TUI Group, Turlar ve Aktivite Sitesi Musement’ı Satın Aldı 0

TUI, bu yılın başlarında, 136 milyon dolar karşılığında Hotelbeds Group’tan destinasyon hizmetleri işletmesini satın aldığı zaman, yeni genişlemiş turlar ve aktiviteler için büyük planları olduğunu söylemişti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 49 ülkede bulunan TUI Destination Experiences içinde Musement bağımsızlığını koruyacak. TUI, küresel tur ve aktiviteler sektörünün yıllık % 7’lik bir büyüme oranıyla 174 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor.

Musement, bugüne kadar 16.5 milyon dolarlık yatırım elde ederken ve en son olarak Kasım 2016’da 10 milyon $ ‘lık B serisi yatırım almıştı. Şirket, geçen yıl bir seyahat planlama startup’ı olan Triposo’yu da satın almıştı.

2013 yılında lansmanı gerçekleştirilen Musement, dünya çapında 1,100 şehiri içeren platformunda yaklaşık 35.000 münhasır olmayan tur ve etkinlik ürününe sahip. Şimdiye kadar yaklaşık bir milyon gezgin, Musement aracılığıyla bir tur veya etkinlik rezervasyonu yaptı ve şirket, TUI’nin 20 milyon müşterisine de erişebilecek. Musement, 135 çalışana sahip ve TUI, tüm personel ve kurucular Alessandro Petazzi, Claudio Bellinzona, Paolo Giulini ve Fabio Zecchini‘nin başlangıçta TUI Destination Experiences’da kalacağını söyledi.

TUI, gezginlere tatil rezervasyonu başlangıcından ayrılışlarına kadar tur ve etkinlik rezervasyonu yapma seçeneği sunacağını söyledi. TUI Group CEO’su Fritz Joussen; “20 milyon müşterimize mümkün olan en yüksek düzeyde kişiselleştirilmiş deneyimleri sunmayı hedefliyoruz. Bu, işimizin daha güçlü bir şekilde dijitalleştirilmesini gerektirecek. Benim için dijitalleşme ve kişiselleştirme ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır ve turizmin geleceği için önemli başarı faktörlerini oluşturmaktadır. Musement alımı ile bu yönde daha önemli bir adım atıyoruz” dedi.

Musement kurucusu ve CEO’su Alessandro Petazzi, şirketin makine öğrenimi ve yapay zeka üzerine çalışmasının TUI’yi çekmesinin anahtarı olduğunu söyledi. Kendisi; “Teknolojimizi ve teklifimizi daha iyi bir şekilde değerlendirmek, TUI Group’un geniş müşteri tabanına erişmek ve edinme maliyetleri açısından avantajlarını kullanmak ve bu nedenle stratejik B2B2C dağıtım ilişkilerini potansiyel olarak genişletmek için yeni fırsatlar açılıyor” dedi.

Musement, şirketin tedarikinin yüzde 50’sinin rehberli turlar yaptığını ve yüzde 50’sinin de müze biletleri veya tüplü dalış dersleri gibi hedef deneyimlerin bir parçası olduğunu söyledi.

Petazzi, Musement‘i bir teknoloji şirketi olarak nitelendirdi ve kurulduğu günden bu yana 60’dan fazla biletleme platformlarıyla entegre olduğunu belirtti . Kendisi; “Diğer platformlar yaptığımızdan daha rehberli turlar sunuyor. Genel olarak, küçük şirketler küratörlü bir yaklaşım fikrini severler. Kararımız, nispeten daha az sayıda oyuncuyla ortak olmaktı. Belli bir cazibe için, genellikle diğer platformlardan daha az sayıda tedarikçi ile ortaklık yaparız. Açıkça görülüyor ki, cazibe merkezleri daha yüksek bir satış payına sahip oluyor ve müşterinin daha iyi bir deneyim elde ettiklerini düşünüyorlar. Eğer pazara daha erken girseydik, belki de tamamına
hitap edebilirdik” dedi.

Petazzi, “Tur şirketlerine bir dağıtım platformu sunarak değil, aynı zamanda tüketiciler için kullanıcı deneyimini geliştirerek de ilginç bir iş yapabildiğimizi hissettik” diyerek ekledi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.