TripAdvisor, Otomatik Arama Sahteciliği Yapan Bir Kişinin Yakalanmasına Yardımcı Oldu 0

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), TripAdvisor’un bir illegal otomatik arama dalgasının durdurulmasında önemli bir rol oynadığını belirtti.

FCC, Florida’da yaşayan ve bulgulara göre kendisini büyük seyahat şirketlerinden yetkililer olarak göstererek, sahtecilik amacıyla neredeyse 100 milyon otomatik arama gerçekleştiren bir kişi için 120 milyon $’lık bir ceza öngördü.

Komisyon, Miami’de yaşayan Adrian Abramovich’in ABD’de yürürlükte olan ve arayan kişilerin kimliğinin doğru olmasını şart koşan bir yasayı (Truth In Caller ID Act), “neighbor spoofing” olarak adlandırılan ve alıcının telefon numarasının alan kodu ve ilk üç rakamıyla eşleşme sağlamak için arayan kişi kimliğini (Caller ID) çarpıtan bir teknik kullanarak çiğnediğini belirtti.

Dolandırıcılar, tüketicilerin yaşadıkları muhitten geldiklerine inanmaları halinde, aramaları cevaplamaya daha yatkın oldukları düşüncesini taşıyor.

Gelen bu aramaları yanıtlayan kişiler; TripAdvisor, Expedia, Hilton veya Marriott’tan “özel” tatil fırsatları hakkında bilgi almak için kendilerini telefonlarındaki “1 tuşuna basmaları” için yönlendiren, kaydedilmiş bir mesaj duymaktaydılar; 1 tuşuna basan kişiler, canlı operatörlerin sıklıkla devremülkler dahil olmak üzere tatil paketleri satmaya çalıştıkları yabancı çağrı merkezlerine bağlanmaktaydılar.

Söz konusu paketler, adı geçen meşhur seyahat firmalarıyla ilgili değildi.

TripAdvisor’un söz konusu aramalar ile ilgili pek çok şikayet almasının ardından, şirket bu şikayetleri bağımsız olarak soruşturdu ve Abramovich’in, bu aramaların kaynağı olduğunu tespit etti.

TripAdvisor’un ürünlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Adam Medros, yaptığı bir açıklamada şu sözleri sarf etti:

“Tüketicilerin, markamız gibi güvendikleri markalardan ürün satın aldıklarını düşünürken dolandırılıyor olduklarının bilinciyle, TripAdvisor’ın hukuk ekibi ile dahili güvenlik ekibimiz ve İnternet dolandırıcılığı müfettişleri, söz konusu sahtecilikleri durdurup durduramayacağımızı tespit etmek için uzun soluklu ve detaylı bir çalışmaya başladı. Söz konusu otomatik arama pazarlama sahtecilik girişimleri davetsiz, can sıkıcı ve – bazı kişiler açısından – kesintisiz olmuştur. Aramalar son varanda Amerikalıları Meksika’da bulunan ve gerçek olamayacak kadar cazip tatil fırsatları vaadinde bulunarak, genellikle, masum tüketicilerin emek verilerek kazandıkları birikimlerini dolandırıcılık ile ele geçirme girişiminde bulunan çağrı merkezlerine bağlamış bulunuyor.”

Bir rekor olduğu düşünülen cezanın büyüklüğü, Abramovich’in, söz konusu otomatik aramaları oluşturmak için gösterdiği özenden kaynaklanıyor. FCC, öngörülen miktarın, doğrulanan ve kaynağı değiştirilen 80,000 aramaya dayanılarak belirlendiğini bildirdi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe