Turizm Pazarlamacılarının WeChat’te Yaptıkları En Büyük Hata 0

Turizm pazarlaması yapan kişilerin WeChat’le ilgili bir numaralı hatası, kişisel hesaplarını marka tanıtımı için kullanmalarıdır. QuestMobile’ın derlediği verilere göre aylık 762 milyon aktif kullanıcısı olan Çin merkezli mesajlaşma uygulamasında yapılan kötü bir hamle olarak karşımıza bu yanlış çıkıyor.

Hatırlamakta fayda var: Siz acentanızın marka temsilini gerçekleştiren kişisiniz, spam uygulaması değil. WeChat’te yeni olsanız da uzun süredir aktif olan bir kullanıcı olsanız da bilmeniz gereken temel şey kişisel hesabınızın kişisel işleriniz için kullanmanız gerektiğidir.

wechat-travel

Yüksek sayıda içerik paylaşarak yapılan pazarlama yolunu seçmiş bir kişiyseniz, bu yöntemin işe yaraması kullanıcılar sizi takip ettiği sürece mümkün.

Spamleme” (Spamming)  yoluyla içerik yaygınlaştırmaysa size bloklanma dışında bir şey kazandırmaz(kullanıcılar sizi şikayet ederse) ve Anlar’ınız- Facebook’un durum güncellemesinin WeChat versiyonu- diğerlerinden bu durumda gizlenecektir.

Sadece markanızla ilgili önemli şeyleri paylaşmaya gayret edin. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi gereksiz linkler paylaşmayın.

Anlar bölümünde yaptığınız paylaşımların doğal görünmesine dikkat edin. Destinasyonlar, ekibiniz vb. şeyler ile ilgili çekilmiş en iyi fotoğrafları paylaşın.

Örneğin: Bir tur rehberisiniz ve müşterilerinizle birlikte rüya gibi bir bölgeye gittiniz. Misafirlerinizin bu deneyimle ilgili sarf ettiği bir ya da iki cümlelik bölümlere yer verin.

3

Diğer bir örnek olarak: Turizm pazarlamasında ortaya çıkmış yeni bir trend hakkında görüşünüzü içeren bir paylaşım yapabilir ya da tüm turistlerin işine yarayabilecek ipucu paylaşabilirsiniz.

Kısacası, paylaşımınız doğal ve göze hitap edici bir şekilde olmalı. Aşağı örnekteki gibi:

Halihzırda başarısı tescillenmiş olan tanıtım ve promosyon paylaşma iyi bir fikir olabilir. Çin’de olabildiği kadar profesyonelce bağlantı kurmalı ve bağlantılarınızı etiketlerle sıralamalısınız. Aşağı örnekte olduğu gibi:

Bir turizm acentası yöneticisi olarak değişik altyapıları olan insanların imkanlarını hesaba katmanız gerekiyor.

Üzerinde QR kodu olan kartvizit yaptırmaya gayret edin.( 关系, guanxi’niz üzerinde çalışın.)

Neden mi? Çünkü WeChat’in artı ve eksilerini bildiğinizi göstermeniz lazım. Günümüzde QR kodu da en az geleneksel kartvizitler kadar yaygın.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe