Türkiye’de Online Seyahat Harcamaları 10 Milyar TL’yi Geçti 0

Partnerleri arasında yerli ve yabancı çok sayıda tatil sitesi bulunan Avantajix.com’un, Bilişim Sanayicileri Derneği’nin 2016 e-ticaret raporundaki verilerden derlediği bilgilere göre, Türkiye’de internet üzerinden yapılan tatil ve seyahat harcamaları, son 2 yılda yüzde 53 artarak 10 milyar lirayı geçti.

Aylık ziyaretçi sayısı 15 bin ve üzeri olan internet siteleri baz alınarak hazırlanan rapora göre 2014 yılında tatil ve seyahat hizmeti satan 326 internet sitesinin yıllık cirosu 6,8 milyar lira iken, 2015’te internet sitesi sayısı 129’a geriledi, ciro ise 8,9 milyar liraya yükseldi. Site sayısındaki düşüş 2016’da da sürdü. 104 online mağazaya kadar gerileyen sektörün yıllık cirosu ise yine rekor kırarak 10,1 milyar liraya ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun geçtiğimiz yıla ilişkin hazırladığı “Hane halkı Turizm Araştırması” sonuçlarına göre ise seyahatlerde yapılan toplam harcama, bir önceki yıla göre yüzde 14,8 artarak 28 milyar 33 milyon 83 bin lira olmuştu.

Rapor ayrıca mağaza sayısı yüzde 70 azalsa da söz konusu pazardaki iki yıllık büyümenin yüzde 53’e ulaştığını ortaya koydu.

 

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe