Türkmenistan’da Arabasız Bir Gün 0

Başkent Aşkabat sakinlerine ve diğer bazı bölgelerdeki şehirlerin sakinlerine, üst düzey hükümet yetkililerini de kapsayan kitlesel bisiklet etkinliği düzenlendiği için Cumartesi günü saat 7.00 ile 19.00 arasında izinsiz araç kullanmamaları söylendi.

Aşkabat Belediye Başkanı, şehir sakinlerine arabalarını parklarında bırakmaları çağrısında bulunarak “tüm yollarda yalnızca bisiklet kullanılacaktır” dedi. Bu çağrıya uymayanlara ise herhangi bir yaptırımın uygulanıp uygulanmayacağına dair bir bilgi mevut değildi.

Cumartesi günü Aşkabat’ta hava sıcaklığı 40 dereceleri bulurken birçok sakin işlerine yürüyerek gidip geldi. Nadiren geçen ambulanslar ve devletin işlettiği taksiler hariç yollar tamamen terk edilmişti.

Devlet haber ajansı, Şubat ayında %97’nin üzerinde oy alarak yeniden seçilen Başkan Gurbanguly Berdimuhamedow’un kabine toplantısı esnasında “(kitlesel bisiklet etkinliğinin) ülke yaşamındaki önemini ve ilham verici rolünü” övdüğünü bildirdi.

Berdimuhamedow, sık sık spor ve fitness etkinliklerine katılırken ve özelikle de at binerken görülüyor.

Bisiklet etkinliği, Türkmenistan’ın ev sahipliğinde düzenlenecek olan Asya Salon ve Dövüş Sanatı Oyunlarından 50 gün öncesine denk geldi. Büyük ölçüde dışarıya kapalı olan eski Sovyet ülkesi, bu oyunları turizm sektöründe bir başlangıç yapmak üzere önemli bir prestij etkinliği olarak görüyor.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.