir çocukluk yapmıştır, evvela bunu kabul etmelidir. Benim rakibim olduğunu söylemiş ama benim bu yıl başkanlıktaki son yılım. Bir daha aday olmayacağım. Şahsen benimle ilgili eleştirileri varsa bana dava açabilir” değerlendirmesinde bulundu.

3’ÜNCÜ HAVALİMANI İSTANBUL’UN POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARTACAK

Turizmin Türk ekonomisine katkısına da değinen Ulusoy, özellikle İstanbul turizminde yaşanan büyümeye dikkat çekti. Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul bir moda kent değil, kültür başkentidir. İstanbul‘u ayağa kaldırırsanız Türkiye’yi uçurursunuz. 3’üncü havalimanı yapılırsa İstanbul’un kültürel kapasitesini ortaya çıkarırsınız. 3’üncü havalimanı yapıldıktan sonra İstanbul 35 milyon turisti ağırlayacak kapasitededir. 1950’lerde bir oteli, 1960’larda iki oteli olan İstanbul’da bugün yüzlerce otel bulunuyor. 110 bin yatak kapasitesine sahip bir İstanbul var bugün.

Havalimanının yetmediği bir şehirden bahsediyoruz artık. Geçen Cumartesi 1078 tane uçak iniş-kalkış yaptı. Bu bir rekor. Neredeyse Frankfurt havalimanını yakalayacağız. Yapılması planlanan 3’üncü havalimanı İstanbul’un kapasitesini ortaya çıkaracaktır.

“Karadeniz’e yakın bir yerde yapılacak havalimanı yanlış bir lokasyon olmaz ama bu raylı sistem ile de desteklenmeli.”

TURİZM 25 MİLYAR DOLAR GELİR GETİRİYOR

“Biz teşvik istemiyoruz. Biz 25 milyar dolar döviz getiren bir kurumuz. Getirdiğimiz bu dövizin sadece yüzde 2’lik kısmı yurt dışına çıkıyor. O da uçak yakıtının yurt dışından alınmasından kaynaklı. Bu ülkenin değerlerini koruyarak ve turizme katarak para kazanmaya çalışıyoruz.”

TÜRK TURİZMİNİN GELECEĞİ PARLAK

“Sektör olarak 2012’yi unuttuk. Hedefimiz 2013. 2012 için kotalarımızı tutturmaya çalışıyoruz. 2013, 2014, 2015, 2016 kongre turizmi yılı olacak ve bu yıllar arasında doluyuz. Bir tane kongre merkezi olmayan Türkiye, bugün kongre turizmi ile öne çıkıyor. İstanbul’da aynı anda 35 bin kişiye hizmet sunacak kongre merkezine kavuşacak önümüzdeki yıllarda. Avrupa’nın en büyük kongre merkezini Ekim-Kasım gibi Kuşadası’nda açacağız.”

“Ben Türk turizminin geleceğini parlak görüyorum. Ufak tefek badireler atlatacağız, fiyatlarda sıkıntımız olacak ama bunun altından çabucak kalkacak olgunluğa erişti sektörümüz. 1990’lardaki gibi değiliz. Yurt dışıyla iş yapabilen, rekabet edebilen bir sektörüz.”

Kaynak: Turizmde bu sabah

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe