Turna.com 2016 Yılında 3 Milyon Ziyaretçiye Ulaştı, İşte 2016 Yılı Raporu 1

Aylık 3 milyon ziyaretçi ve 100 binin üzerinde uçak bileti satışı ile sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden olan Turna, 2016 yılı raporlarını yayınladı.

Turna.com 2016 yılı uçak seyahatleri raporunu açıkladı. Buna göre Türkiye’deki hava yolcuları yurt içinde en çok İstanbul-İzmir arası uçarken, yurt dışı uçuşlarda ilk sırayı İstanbul-Bangkok uçuşları aldı.

Yurt içinde satılan en pahalı bilet 687 TL ile İzmir-İstanbul bileti olurken, en ucuz bilet İstanbul-İzmir arasında yapılan 17.90 TL’lik seyahete  ait oldu.

Uçmak için en ucuz aylar Şubat ve Kasım olurken, en pahalı ay Temmuz olarak belirlendi.

Turna.com seyahat raporu açıklandı

Seyahat arama motoru Turna.com,  Türkiye’nin 2016 yılındaki havayolu seyahati profilini çıkardı. Hazırlanan raporda, ülkemizde en çok tercih edilen yerli ve yabancı destinasyonlardan en ucuz ve en pahalı uçak biletlerine, en çok uçulan aylardan seyahat edenlerin yaşlarına kadar pek çok merak uyandırıcı başlık altında ilgi çekici detaylar yer alıyor.

Yurt içinde en sık İstanbul-İzmir arası uçuldu

Turna.com’un raporuna göre 2016 yılında en sık uçulan yurt içi rota İstanbul – İzmir oldu. Onu İstanbul – Antalya, Adana – İstanbul, İstanbul – Ankara ve İstanbul – Trabzon izledi. Yurt dışı uçuşlarında ise zirvede İstanbul – Bangkok yer aldı. Ardından da İstanbul – Amsterdam, İstanbul – Paris, İstanbul – Lviv ve İstanbul –Berlin rotaları geldi.

Yurt içi uçuşlarda tercih Anadolu Jet

Yolcular yurt içi uçuşlarda en çok Anadolu Jet’i tercih etti. İkinci sırada yer alan Pegasus’u üçüncü sırada Türk Hava Yolları, dördüncü ve beşinci sıralarda da Borajet ve Sun Express izledi. Yurt dışı uçuşlarda en çok tercih edilen hava yolu ise Türk Hava Yolları oldu. İkinci sırada Atlas Global, üçüncü sırada Pegasus, dördüncü ve beşinci sıralarda ise Qatar Airways ve Ukraine Intl Airlines yer aldı. En fazla yurt içi uçuş temmuzda gerçekleşirken; yurt dışı uçuşları için en çok tercih edilen ay eylül oldu.

687 TL’ye de uçan var 18 TL’ye de

Yurt içi uçuşlarda satılan en pahalı uçak bileti, 687 TL’lik tutarıyla İzmir – İstanbul tek yön uçuşunun oldu. En pahalı yurt dışı bileti ise İstanbul – Salt Lake City uçuşu için 10.535 TL’ye satıldı. En ucuz uçak bileti yurt içi uçuşlar için 17,90 TL’ye İstanbul – İzmir, yurt dışı uçuşlar için de 48 TL’ye İzmir – Atina uçaklarına alındı.

En pahalı ay Temmuz

Yurt içindeki destinasyonlara uçmak için kasım, yurt dışındaki destinasyonlar için de şubat en ucuz ay oldu. Uçakla seyahat etmek için en pahalı ay ise hem yurt içi, hem de yurt dışı destinasyonlarda temmuzdu.

Çocuğunu alan Paris’e gitti

Çocuklu aileler, yurt içinde sırasıyla en çok İzmir – İstanbul, İstanbul – Antalya ve Adana – İstanbul uçuşlarına yöneldi. Yurt dışı uçuşlarında en sık tercih ettikleri rotalar ise sırasıyla İstanbul – Paris, İstanbul – Bakü ve İstanbul – Amsterdam oldu.

Öğrencilerin ilk tercihi İzmir-İstanbul

Öğrenciler yurt içinde en çok İzmir’den İstanbula uçtu.  En çok tercih ettikleri ikinci uçuş İstanbul – Antalya, üçüncü uçuş da İstanbul – Adana oldu. Yurt dışı seyahatlerinde ise öğrencilerin en sık tercih ettiği uçuşlar sırasıyla İstanbul – Paris, İstanbul – Lviv ve İstanbul – Londra arasında gerçekleşti.

65 yaş üstü en çok İzmir Düseldorf arası uçtu

65 yas üstü yolcular, yurt içi seyahatlerinde sırasıyla en çok İstanbul – İzmir, İstanbul – Antalya ve Trabzon – İstanbul uçuşlarını tercih etti. Yurt dışı seyahatleri için ise sırasıyla İzmir – Düsseldorf, İzmir – Frankfurt ve İstanbul – Sharm El Sheik uçuşlarını seçtiler.

Yolcuların yaş ortalaması yurt içi uçuşlar için erkeklerde 32 – kadınlarda 33, yurt dışı uçuşlar için ise erkeklerde 34 – kadınlarda 33 olarak kaydedildi.

Çifler en çok Bangkok‘a uçtu

Birlikte seyahat eden çiftlerin yurt içi seyahatlerinde en fazla uçtukları rotalar sırasıyla İzmir – İstanbul, İstanbul – Antalya ve Adana – İstanbul oldu. Çiftler, yurt dışı seyahatleri için ise en çok İstanbul – Bangkok, İstanbul – Amsterdam ve İstanbul – Denpasar Bali uçuşlarını tercih ettiler.

Türkiye’nin en beğenilen online uçak bileti platformlarından olan site, tasarımı ve işlevselliği ile 2016 yılında bir Altın Örümcek ve bir de Uzakrota Seyahat ödülü kazanmıştır.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Yorum

  1. Artan online uçak bileti satış girişimleri arasında Turna.com’a baktığımızda 2016’da iyi bir çıkış yakaladı. Bu başarısını sürdürmesi dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe