Trivago Reklamları Büyük Bir Kitleye Ulaşıyor, Ama Acaba Bu Kitle Doğru Kitle Mi? 0

Bugüne kadar Trivago reklamlarına mutlaka denk gelmişsinizdir. İnternette dolanırken, özellikle de youtube ve benzeri video paylaşım sitelerinde trivago reklamları sıkça rastladığımız reklamlar arasında. Trivago reklamlarına denk gelip, Bay Trivago‘yu tanımamak, onun o keskin ifadelerini, oldukça düzgün telafuzunu bilmemek imkansız. Bay Trivago‘yu kaçırmak neredeyse imkansız. Çünkü Trivago onun için oldukça yüksek meblalar ayırıyor.

Alman firmasının son kazanç raporuna göre, 2017’nin ikinci çeyreğinde Trivago şirketi sadece reklamlara  260 milyon avro yatırımda bulundu.  Yine aynı rapordaki kazançlara bakacak olursak, bu rakam aynı dönemin kazanç rakamlarının %87sini oluşturuyor.

Ayrıca ispot.tv isimli analiz şirketinin verileri, bu sene 21 Haziran ve 4 Temmuz arasında Trivago şirketinin sadece ABD ulusal kanalıdaki reklamları için 18 milyon dolar tahsis ettiğini ortaya çıkarıyor. Rakipleriyle karşılaştırıldığında TripAdvisor reklamlar için 6.8 milyon dolar ayırırken Priceline ise sadece 2 milyon dolar ayırdı.

Bu yüksek meblalı reklamların sonuçları da aslında belirgin. YouGov‘un Ocak 2014 verileri, ABD halkının Trivago‘nun reklamlarına yönelik bilinirliğinin rakiplerine göre daha düşük olduğunu gösteriyor . Ancak, yukarıda da bahsettiğimiz Trivago‘nun son yıllardaki istekli ve istikrarlı reklam politikasıyla birlikte bu sene Trivago‘nun reklamlarının bilinirliği iki rakibini de geçti. Şu anda ABD’deki tüketicilerin %38i Trivago reklamlarını son iki hafta içerisinde gördüğünü hatırlarken, tüketicilerin sadece %17si TripAdvisor ve Priceline reklamlarını hatırlıyor.

Trivago‘nun reklam bilinirliğindeki bu artış,  genel izlenim ve belki de daha önemlisi satın alma düşüncesi gibi YouGov marka kalite özelliklerindeki artışla desteklenmiştir. Beklendiği üzere, şirket geliri, 2016 yılının ikinci çeyreğinde 179,0 milyon avrodan 2017 yılının ikinci çeyreğinde 298,3 milyon avroya yükselen tüketici güven endeksi artışından faydalanmıştır.

Ancak bu rakamlara aldanarak her şeyin kusursuz gittiği söylenemez. Daha önce de belirtildiği gibi Trivago, marka değerini yükselten pazarlamaya yüksek miktarda parayı tekrar yatırıyor. Ancak YouGov’un verilerine göre Trivago belki de pazarlamadaki hatalı kitleye odaklanma gibi problemler nedeniyle, daha fazla satış yapma şansını kaçırıyor.

Elde edilen veri incelendiğinde ilk olarak görülüyor ki, ABD’de   son bir sene içinde Trivago reklamını izleyenlerin  %35i 18 ila 49 yaş arasında. Ancak aynı süre zarfında TripAdvisor reklamlarını izleyenlerin %46sı 18 ila 49 yaş arasındayken, bu oran Priceline firması için de %44 gibi bir rakamı buluyor. Yaşlı insanların online rezervasyonu gençlerden daha az tercih edeceğini, çoğumuz tahmin edebiliriz. Gerçekten de  Trivago‘nun kullanıcı kitlesinin yaşına baktığımızda görüyoruz ki, kullanıcıların üçte ikisi 49 yaş altında.

Bu haber bize reklamla ilgili çok önemli bir noktanın önemini vurguluyor. Reklamın görülme miktarından daha çok ulaştığı kitle önemli olduğu için, kitleleri göz önünde bulundurarak reklamlara yatırım yapmak reklamların hedeflerine ulaşmalarını daha iyi sağlayacaktır.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.