Trivago’nun Araştırmasına Göre Brexit Sonrası Birleşik Krallık Otel Fiyatlarında Düşüş Var 0

Trivago ‘nun en son yayımladığı otel fiyatları araştırmasına göre; Ağustos ayında İngiltere’nin büyük şehirlerindeki otel fiyatlarında düşüş söz konusu.

Trivago’nun Aylık Otel Fiyatları İndeksi’ne (tHPI) göre Londra’daki fiyatlar Temmuz ayı ile karşılaştırıldığında %16 düşerken ortalama otel fiyatları 143 Pound oldu.

Trivago Birleşik Krallık, İrlanda Sözcüsü Denise Bartlett; “ Brexit’i izleyen 24 Haziran günü Londra otel fiyatlarında Haziran ve Temmuz ayları arasında ufak bir değişiklik oldu, fiyatlar ortalama 10 Pound arttı; fakat bu durum yaz sezonu için normaldi. Ağustos’ta ise fiyatlar ortalama olarak 28 Pound düştü ki aslında bu da kış aylarıyla uyumlu fiyatları yansıtıyor; fakat Londra’daki çok sayıda otelin fiyatı genellikle sabit kaldı ve bu kadar büyük fiyat farklılıkları hem aylık hem de yıllık bazda hiç alışılmış bir durum değil. Düşüş eğiliminin Eylül ayında da devam edip etmeyeceğini görmek ilginç olacak” dedi.

Bu durumun tek istisnası yani fiyatların düşmediği tek yer ise, bu ay uluslararası ve yerel festivallerle ev sahipliği yapan Edinburgh oldu.

İskoç şehrinde otel fiyatlarında %35 oranında bir artış görüldü. Temmuz ayında ortalama fiyat 150 Pound iken, Ağustos ayında ise fiyat; 202 Pound’a çıktı.

Trivago fiyatlandırma grafiğinde görüldüğü gibi, Londra otel fiyatlarında Mart-2015’ten beri en düşük seviyesinde, %15 oranında bir düşüş söz konusu. Ortalama oda fiyatları 169 Pound ile Ağustos 2015 seviyesinin biraz üzerinde.
Diğer Birleşik Krallık şehirlerinde de benzer bir düşüş söz konusu. Manchester’da fiyatlar %17 oranında düşerken ortalama oda fiyatı 104 Pound oldu, Brighton’da düşüş %15 oranında yaşanırken ortalama fiyat 112 Pound oldu Leeds’ te ise düşüş oranı %14 olurken ortalama fiyat 86 Pound oldu.

trivagochart

Geçen yıl ile karşılaştırınca fiyatlar hala düşük; fakat farklılıklar daha az dramatik.
York’ta fiyatlar %8 düşerken Liverpol’daki otel fiyatları %5 düştü.

Londra ise, fiyatlarda bir önceki yılın aynı dönemine göre önemli bir düşüş olan tek şehir.
Edinburgh otellerinin fiyatlarındaki artış, bu şehri Ağustos ayındaki konaklamalar için İngiltere’nin en pahalı şehri haline getirdi.

Barttett; “Edinburgh geçmiş yıllarda karşılanabilir konaklama sağlamadığı için eleştirilen hedefi haline gelmişti, her yıl Ağustos ayında ise otel fiyatları çoğunlukla şişirilmiş bir hal alıyor. Bir günlük kalışlar normal fiyatın 2 katına çıkabiliyor. kış aylarındaki kalışlar ise daha ucuz” diyerek ekledi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe