Türkiye’nin Tatil Çantası 0

Türkiye’nin 5 tatilci tipi

Yapılan araştırmada 1 haftalık tatil için en çok tercih edilen bavul tipinin orta boy bavul olduğu ortaya çıktı. En az tercih edilen ise kampçı çantası. Diğer tercihler ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  1. Orta boy bavul (%47)
  2. Küçük boy bavul (%24)
  3. Sırt çantası (%13)
  4. Büyük boy bavul (%13)
  5. Kampçı çantası (%3)

1 Haftalık Tatilin Bavul Ağırlığı 20 kg’a Kadar Çıkıyor

Araştırmaya katılan seyahatseverler 1 haftalık tatil için 6 kilodan 20 kiloya kadar eşya taşıdıklarını belirtiyor. 10 seyahatseverden 4’ü seyahatlerinde 6-10 kilo arası bir bavulun kendilerine yeterli olduğunu söylüyor. Bavul tercihleri cinsiyetlere göre de değişiyor. Büyük bavulları tam yarı yarıya kadınlar ve erkekler tercih ederken, sırt çantası kullanmayı tercih edenlerin %71’ini erkekler oluşturuyor. Kadınların bavul tercihleri bavulun kilosu ile doğru orantılı olarak artıyor.

Gençler Sırt Çantacı

Araştırmanın sonuçlarına göre 18-24 yaş arası gençler en çok sırt çantası ve kamp çantasını tercih ediyor. Sırt çantası rahatlığı ve hafifliği ile daha mobil bir seyahat sağlaması açısından gençlere büyük kolaylık sağıyor. 25-34 yaş arası ise her ihtimali düşünüp, daha kontrollü olmayı tercih ediyor ve bu sebepten dolayı büyük boy bavulcu. Sırt çantalılar için bir haftalık seyahate 3 takım kıyafet yeterli olurken 25-34 yaş arası bu rakamı 6 takıma kadar çıkarıyor. Bu neredeyse her güne tamamen farklı bir kıyafet demek.

Sırt çantalıların jean, t-shirt, sweetshirt gibi basit tuttukları çantalarının yanında, büyük boy bavulcular gece kıyafetinden yağmurluğuna kadar her türlü durum ve an için bavullarını hazır tutuyorlar. Spor ayakkabı ve sandalet sırt çantalılar için yeterli olurken, ayakkabı sayısı bavulun büyümesi ile doğru orantılı olarak artıyor ve topuklu, klasik ayakkabılar ve babetler de bavullarda yerini alıyor.

Bunların yanında tüm bavul tiplerinde en çok tercih edilen elektronik eşya cep telefonu olurken, en az tercih edilen seyahat ütüsü oluyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe